Hlavní očekávané události roku 2005

03. ledna 2005, 00:00 - admin
03. ledna 2005, 00:00

Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn by měl do února letošního roku připravit analýzu, jež má vysvětlit, proč v roce 2004 v České republice začali ubývat podnikatelé. Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo šest ze sedmi programů na podporu malých a středních podniků s méně než 250 zaměstnanci, které v letech 2005 až 2006 budou moci každoročně využít finanční podporu za 3,55 miliardy korun.

Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn by měl do února letošního roku připravit analýzu, jež má vysvětlit, proč v roce 2004 v České republice začali ubývat podnikatelé.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo šest ze sedmi programů na podporu malých a středních podniků s méně než 250 zaměstnanci, které v letech 2005 až 2006 budou moci každoročně využít finanční podporu za 3,55 miliardy korun. Jde o programy Záruka, Trh, Progres, Poradenství, Design, Aliance a Zastoupení, který ještě vyhlášený nebyl. Tyto programy doplňují projekty v rámci Operačního programu průmysl a podnikání a zaměřují se na podporu podnikatelů formou záruky za bankovní úvěry, leasing, kapitálový vstup nebo za úvěry se sníženou úrokovou sazbou pro malé nebo začínající podnikatele v P raze.

Ubytování v hotelích, penzionech a ubytovnách bude ještě po celý rok v nižší pětiprocentní sazbě DPH.

Zemědělci by měli od roku 2005 snadněji uplatňovat nárok na vracení spotřební daně za takzvanou zelenou naftu. Počítá s tím novela, která sjednocuje evidenci půdy, což usnadní právě uplatňování nároku.

Mnozí drobní vinaři se od roku 2005 pravděpodobně vyhnou placení spotřební daně za svou produkci. Poslanecká sněmovna schválila zdvojnásobení ročního objemu vína určeného pro vlastní spotřebu, které nebude podléhat zdanění. Od roku 2005 bude tento objem činit 1000 litrů místo dosavadních 500 litrů. Změnu nyní dostane k projednání Senát.

V průměru o devět procent oproti roku 2004 zdraží pro malé a střední firmy elektřina. Na počátku roku má rovněž podražit i plyn, a to v průměru o 1,6 procenta oproti předchozímu čtvrtletí. Další zdražení může přijít už v dubnu. Teplo stoupne v průměru o tři procenta z tepláren na uhlí, o sedm procent z tepláren na plyn a jiná paliva. Cena vody se zvýší většinou o čtyři až osm procent.

V prvním čtvrtletí 2005 mohou obce a neziskové organizace začít podávat první žádosti o peníze z fondů Evropské unie. Projekty patří do takzvaného společného regionálního operačního programu, kde mohou žadatelé získat prostředky například na rozvoj regionální dopravní infrastruktury, komunikačních technologií nebo rozvoj cestovního ruchu.

Materiály, kterými se má zabývat vláda na svých zasedáních, by měly být od ledna ještě před jejich projednáím veřejně přístupné na internetu. Plánuje to Úřad vlády v rámci zavádění takzvaného elektronického oběhu dokumentů.

Informace potřebné k investování na českém kapitálovém trhu budou na internetu soustředěny na jednom místě. Jednotný systém nazvaný INFOweb připravují Komise pro cenné papíry aministerstvo financí za finanční podpory fondu Phare. Se zahájením provozu se počítá v roce 2005.

Měla by být spuštěna databáze informací oklientech leasingových firem a společností nabízejících splátkový prodej. Registr by mohl zahájit zkušební provoz počátkem roku a plný provoz do konce prvního čtvrtletí téhož roku.

Vroce 2005 by se měla propojit Česká národní banka s dohledem nad kampeličkami. Bude zvolena nová bankovní rada ČNB.

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se v roce 2005 rozdělí na dvě části. Od pojištění se státní podporou se oddělí komerční pojištění krátkodobých pohledávek, které bude nově spravovat akciová společnost. Stát později odprodá část akcií této firmy strategickému investorovi.

Má nabýt účinnosti zákon, který umožňuje státu vydat dluhopisy za 63,3 miliardy korun na úhradu ztráty České konsolidační agentury. Dluh vznikl přebíráním špatných aktiv v letech 1991 až 2003.

Fond národního majetku by měl zaniknout. Státní podnik Česká pošta se přemění na akciovou společnost. Bude mít licenci kposkytování základních poštovních služeb pro rok 2005.

Těžba uranu má v Česku skončit.

Počátkem roku má ministerstvo financí připravit novelu zákona o penzijním připojištění. Ministerstvo financí navrhuje úpravy penzijního připojištění, které mají podpořit spoření větších částek po delší dobu. Vedle toho hodlá zvýšit daňové úlevy pro zaměstnavatele, kteří svým pracovníkům přispívají na penzijní připojištění.

Nový systém vybírání mýtného na německých dálnicích má začít platit od začátku roku. Do té doby musejí mít kamiony elektronické zařízení, které pomocí satelitní technologie měří vzdálenost ujetou na zpoplatněné komunikaci. Pokud vozidla přístroje mít nebudou,jejich řidiči budou muset platit na terminálech nebo přes internet. Za výrazné zpoždění letu na charterových linkách budou cestující od roku 2005 dostávat peníze. Dosud se počítalo stím, že na rozdíl od pravidelných linek se za zpoždění charterů odškodné vyplácet nebude. Charterové firmy se snažily tuto povinnost odvrátit, EU jejich žádosti zatím odmítla. Návrh zákona o nájemném by měl být hotov v první polovině roku 2005. Během dalších pěti až šesti let by měla pokračovat regulace nájemného. Zákon obytovém vlastnictví bude zřejmě připraven do poloviny roku. Zákon má upravit vztahy vlastníků při správě společných částí domu, upřesnit pravidla při výstavbě azjednodušit správu domů, kde je část bytů ve vlastnictví družstev a část vmajetku členů. Nejdříve koncem roku by měl vstoupit vplatnost zákon, podle kterého dostanou občané potřebné výpisy z obchodního rejstříku nebo katastru nemovitostí nejen na úřadech, ale i na jakékoli poště nebo u notáře. Na český pojistný trh míří další významná zahraniční pojišťovna. Pobočku chce vČR založit pojišťovna z australské skupiny QBE. Zahájení činnosti plánuje na první čtvrtletí 2005. Značku GE Capital nahradí na českém trhu nová značka GE Money. Loterijní firma Sazka chce od roku 2005 vstoupit na trh předprodeje vstupenek. Ktomu by jí mělo sloužit 7100 terminálů. Dosud největší distributor Ticketpro přitom provozuje pouze 60 prodejních míst. Novým majitelem Fortuny, tuzemské dvojky kurzového sázení, se stane v prvním pololetí finanční skupina Penta. Čtyři akcionáři Fortuny, včetně jejího zakladatele Michala Horáčka, již podepsali smlouvu oprodeji. Penta získá islovenskou sázkovou firmu Terno.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít