Hluboká orba

05. prosince 2012, 12:00 - Pavel Páral, Euro
05. prosince 2012, 12:00

Takřka bez povšimnutí prošlo zjištění Hospodářských novin, že Evropská komise vynaložila v přepočtu zhruba dvě stě milionů korun na WWWforEurope (Welfare, Wealth and Work for Europe). Spolu s respektovaným Rakouským institutem pro ekonomický výzkum WIFO se na jeho práci podílejí i ekonomové z brněnské Mendelovy zemědělské univerzity. Vymýšlejí nový model sociálního státu.

Výběr českého účastníka vychází patrně z toho, že evropský sociální stát potřebuje rozorat jako meze při združstevňování českého venkova v padesátých letech. Lze se však obávat, že právě to není zadáním, které ekonomové dostali. (HN projekt poněkud neobratně označily za obdobu české Národní ekonomické rady vlády, přestože NERV pracuje zadarmo a zabývá se analýzou a tvorbou doporučení pro vládu, což má nějaký konkrétní význam.) Bruselští úředníci platí za cosi, co má být zřejmě jakousi obdobou pomalu zapomenuté lisabonské strategie, podle níž jsme měli v Evropě dohnat a předehnat USA a stát se vedoucí ekonomickou mocností planety.

Tehdy se tak mělo stát díky podpoře inovací, vzdělávání a sociální soudržnosti. Tenhle letitý dokument je pro současného čtenáře dost humorným textem, a tak možná těch dvě stě milionů korun stojí za vytvoření druhého dílu. I když ti, co se před pár dny v Bruselu pohádali o evropský rozpočet na roky 2014 až 2020, si možná budou myslet něco jiného.

Vraťme se však k ekonomickým modelům, které se v různých částech Evropy dost liší, jak objevně konstatují zúčastnění ekonomové. Šéf WIFO Karl Aiginger se vidí v modelu rakouském, který opravdu poměrně dobře funguje. Škoda že jenom v Rakousku a třeba do Itálie je nepřenositelný. Na šéfa německých berňáků nakonec v Řecku házeli kamení, když jim důvěřivě řekl, že objem administrativy řeckých samospráv v Německu zvládne třetina zaměstnanců.

Prostě k růstu si každá země musí pomoci sama. Pokud chce Evropská komise utrácet za ekonomy, měla by si zaplatit analýzu ukazující, jak Brusel členským zemím brání právě v tom, aby si pomohli sami.


Další komentáře Pavla Párala:

Jedeme na zelenou

Zbytečná Zagorka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít