Hledá se řešení pro oddlužení Kongresového centra Prahy

26. července 2011, 17:11 - JUDr. Petr Hulinský, Ph.D.
26. července 2011, 17:11

V letním prázdninovém období proběhla tiskem zpráva o tom, že Praha se i nadále propadá v žebříčku kongresových evropských měst na rozdíl od Vídně, která si upevňuje pozici lídra v této oblasti.

Foto: Profimedia.cz

Zpráva proběhla bez povšimnutí, bez komentářů - v pouhém konstatování. Zanedlouho pražští radní schválili cenově zvýhodněnou jízdenku pražskou dopravou pro účastníky kongresu. Jakoby nejdřív zahřmělo a teprve potom zablesklo.

Pražská kongresová turistika po letech slávy ve znamení kongresu Mezinárodního měnového fondu a později NATO stojí na okraji zájmu evropských, ale i světových pořadatelů kongresů. Nesporně k této skutečnosti přispívají i periodicky se opakující informace o finanční krizi Kongresového centra Prahy a o neschopnosti splatit dluhy, které vznikly přestavbou centra pro konání kongresu MMF.

K důvěře zákazníků takové informace jistě nepřispívají. Stejně jako skandál s firmou ProMoPro, která zajišťovala ozvučení akcí v Kongresovém paláci při průběhu předsednictví České republiky v Evropské unii.

V nedávných dnech obdržel finanční výbor Zastupitelstva hl. města Prahy k projednání projekt možného budoucího řešení oddlužení Kongresového centra Prahy. Finanční výbor ZHMP se problematikou možného oddlužení KCP pravidelně zabývá a po prvním seznámení se domnívám, že předložený návrh je jedním z možných řešení. Přesto se nemohu ubránit konstatování, že k  řešení oddlužení KCP se musí aktivně spojit Praha s Ministerstvem financí.

Opakovaně připomínám, že náklady, které vznikly rekonstrukcí  a dostavbou KCP před zasedáním MMF, nebyly náklady města Prahy. Stát potřeboval vytvořit odpovídající prostor pro světová zasedání. Stát inicioval dostavbu a rekonstrukci, tíhu nákladů však ponechal na KCP a potažmo na jeho zřizovateli, tj. městu Praze.

Praha v této chvíli nabízí, že odprodejem pozemků a části budov je připravena podílet se na oddlužení. Stejnou vůli by však měl projevit i stát, který se rozhodujícím způsobem podílel na zadlužení KCP. Hlavní město si chce i nadále areál spravovat a v  samotném objektu Kongresového centra posilovat rozvoj kongresové turistiky, která se významně promítá nejen do rozpočtu města, ale i do řady návazných podnikatelských subjektů. Jsem přesvědčen, že jedině ve společném řešení Prahy a MF je možné dosáhnout oddlužení Kongresového centra. Je všeobecně známo, že KCP bez nutnosti placení dluhů z minulosti je hospodářsky i finančně soběstačné. Pro úplnost připomínám, že na dostavbu a rekonstrukci KCP bylo v letech 1998 – 2000 vynaloženo 4,1 miliardy korun. V současné době zbývá uhradit dluh ve výši 2,07 miliardy korun do konce roku 2014.

Řešení vidím v odprodeji  majetku KCP nepotřebného k provozu hlavní kongresové budovy, který by přinesl zhruba polovinu dlužné částky. Zbývající část dluhu je v řešení MF a státu. Za přínosný považuji i návrh obsažený v předloženém projektu, který do budoucna počítá s rozšířením výstavních ploch při hlavní kongresové budově. Realizace tohoto záměru by nejen zvýšila příjmy KCP, ale byla by i řešením pro koncepci veletržního rozvoje hl. m. Prahy.

Autor je předsedou finančního výboru ZHMP.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít