Hledejte pojistku na míru

15. listopadu 2004, 00:00 - admin
15. listopadu 2004, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍJestliže vybrat penzijní fond je relativně snadné, pro oblast životního pojištění platí pravý opak. Potíž není ve výběru pojišťovny, u nás je dnes nabízí 16 subjektů a všechny lze považovat za seriózní. Problém je ve volbě produktu.

**ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Jestliže vybrat penzijní fond je relativně snadné, pro oblast životního pojištění platí pravý opak. Potíž není ve výběru pojišťovny, u nás je dnes nabízí 16 subjektů a všechny lze považovat za seriózní. Problém je ve volbě produktu.

Životní pojištění má mnoho podob. Vlastně každá pojišťovna nabízí vlastní specifické produktové portfolio, takže i porovnání podmínek na první pohled totožných pojistek není úplně snadné. Klientům to ale příliš nevadí - jenom za první letošní pololetí domácí pojišťovny na pojistném za životní pojištění vybraly 23 miliardy korun, což představuje meziroční růst ve výši 25 %. Bude tomu tak zřejmě i nadále - porovnání s vyspělejšími zeměmi naznačuje, že s rostoucím bohatstvím stoupá zájem o životní pojištění, zatímco majetkové co do významu poněkud ustupuje. U nás je tomu zatím naopak. Majetkové pojistky stále představují 62 % veškerého pojištění, nicméně je jisté, že tento podíl se bude postupně snižovat. Zájemce o životní pojistku by nejdřív měl definovat své potřeby, a to na základě majetkových poměrů, věku, životního stylu a v neposlední řadě i poměrů rodinných (někteří odborníci razí poučku: pro případ smrti by rodině mělo pojistné nahradit roční příjem zesnulého). Na základě toho by měl pak učinit základní rozhodnutí, zda-li zvolí pouze rizikové pojištění, nebo chce prostřednictvím životní pojistky také spořit. Druhé skupině se říká „rezervotvorné“ pojistky a právě tady se nabízí skutečně široké spektrum možností. Vedle čistě spořicích produktů s víceméně nulovou ochranou před životními riziky existuje řada smíšených pojistek s různým poměrem mezi spořením a pojištěním, různých typem investování apod. Po výběru mezi těmito možnostmi je pak už na místě zkoumat základní parametry pojistky, tedy zejména pojistnou částku, dobu pojištění, výši pojistného apod. V tomto okamžiku už lze i porovnávat mezi produkty (např. důchodové pojištění) jednotlivých pojišťoven. Po „konečné“ volbě je na místě pečlivé prostudování smlouvy a všech podmínek pojistky. Rada dobrého finančního poradce samozřejmě není k zahození - samotní pojišťováci přiznávají, že životní pojistky jsou věcí velmi složitou a pro laika nesnadno srozumitelnou. Poptávka po životních pojistkách ale výmluvně naznačuje, že všechny tyto obtíže lze překonat. Důvodů je pro to více než dost. Pravidlo „nejdříve pojistka, teprve pak úspory, respektive investice“ platí i u nás.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít