Hledání rozumných omezení

04. prosince 2007, 15:43 - Karel Hvížďala
04. prosince 2007, 15:43

V Německu se diskutuje o budoucnosti politických stran

V německých médiích se vede diskuse o tom, jaká politická strana má budoucnost a jaká už nikoli. Tento sloupek je pokusem o její shrnutí.
Po implozi komunismu či socialismu zachvátila svět radikální tržní vlna kapitalismu, která se nevyhnula ani Latinské Americe, Jižní Asii a zcela na okraj vytlačila témata jako sociální vyrovnání a práva zaměstnanců. Na tento vývoj neuměla naše civilizace najít žádnou odpověď, byla zaskočena. Dnešní situace stojí na dvou zdánlivě protichůdných premisách. Za prvé: globalizace trhů je perfektní, a není možné už učinit krok zpět. Za druhé: Vlna radikálního tržního kapitalismu, která podporovala a urychlovala globalizaci, došla k jistým hranicím, kdy už nebudí u lidí žádné nadšení. Lidé v ní naopak spatřují ohrožení. Jen politická strana, která bude umět odpovědět na tuto potřebu společnosti, bude mít lepší vyhlídky na úspěch.
V Německu se politologové domnívají, že unionistické strany to být nemohou, protože vsadily na radikální tržní hospodářství. Krajní levice to nemůže být, protože globalizaci nevzala ani na vědomí a žije v zajetí myšlenkových struktur sedmdesátých let. Šanci mají Zelení, kteří se už jednou etablovali v politice jen díky tomu, že v ekologii odhadli téma budoucnosti. Pokud se jim to podaří podruhé, mohli by samozřejmě ještě získat na síle. Zatím se ale spíše hádají jako v Česku. Sociální demokracie má podobnou šanci, ale zatím není modernějšího myšlení schopna. Jen se pohodlně uvelebuje ve starých konceptech. Základní otázka proto zní: Jak můžeme globálně působícímu kapitálu dát globální rámec, tedy rozumná omezení?
Evidentní je, že takový úkol už nemůže plnit žádný národní stát, musí to být jedno z hlavních budoucích zadání Evropské unie. Zatím jsou ještě naše národní státy zodpovědné za „veškeré zboží“ a unie jen za to, co „zboží“ není: bezpečnost, vzdělání… V budoucnu bude muset najít právě Evropská unie odpověď na výše položenou otázku a hledat nějakou rovnováhu mezi právním a sociálním státem. Která strana to co nejrychleji pochopí, bude to umět jasně artikulovat a přesvědčí o tom své občany, bude mít největší šanci na získání politických bodů. To platí i o nás.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít