Hledá se Tůma

11. března 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
11. března 2014, 12:00

V příštím týdnu se na pražské politické scéně odehraje jeden smutný příběh. Místní TOP 09 si bude volit svého lídra a kandidáta na příštího primátora. Dávno pryč jsou ty časy, kdy Pražská TOP 09 vyrukovala s bankéřem Zdeňkem Tůmou a v místní ODS kvůli tomu vypukla panika.

Občanští demokraté se snažili odpovědět nástupem „politických bardů“ - zpěvákem Janem Kalouskem nebo bývalým hokejovým brankářem Petrem Břízou. V reálu ale nikdo nepochyboval, že příštím primátorem se stane právě Tůma. Muž, který si reklamním sloganem bral Prahu na triko, se ale po neúspěchu vypařil a trochu tak pražskou TOP 09 podsekl. Dopady jsou znát i dnes.

Pražská TOP 09 má toho času mizernou pověst už kvůli magistrátní spolupráci s ČSSD a´la Pavel Bém, a také kvůli nezvládnutému problému jménem tunel Blanka. Kde je ta sebevědomá strana se skvělým marketingem a silným lídrem?

Na primátora hodlá znovu kandidovat Tomáš Hudeček - svobodný mládenec z Moravy, který podle vlastních slov ani primátorem být nechtěl. Kandidaturu oznámil i předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra. Znáte je? Vzpomínejte, když byly v Praze povodně, chvíli je ukázali v televizi. Možná právě kvůli tomuhle problému hledá teď usilovně pražská TOP 09 někoho třetího. Nového Tůmu, slona indického, kohokoliv. Nabídku dostal v zoufalství straníků i předseda strany Karel Schwarzenberg, ale odmítl ji. Vidíte, není senilní.

Ví moc dobře, stejně jako každý soudný politik (a dnes i Zdeněk Tůma), že TOP 09 nebude po příštích volbách v pozici, kdy by měla obsazovat primátorské křeslo. Navíc teď opravdu není o co stát. Každý podpis, i na novou lopatu k tunelu Blanka, znamená vystavení se trestnímu stíhání. K tomu potíže v dopravním podniku, který si naobjednal hromadu tramvají a neví z čeho je zaplatit.

Tomáš Hudeček má tu výhodu, že mu fandí předseda strany Karel Schwarzenberg. Možná nakonec bude jedničkou na kandidátce a vlastně by to i dávalo smysl. Ale je na čase také říct, že příští pražský primátor vzejde z kandidátky jiné strany, než TOP 09.


Od autora se více dočtete zde:

Temelínské hysterky

Když se kouří z trumpety

Babišovi produktoví bojovníci


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít