Hlavní slovo v počítačovém byznysu mají Asiaté

01. listopadu 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
01. listopadu 2004, 00:00

TCHAJWANCI V ČECHÁCH Pardubice a Rudná u Prahy. To jsou místa, která lze trochu s nadsázkou označit za české Silicon Valley. Sídlí tam totiž počítačoví velkovýrobci. Pardubice jsou sídlem Foxconn CZ, který patří s tržbami přes 39 miliard korun mezi největší průmyslové podniky v zemi, zaměstnává na Pardubicku už 3200 lidí.

**TCHAJWANCI V ČECHÁCH

Pardubice a Rudná u Prahy. To jsou místa, která lze trochu s nadsázkou označit za české Silicon Valley. Sídlí tam totiž počítačoví velkovýrobci.

Pardubice jsou sídlem Foxconn CZ, který patří s tržbami přes 39 miliard korun mezi největší průmyslové podniky v zemi, zaměstnává na Pardubicku už 3200 lidí. Veškerá produkce podniku mířila na zahraniční trhy. „Zejména šlo o země Evropské unie, ale své produkty jsme umístili též ve východní Evropě nebo v arabských zemích,“ řekl prokurista firmy Foxconn Sterry Fang. Podle výše tržeb patří Foxconn mezi deset největších firem v Česku. A v blízké době plánuje další rozšíření svých aktivit. Vedle svých továrních hal, které mimo jiné zahrnují i lakovnu a lisovnu, se chystá vybudovat hi-tech opravárenské centrum a zahájit výrobu LCD monitorů. Vytvoří tak navíc dalších 1800 pracovních míst. Investice by měly dosáhnout stovek milionů korun. Hlavní předností nového závodu budou pracovní místa pro špičkově kvalifikovaných 300 inženýrů. LCD panely se zatím v Pardubicích budou jen montovat. Konkrétní údaje, jaké modely počítačů nebo pro jaké značky Foxconn v Pardubicích vyrábí, je firemní tajemství. Celosvětová síť tchajwanské firmy patří také významným firmám na poli IT výzkumu. Globálně firma investuje každoročně dvě až čtyři procenta z obratu do výzkumu, na kterém se podílí více než dva tisíce jejích specialistů. Nikoli však v české pobočce. Svědčí o tom počty patentů, které si Foxconn přihlásil. Zatímco v Číně zaregistrovala firma více než jedenáct set patentů a na Tchajwanu šest set, v zemích Evropské unie to jsou patenty čtyři. Druhá veliká tchajwanská továrna sídlí v Rudné u Prahy. Jde o vůbec největší továrnu tchajwanské korporace FIC Group na světě. V Česku působí již od roku 1991, počítače v Rudné montuje už pátým rokem. Klíčovými zákazníkem byly společnosti Hewlett-Packard a Compaq. Po sloučení obou počítačových značek a poklesu dolaru se společnost podle Hospodářských novin potýká s odbytovými potížemi. Ty hodlá vyřešit také otevřením nových provozů. Kvůli výhodné poloze v centru Evropy otevřel FIC CZ pod velením nového ředitele logistické centrum, které rozváží do Evropy zboží z asijských továren. Loňský růst obratu o 73 % se tak letos asi nebude opakovat. I tak však FIC plánuje budovaní nové výrobní linky. I bez ní je kapacita továrny čtvrt milionu počítačů měsíčně. Počítače se tady nejen montují, ale také navrhují. Zákazník, který si zde chce nechat vyrábět počítače (musí jít o tisícové série), může nechat celkový návrh designu i vnitřního uspořádání na FIC. Na výsledný produkt pak stačí nalepit svou značku a prodávat. V roce 2002 byla FIC CZ zařazena na 31. místo žebříčku TOP 100 největších firem v České republice a v roce 2003 dosáhla ocenění Exportér roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku…
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít