Hodnocení: Česká republika - promarněná příležitost

25. listopadu 2002, 00:00 - Markéta Šichtářová, Volksbank
25. listopadu 2002, 00:00

Brzké přijetí eura není pravděpodobné kvůli výši zadlužení Naděje mnohých exportérů, že již v roce 2006 či nejpozději 2007 se zbaví zátěže v podobě posilující koruny, dostaly novou ránu. Ratingová agentura Fitch totiž zveřejnila dokument se znepokojivým názvem "Česká republika - promarněná příležitost", ve kterém uvádí, že tak brzké přijetí eura v České republice je vysoce nepravděpodobné.

Brzké přijetí eura není pravděpodobné kvůli výši zadlužení

Naděje mnohých exportérů, že již v roce 2006 či nejpozději 2007 se zbaví zátěže v podobě posilující koruny, dostaly novou ránu.

Ratingová agentura Fitch totiž zveřejnila dokument se znepokojivým názvem „Česká republika - promarněná příležitost“, ve kterém uvádí, že tak brzké přijetí eura v České republice je vysoce nepravděpodobné. Jako důvod uvádí skutečnost, že české veřejné finance v té době budou zřejmě v tak špatném stavu, že ČR nesplní maastrichtská kritéria klíčová pro připojení k Eurozóně. Podle projekce agentury by veřejný dluh v roce 2005 měl dosáhnout 46 procent HDP, ačkoliv ještě v roce 2001 to bylo „jen“ 27 procent. Tento ukazatel by sice kritéria ještě splňoval (podíl veřejného dluhu na HDP nesmí překročit 60 procent), horší však bude stav rozpočtového deficitu. Ten by podle Maastrichtské dohody měl dosáhnout maximálně tří procent HDP, podle projekce Fitch to však v České republice v klíčovém období bude podstatně více. Samo pozdější přijetí eura nás nikterak neznepokojuje. Patříme k tomu z obou táborů, který podporuje spíše pozdější přijetí, až v okamžiku, kdy ekonomika bude na takový krok připravená. Problémem je však kontext studie ratingové agentury. Pokud všechny okolní země přijmou euro stejně opožděně jako ČR, je vše v pořádku, protože žádná země nevyčnívá jako hříšník. Poukázání na jednu zemi v regionu jako na černou ovci ale může ovlivnit pohled nadnárodních investorů a ochotu do této země investovat. Zpráva přichází nedlouho poté, co jiná obdobná agentura, S&P, snížila České republice rating. Je vysoce pravděpodobné, že analýza Fitch je jen předvojem podobného rozhodnutí od druhé agentury. Pokud by snad mělo snižování hodnocení pokračovat ve větším měřítku, mohlo by pověst České republiky jako prozatím bezpečného přístavu investic poškodit. Řešení je pouze jediné. Ministerstvo financí naznačilo, že snad ještě do konce tohoto roku by mělo předložit návrh na změnu zákonů, které dnes nařizují vládě vyplácet obrovské množství mandatorních výdajů. Pouze dramatická změna těchto zákonů může vést k tomu, že vláda bude moci v příštím roce sestavit rozpočet s menším deficitem a tak se vyhnout naplnění pochmurných vizí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po…
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou. Vypadá hodně dobře
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít