Hledání rozumných omezení

04. prosince 2007, 15:43 - Karel Hvížďala
04. prosince 2007, 15:43

V Německu se diskutuje o budoucnosti politických stran

V německých médiích se vede diskuse o tom, jaká politická strana má budoucnost a jaká už nikoli. Tento sloupek je pokusem o její shrnutí.
Po implozi komunismu či socialismu zachvátila svět radikální tržní vlna kapitalismu, která se nevyhnula ani Latinské Americe, Jižní Asii a zcela na okraj vytlačila témata jako sociální vyrovnání a práva zaměstnanců. Na tento vývoj neuměla naše civilizace najít žádnou odpověď, byla zaskočena. Dnešní situace stojí na dvou zdánlivě protichůdných premisách. Za prvé: globalizace trhů je perfektní, a není možné už učinit krok zpět. Za druhé: Vlna radikálního tržního kapitalismu, která podporovala a urychlovala globalizaci, došla k jistým hranicím, kdy už nebudí u lidí žádné nadšení. Lidé v ní naopak spatřují ohrožení. Jen politická strana, která bude umět odpovědět na tuto potřebu společnosti, bude mít lepší vyhlídky na úspěch.
V Německu se politologové domnívají, že unionistické strany to být nemohou, protože vsadily na radikální tržní hospodářství. Krajní levice to nemůže být, protože globalizaci nevzala ani na vědomí a žije v zajetí myšlenkových struktur sedmdesátých let. Šanci mají Zelení, kteří se už jednou etablovali v politice jen díky tomu, že v ekologii odhadli téma budoucnosti. Pokud se jim to podaří podruhé, mohli by samozřejmě ještě získat na síle. Zatím se ale spíše hádají jako v Česku. Sociální demokracie má podobnou šanci, ale zatím není modernějšího myšlení schopna. Jen se pohodlně uvelebuje ve starých konceptech. Základní otázka proto zní: Jak můžeme globálně působícímu kapitálu dát globální rámec, tedy rozumná omezení?
Evidentní je, že takový úkol už nemůže plnit žádný národní stát, musí to být jedno z hlavních budoucích zadání Evropské unie. Zatím jsou ještě naše národní státy zodpovědné za „veškeré zboží“ a unie jen za to, co „zboží“ není: bezpečnost, vzdělání… V budoucnu bude muset najít právě Evropská unie odpověď na výše položenou otázku a hledat nějakou rovnováhu mezi právním a sociálním státem. Která strana to co nejrychleji pochopí, bude to umět jasně artikulovat a přesvědčí o tom své občany, bude mít největší šanci na získání politických bodů. To platí i o nás.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít