Hledání rozumných omezení

04. prosince 2007, 15:43 - Karel Hvížďala
04. prosince 2007, 15:43

V Německu se diskutuje o budoucnosti politických stran

V německých médiích se vede diskuse o tom, jaká politická strana má budoucnost a jaká už nikoli. Tento sloupek je pokusem o její shrnutí.
Po implozi komunismu či socialismu zachvátila svět radikální tržní vlna kapitalismu, která se nevyhnula ani Latinské Americe, Jižní Asii a zcela na okraj vytlačila témata jako sociální vyrovnání a práva zaměstnanců. Na tento vývoj neuměla naše civilizace najít žádnou odpověď, byla zaskočena. Dnešní situace stojí na dvou zdánlivě protichůdných premisách. Za prvé: globalizace trhů je perfektní, a není možné už učinit krok zpět. Za druhé: Vlna radikálního tržního kapitalismu, která podporovala a urychlovala globalizaci, došla k jistým hranicím, kdy už nebudí u lidí žádné nadšení. Lidé v ní naopak spatřují ohrožení. Jen politická strana, která bude umět odpovědět na tuto potřebu společnosti, bude mít lepší vyhlídky na úspěch.
V Německu se politologové domnívají, že unionistické strany to být nemohou, protože vsadily na radikální tržní hospodářství. Krajní levice to nemůže být, protože globalizaci nevzala ani na vědomí a žije v zajetí myšlenkových struktur sedmdesátých let. Šanci mají Zelení, kteří se už jednou etablovali v politice jen díky tomu, že v ekologii odhadli téma budoucnosti. Pokud se jim to podaří podruhé, mohli by samozřejmě ještě získat na síle. Zatím se ale spíše hádají jako v Česku. Sociální demokracie má podobnou šanci, ale zatím není modernějšího myšlení schopna. Jen se pohodlně uvelebuje ve starých konceptech. Základní otázka proto zní: Jak můžeme globálně působícímu kapitálu dát globální rámec, tedy rozumná omezení?
Evidentní je, že takový úkol už nemůže plnit žádný národní stát, musí to být jedno z hlavních budoucích zadání Evropské unie. Zatím jsou ještě naše národní státy zodpovědné za „veškeré zboží“ a unie jen za to, co „zboží“ není: bezpečnost, vzdělání… V budoucnu bude muset najít právě Evropská unie odpověď na výše položenou otázku a hledat nějakou rovnováhu mezi právním a sociálním státem. Která strana to co nejrychleji pochopí, bude to umět jasně artikulovat a přesvědčí o tom své občany, bude mít největší šanci na získání politických bodů. To platí i o nás.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít