Hledá se zájemce o majetek i úvěry

28. ledna 2010, 17:22 - Kateřina Menzelová
28. ledna 2010, 17:22

Vítěz tendru si bude muset poradit ...

Celý podtitulek: Vítěz tendru si bude muset poradit s dvoumiliardovým dluhem společnosti

Developeři a investoři, kteří se těšili, že se dostanou k lukrativním pozemkům a dalším nemovitostem Kongresového centra Praha (KCP), aniž by museli řešit co s dluhy společnosti, budou zklamaní. Představenstvo KCP totiž schválilo analýzu, kterou vypracovala firma Deloitte. Ta počítá s tím, že bude vypsáno výběrové řízení, jehož vítěz provede restrukturalizaci dluhu, jenž dosahuje dvou miliard korun. „To znamená, že nebudeme samostatně odprodávat majetek, vybraný uchazeč bude muset narovnat celkový dluh,“ uvedl pro týdeník EURO náměstek primátora a předseda představenstva KCP Milan Richter (ODS). Dodal, že podmínkou je, aby Kongresové centrum zůstalo v majetku akciové společnosti, kterou vlastní město. Vítěz soutěže ho tedy nesmí prodat.

Aktiva za miliardu Do portfolia KCP dnes dále patří hotel, business centrum a přilehlé více než pětihektarové pozemky na pankrácké pláni. Na zástavbu volných ploch nechalo město vypracovat architektonickou studii. Jižně od Kongresového centra navrhla studie kanceláře A.D.N.S. několik objektů, které bude možné využít jako byty, hotel, obchodní nebo administrativní prostory. Na severní terase centra by mohla vyrůst výstavní hala. Hodnotu hotelu, business centra a hotelu, tedy nemovitostí, které jsou pro fungování Kongresového centra zbytné, odhadl v poslední analýze Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun. Přitom studie Deloitte & Touche z roku 2002 spočítala, že by z prodeje tohoto majetku mohlo KCP získat mezi 1,9 a 2,7 miliardy korun. Jenže realitní krize hodnotu nemovitostí srazila. Město zvažovalo tři varianty, jak problémy KCP vyřešit. První předpokládala restrukturalizaci společnosti a odprodej nadbytečného majetku s podmínkou, že Kongresové centrum zůstane v majetku města. Druhá varianta počítala s tím, že město KCP oddluží. To by ale znamenalo, že v průběhu pěti let dá ročně 300 až 350 milionů korun. Tento scénář by pro Prahu znamenal značnou zátěž. Posledním možným řešením situace bylo vyhlášení konkurzu na KCP. Město považovalo za optimální, aby se k dluhům přihlásila vláda a ministerstvo financí. Ministr Eduard Janota ale již před časem pro týdeník EURO uvedl, že dluhy společnosti se ze státního rozpočtu sanovat nebudou.

Hledají se právníci „Pověřili jsme ředitele KCP, aby najal právní kancelář, která připraví výběrové řízení,“ říká Milan Richter. Odhaduje, že v dubnu by měl být znám výsledek tendru. „Situace je vážná, centrum není s to splácet jistinu dluhu,“ tvrdí náměstek primátora. KCP se zadlužilo kvůli zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, jež se uskutečnilo v roce 2000. Rekonstrukce před konáním akce vyšla na tři miliardy korun. Obligace ve výši 55 milionů eur má KCP splatit do roku 2014. Firma je ale schopná hradit maximálně úroky, jejichž výše ročně dosahuje 100 milionů korun. Navíc si centrum muselo vzít na dokončení rekonstrukce úvěr 900 milionů korun od konsorcia bank. Za půjčku ručí město Praha.
Otázkou zůstává, co se stane s KCP, pokud v soutěži nebude vybrán vhodný zájemce, který dokáže miliardové dluhy firmy vyřešit. V krajním případě hrozí krach akciové společnosti. „Snažíme se šetřit, ale úspory dosahují desítek milionů korun. To na uhrazení dluhu nestačí,“ tvrdí Richter.

BOX: Historie „Pakulu“ Kongresové centrum (bývalý Palác kultury) bylo otevřeno v roce 1981. Šlo o jednu z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal kongresový sál, který údajně patří mezi třináct nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall. V září 2000 prošla stavba zátěžovou zkouškou v podobě výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. O dva roky později si budovu vybralo pro své zasedání i NATO.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít