Hodná holka nestačí

08. listopadu 2007, 11:45 - David Kasl
08. listopadu 2007, 11:45

Najít pirátská CD a DVD umíme, potrestat pachatele nikoliv

Hodná holka, pochválil Dave Mayberry fenku Flo, když v hale ruzyňského letiště označila minulé pondělí mezi proclívanými zásilkami balík s ukrytými CD a DVD. Na hledání optických disků vycvičené fenky Flo a Lucky prokázaly v Česku své schopnosti při ostré akci o prvním listopadovém víkendu. Během razií na tržnicích Asia Dragon Bazar u Chebu a Kravín u Strážného pomohly odhalit více než sedmnáct tisíc pirátských CD a DVD v hodnotě kolem sedmi milionů korun.

Česko pod drobnohledem.

Flo a Lucky jsou jediní dva psi na světě, kteří dokážou „vyčmuchat“ ukrytá CD a DVD. „Jsou schopné odhalit i jediný disk,“ dodává jejich cvičitel Dave Mayberry, který s fenkami pracuje pro americké sdružení Motion Picture Association (MPA). To reprezentuje zájmy největších hollywoodských studií a podporuje protipirátské aktivity po celém světě. „Hlavním důvodem, proč zástupci MPA přijeli České republiky, bylo upozornit na rostoucí problém příhraničního prodeje pirátských CD a DVD,“ říká manažerka pro právní agendu České protipirátské unie (ČPU) Lenka Hečková. Kvůli němu jsme silně kritizováni především ze strany Úřadu obchodního zmocněnce USA.
Ten každý rok na jaře sestavuje takzvaný Watch List - seznam zemí, které dostatečným způsobem nebojují proti porušování práv na ochranu duševního vlastnictví. Česká republika se na něm sice objevila naposledy v roce 2000, nicméně letos ji zařazení minulo jen těsně. Americká asociace nahrávacího průmyslu RIAA a Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI přitom tlačily na zařazení Česka dokonce na Priority Watch List, tedy seznam zemí, kde dochází k porušování těchto práv dochází výraznou mírou, a Česko proto bylo během října podrobeno zvláštnímu procesu hodnocení, takzvanému Out-of-Cycle-Review.
„Rovnou na Priority Watch List nepůjdeme, ale Watch List nám podle mne hrozí,“ varuje Prchalová, i když se zároveň domnívá, že úřad obchodního zmocněnce se nechá i pro příští rok „uchlácholit“. Prchalová upozorňuje, že do akčního plánu vlády ke zlepšení situace se nepodařilo prosadit například větší odpovědnost ze strany pronajímatelů prodejních ploch na tržištích. „Obvykle pronajímají ideální plochu a nevědí přesně, kde má kdo jaký stánek,“ doplňuje Lenka Hečková.
Hlavní úskalí při potírání příhraničního prodeje potvrzuje i ředitel sekce pátrání a dohledu Generálního ředitelství cel Miroslav Nováček: „Celkem se nám daří zajistit padělané zboží, jiná věc je dostat se ke konkrétnímu prodejci a prokázat mu úmyslné spáchání trestného činu.“ Celní správa, policie a Česká obchodní inspekce totiž může jednat jen v rámci zákonného rámce. „V tomto směru je v boji se stánkovým prodejem v podstatě bezmocná, protože trhovci si umějí najít skuliny a obratně jich využívají,“ říká Lenka Hečková z ČPU.

Pokrok pouze mírný.

Podobně se k problému příhraničního pirátství staví i viceprezident sdružení MPA a jeho ředitel pro oblast Evropy, Středního východu a Afriky Halli Kristinsson: „Pozitivní kroky jsme zaznamenali především v oblasti digitálního pirátství, především co se týká akcí proti camcordingu (pachatel nahraje film na kameru a poté umístí nahrávku na internet – pozn. red.). V boji s příhraničním prodejem zatím nevidíme takový pokrok, jaký bychom si představovali.“ Kristinsson upozorňuje, že tržiště mají negativní dopad nejen na ekonomiku České republiky, ale i sousedních států, především Německa a Rakouska. Právě zákazníkům z těchto zemí je přitom určena většina nelegálních filmových kopií, která trhovci prodávají.
„Razie, jichž se zúčastnily Flo a Lucky, ukázaly, že čeští celníci umějí svou práci odvést velmi dobře,“ pokračuje Kristinsson. „Proto také s obavami posloucháme zprávy, že by v Česku mělo dojít k redukci jejich počtu,“ dodává. Jeho nespokojenost se týká spíše regulačních opatření ze strany dalších státních orgánů. „Mám na mysli například kontrolu udělování povolení ke stánkovému prodeji a s tím související hrozbu, že kdyby někdo porušil zákon, mohly by mu úřady povolení odebrat,“ upřesňuje Kristinsson. Závažnost pirátského prodeje podtrhuje zjištěními, že v mnoha zemích plynou peníze z nelegálního obchodu s CD a DVD na podporu organizovaného zločinu.
V loňském roce celníci v Česku zabavili 567 tisíc kusů pirátských CD a DVD. „Letos jsme do začátku listopadu odhalili více než 400 tisíc kusů,“ vypočítává Nováček z Generálního ředitelství cel ČR. „Prodejci jsou přitom stále vynalézavější a běžné metody, které používáme, je třeba obohatit o nové,“ nechává Nováček otevřenou možnost výcviku psů, které celní správa využívá již od 70. let. Pomoci by mohli při odhalování zboží, jež prodejci kamuflují falešnými stěnami s oblečením nebo přepravují v tajných schránkách v automobilech. Jenom „hodné holky“ však k efektivnímu boji proti výrobkovému pirátství nestačí. Bohužel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít