Hodně otázek, málo odpovědí

22. ledna 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
22. ledna 2007, 00:00

fff. Nějak mne nenapadá, jak lépe ohodnotit vznik naší nové vlády. Tenhle naznačuje snad všechno. Únavu z politických dohadování. Úlevu, že je to za námi. A také trochu toho nepříjemného mrazení. Co nás asi čeká příště? Samotný fakt, že kabinet Mirka Topolánka dostal od sněmovny „zelenou“, toho totiž až tak moc neznamená.

fff. Nějak mne nenapadá, jak lépe ohodnotit vznik naší nové vlády. Tenhle

naznačuje snad všechno. Únavu z politických dohadování. Úlevu, že je to za námi. A také trochu toho nepříjemného mrazení. Co nás asi čeká příště?

Samotný fakt, že kabinet Mirka Topolánka dostal od sněmovny „zelenou“, toho totiž až tak moc neznamená. Slabá pozice vládnoucí koalice se nijak výrazně nezměnila.

Komu se snad na chvíli uleví, jsou nejspíš jen ministerští úředníci. Jejich šéfové se jim na čas přestanou střídat v kancelářích, aniž by si alespoň stačili vybalit diář se schůzkami na měsíc předem. To ovšem neznamená, že by přes poslance jen tak prošly zamýšlené změny zákonů, které předloží tato vláda. Jiří Paroubek se sice jako neoficiálně korunovaný vůdce opozice už vyjádřil, že rozumné zákony pod stůl sociální demokracie nesmete, ale… Nikde není psáno, který návrh bude či nebude rozumný. Žádná pravidla neexistují. Není ani soudce. Jestliže tedy dnes ČSSD mluví ústy svého předsedy o tom, že nebude uplatňovat politiku nulové tolerance, věřme tomu. Vždyť demokracie je mimo jiné o tom, že veřejnost má právo své politiky kontrolovat.

Je jasné, že sociální demokraté ani komunisté nepodpoří například rovnou daň. Jak ale asi dopadne potřebné uznávání lékařských diplomů, kvůli kterému jsme od Evropské komise dostali minulý týden přes prsty? Nebo dohoda o energetické bezpečnosti? Je jaderná energie skutečně větší nebezpečí než možnost, že nás někdo ze dne na den odstřihne od dodávek ruské ropy a plynu? A kdo dokáže prosadit „svou“ pravdu v nutné důchodové nebo zdravotní reformě? Ano. Příliš mnoho otázek a příliš málo odpovědí.

Zatím jsme se od politiků v poslední době hodně dozvídali o problémech s přeběhlíky, nedodržování slova a vzájemných antipatiích. Jestli ale bude dnešní daňová soustava platit i příští leden, to je ve hvězdách. S takovým výhledem se těžce plánuje i obyčejná účetní uzávěrka. Mohou se živnostníci spolehnout na vloni zavedené výdajové paušály? Dostanou vůbec domácí zemědělci za letošek nějaké evropské dotace na rozvoj venkova?

Firmy i živnostníky tyhle otázky logicky pálí víc než to, kolik poslanců a koho zradilo. A odpovědí na své otázky se jen tak nedočkají. Vládnoucí koalice bez většinové parlamentní podpory nemůže být totiž ničím jiným než jen pouhým udržováním úřednického

chodu státu.

Slabá pozice vládnoucí koalice se nijak výrazně nemění.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít