Hlavolam s hotovostí společnosti Apple

13. srpna 2008, 16:23 - Peter Burrows
13. srpna 2008, 16:23

Jeho finanční zásoby by brzy mohly být větší než Microsoftu.

celý podtitul:
Jeho finanční zásoby by brzy mohly být větší než Microsoftu. Budou všechny ty miliardy dál nevyužité?

Vlastníci akcií společnosti Apple Inc. si nemuseli vůbec naříkat, neboť akcie stouply od roku 2003 o 1,474%. Pokud by se jedna stížnost našla, bude se týkat odmítnutí společnosti cokoliv dělat s 20,8 miliardy dolarů hotovosti, což zcela potlačilo krátkodobé investice. Hotovost nečinně leží a vydělává o trochu více než průměrný spořící účet. „Naší prioritou je udržet pevnou konečnou bilanci, abychom si uchovali flexibilitu,“ řekl letos investorům hlavní finančník společnosti Peter Oppenheimer.

Apple se však chce stát ještě flexibilnějším. Každé čtvrtletí ke svým zásobám dodá přibližně 1 miliardu dolarů v hotovosti, ž čehož analytici soudí, že by se rezervy společnosti díky silnému prodeji počítačů, iPodů a iPhonů mohly během příštího roku vyšplhat k téměř 30 miliardám dolarů. Apple by mohl snadno předběhnout Microsoft, který má 23,7 miliardy dolarů v hotovosti. „(Apple) by mohl mít v bance (během dvou let) 40 miliard dolarů,“ říká analytik Gene Munster ze společnosti Piper Jaffray.

Prudký nárůst by nemusel být investorům zřejmý. Jedním z důvodů je způsob, kterým Apple vyúčtovává prodeje iPhonů. Zaznamenává výnosy z každého iPhonu za 24 měsíců, protože telefony jsou prodávány jako součást předplatného AT&T a jiné provozovatele. Ale Apple dostane všechny peníze, jakmile zákazník nakoupí, takže hotovost se dotkne bilance dlouho předtím, než se projeví výnosy. Druhým důvodem je to, že Apple, zdá se, dostává z každého iPhonu více, než očekávali analytici. Zatímco AT&T a další účtují zákazníkům 200 dolarů za každý základní model, někteří analytici nyní odhadují, že provozovatelé platí Applu 500 až 600 dolarů za právo účtovat uživatelům lukrativní servisní poplatky za telefon.

Volba, volba

Pokud akcie Applu stále porostou, tlak investorů na větší využití hotovosti ustane. Přesto si někteří experti myslí, že vezmou-li se v úvahu tučné bankovní účty, mělo by pro firmu smysl učinit změny. Říkají, že Apple by mohl hledat více akvizic, pravděpodobně menších, aby urychlil svoji expanzi do nových podniků. „Ohodnocení jsou nízká a Apple je marketingově velice výkonný, (aby se slibné technologie staly hity),“ říká Murray M. Beach, generální ředitel investiční banky TM Capital.

Jednou z radikálních možností by pro Apple bylo využití obsahu. Někteří analytici si myslí, že společnost by měla prozkoumat akvizice v hudebním průmyslu a využít potíží velkých značek. Ačkoli by tím mohly vzniknout komplikace, Apple by mohl využít svých znalostí zákazníků k vytváření nových prodejních stimulů a propagovat nové postupy. „Hudební průmysl musí uvěřit, že jejich průmysl se zmenší,“ říká zdroj blízký Applu. „Apple chce být větším, ziskovějším průmyslem.“ Společnost Apple odmítla komentář.

Apple má mnoho možností vedle marží a akvizic. V souvislosti s rychle rostoucími cenami surovin je analytik Shaw Wu ze společnosti American Technology Research přesvědčen, že by Apple měl poskytovat prostředky tak, aby se jeho dodavatelé mohli zásobit, než ceny ještě více vzrostou. Společnost Apple by také mohla vložit vlastnické prostředky do začínajících společností, které pracují na technologiích, podstatných pro její budoucnost. Kupříkladu Apple nutně potřebuje lepší baterie pro své nové iPhony.

A co když si Apple své peníze jednoduše bude dál cpát do matrace? Analytik Charles Wolf ze společnosti Needham and Co. má za to, že společnost nepotřebuje mít po ruce více než pět miliard dolarů, ale dodává, že investoři si sotva budou stěžovat. „Zřejmě bych něco řekl, kdyby šlo o ospalou společnost s žádným růstem,“ říká Wolf. „Ale tou Apple není.“

Graf:

HORA PENĚZ
Apple nedávno zdvojnásobil svou hotovost
Miliardy dolarů
22
20
18
16
14
12
10
0
III IV I II III IV I II
06 07 08

Zdroj: Bloomberg Financial Markets

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít