Hledání ztracené půlmiliardy

27. listopadu 2008, 17:00 - Martin Horňáček
27. listopadu 2008, 17:00

Policie provedla razii kvůli podezření z podvodů a ze zpronevěry

Situace kolem realitních společností Immofinanz a Immoeast a banky Constantia Privatbank (CPB) začíná připomínat krimi. Minulé úterý prohledala jejich centrály rakouská hospodářská policie kvůli podezření z podvodů a ze zpronevěry. Prohlídce předcházely výslechy na státním zastupitelství. Podle informací deníku Die Presse údajně vypovídal někdejší šéf těchto firem Karl Petrikovics a bývalý člen představenstva Immofinanz zodpovědný za finanční řízení Christian Thornton, který společnost opustil teprve před několika dny. Jsou podezřelí z nestandardních finančních toků mezi zmíněnými třemi společnostmi v době šéfování Petrikovicse. U některých z bývalých manažerů CPB a Immofinanz se podle deníku Der Standard uskutečnily domovní prohlídky. V případu propojení realitních firem s CPB se postrádá 520 milionů eur, které byly ze společnosti Immoeast vyvedeny v loňském roce (viz EURO 47/2008).

Špatný dohled Ve hře přitom nejsou jen žaloby proti někdejšímu managementu CPB, ale dokonce proti rakouské instituci dohlížející na finanční trhy s názvem FMA. O náhradu škody ji chce zažalovat nově vzniklý Spolek pro vyrovnání na finančním trhu (VFA). Ten je tvořen poškozenými drobnými investory, kteří obviňují FMA z pochybení právě v kauze CPB a Immofinanz. „FMA investory nedokáže ochránit. Buď nereaguje vůbec, anebo příliš pozdě, špatně či slabě,“ řekl deníku Der Standard člen představenstva VFA Philipp Buchner. Spolek již zřídil vlastní internetové stránky i bezplatnou telefonickou linku a nyní hledá další poškozené investory. První žaloba se dle Buchnera před soudem objeví za pár týdnů. VFA hodlá jednotlivé procesy financovat a v případě úspěchu má obdržet třicet procent přiznaných náhrad. Navíc se spolek chce věnovat i určité prevenci. „Pět procent našich výnosů věnujeme na vzdělávání pracovníků FMA,“ řekl listu Buchner. FMA nechtěla obvinění komentovat, ale podle zakladatelů VFA prý již kvůli podobnosti vzájemných názvů sama pohrozila žalobou.

Potřebují sto milionů Skupina Immofinanz přitom čelí kromě vyšetřování svých někdejších vrcholových manažerů ještě dalšímu zásadnímu problému – do konce letošního roce bude potřebovat více než sto milionů eur k zajištění likvidity. Situaci se nyní snaží vyřešit banky, které společnostem Immofinanz a Immoeast poskytly úvěry v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Proto banky přišly s plánem na vydání dluhopisů směnitelných za akcie, a navíc chtějí do záchrany obou realitních firem zapojit rakouský stát. Ten by si prostřednictvím své společnosti Bundesimmobiliengesellschaft (BIG) měl koupit ty nemovitosti, které si nyní od Immofinanz pronajímá, a zaplatit za ně dvě až tři sta milionů eur. Takové řešení je o to pikantnější, že BIG měla původně v úmyslu nemovitosti spíše prodávat. Další zajímavostí je, že Karl Petrikovics, který dlouhá léta stál v čele firem Immofinanz, Immoeast a Constantia Privatbank, byl donedávna i předsedou dozorčí rady BIG. Přes zmíněná propojení reagovala státní společnost BIG na nabídku Immofinanz zdrženlivě. Její ředitel Christoph Stadlhuber řekl deníku Die Presse, že rozhodně nechce koupit všechny nabídnuté nemovitosti a že celková cena bude výrazně nižší než dvě stě milionů eur.

BOX
Propojení do Česka Napjatá situace ve skupině Immofinanz má vliv i na další společnosti, které byly propojeny s bankou CPB. Jde především o nizozemskou společnost Constantia (Constantia B.V.), jež je mateřskou společností výrobce obalů z papíru, lepenky a hliníku Constantia Packaging a donedávna držela i stoprocentní podíl v CPB. Přitom právě Constantia B.V. poskytla rakouskému investorovi Rudolfu Friesovi opci, na jejímž základě od něj vykoupí akcie Immofinanz po sedmi eurech kus, přitom jejich kurz na burze činil k 25. listopadu 0,36 eura. Nizozemská společnost sice platnost Friesových nároků popírá, přesto se dle informací deníku Der Standard rozhodla k prodeji 25 až 30 procent Constantia Packaging. Součástí této skupiny s obratem, který má letos přesáhnout dvě miliardy eur, jsou i společnosti Duropack Bupak Obaly a Duropack Bupak Papírna v Českých Budějovicích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít