Hledáte práci? Natočte svůj videoprofil

28. července 2011, 07:45 - Renata Lichtenegerová
28. července 2011, 07:45

Výběrová řízení bývají pro uchazeče o práci i potenciálního zaměstnavatele zdlouhavá. Jedním z nástrojů, jak je urychlit, jsou takzvané videoprofily na internetu.

Foto: Profimedia.cz

U klasických pohovorů často rozhodují první dvě minuty. Platí to především pro ty uchazeče, kteří na první pohled neodpovídají požadavkům dané firmy. Pro člověka hledajícího práci i pro společnost, která nábor zaměstnanců provádí, to ale znamená zbytečnou ztrátu času.

Tento problém by měly pomáhat řešit takzvané videoprofily – životopisy, které si zájemci o zaměstnání sami odříkají do kamery. „Videoprofily jsme již při hledání nového člena našeho týmu využili a velice nám ušetřily čas. Jejich prostřednictvím jsme provedli první předselekci kandidátů,“ říká Rostislav Drnovský ze společnosti CFS group.

Doma nebo na pobočce

S profesionálními videoprofily přišla jako s novinkou na tuzemském trhu na podzim loňského roku společnost RedJOB. „Uchazeč o zaměstnání si může na webu naší společnosti vytvořit podrobný on-line videoprofil. Ten pak může využívat jako svůj nástroj pro hledání práce. Se svým profilem může reagovat na libovolné pracovní nabídky, které najde kdekoliv na internetu,“ popisuje službu majitel společnosti RedJOB David Kinter.

Firma se inspirovala podobným systémem v Kanadě. Také v Evropě funguje několik portálů, které videoprofily nabízejí, ale většinou způsobem domácích videí. „Takto fungují i některé společnosti v Česku, ale my touto cestou jít nechceme,“ říká Kinter. Domácí nahrávky bez jakékoliv struktury nejsou podle něho pro zaměstnavatele zajímavé. Profesionální profily musejí být jednotné po vizuální i obsahové stránce, aby firmy mohly uchazeče snadno porovnávat.

Jak pořídit nahrávku

• Na natáčení videoprofilu se patřičně oblečte a učešte, jako byste mířili na klasický pohovor.

• V rámci přípravy toho, co budete do kamery říkat, co nejpřesněji specifikujte hledané místo. Čím konkrétnější budete, tím větší je šance, že vás prostřednictvím videoprofilu potenciální zaměstnavatel najde.

• Chlubte se svými úspěchy. Do svého profilu klidně zařaďte ukázku své práce, prezentaci, diplom, certifikát či jiný důkaz úspěchu ve škole či v zaměstnání.

• Nápovědy, kterou budete mít při nahrávání videoprofilu před sebou na obrazovce, se držte jen jako osnovy. Raději se vyjadřujte vlastními slovy.

• Snažte se vystupovat sebevědomě, přirozeně a uvolněně. Nervozita personalisty odrazuje.

• Na pořízení nahrávky máte více pokusů. S výsledným videoprofilem byste měli být opravdu spokojeni. Pokud tomu tak není, točte znovu.

• Svůj videoprofil nezapomínejte aktualizovat.

To neznamená, že si uchazeč nemůže svůj speciální životopis natočit z pohodlí domova nebo kanceláře. Musí ale postupovat podle pokynů uvedených v průvodci a nápovědě na stránkách společnosti RedJOB. „V případě, že uchazeč nemá dostatečné vybavení pro vytvoření videoprofilu nebo potřebuje poradit, může kontaktovat jednu z našich partnerských poboček pro nahrání video profilu a dokončení finální registrace,“ říká Kinter.

Buďte konkrétní

Postup při tvorbě profilu je následující. Uchazeč se musí nejdříve registrovat. To znamená vyplnit kontaktní údaje a údaje o sobě, dále konkrétně specifikovat hledanou práci. Musí také podrobně popsat dosažené vzdělání a dosavadní pracovní zkušenosti. Měl by se zmínit také o svých dalších dovednostech, absolvovaných kurzech či školeních.

Uchazečům určitě doporučujeme co nejpřesněji specifikovat jejich údaje a parametry hledaného místa. Čím jsou konkrétnější, tím větší šanci na dohledatelnost od vhodného zaměstnavatele mají,“ radí Kinter. Doporučuje také nebát se a předvést své úspěchy, například vložit do profilu ukázku práce, prezentaci či diplom. I v tomto případě platí, že čím je uchazeč konkrétnější a osobnější, tím větší má šanci.

Vlastní slova jsou lepší

Z uvedených údajů systém sám vygeneruje strukturu textu pro videoprofil. Text, který je zpravidla dlouhý něco málo přes jednu minutu, je zobrazen na obrazovce před uchazečem. Ten jej může jednoduše číst, ale lepší je ho využít spíše jako navigaci a mluvit svými slovy. Každý má neomezenou možnost pokusů, takže nevadí, když se video nepovede napoprvé. „Na kameru je důležité se připravit jako na klasický pohovor, být upravený, vhodně oblečený a učesaný. Radíme chovat se co nejpřirozeněji, i z toho profesionálové hodně poznají,“ říká Kinter. Po nahrání videa a konečné registraci mají uchazeči stále přístup ke svým profilům pro úpravu nebo aktualizaci informací.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít