Hlavně ne šetření do ztracena

30. října 2009, 17:10 - Kateřina Menzelová
30. října 2009, 17:10

Výstavba dálnic

Antimonopolní úřad (ÚOHS) se s největší pravděpodobností začne zabývat zadáváním veřejných zakázek na stavby dálnic v Česku. Úřad přijal podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi. Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV). A nevyřkla žádné tajemství. Výstavbu silnic v Česku kritizuje kdekdo.
Zadavatelem zakázek je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jeho mluvčí Martina Vápeníková na oznámení reagovala, že firma případné šetření ze strany antimonopolního úřadu jen vítá. „Zakázky zadáváme zcela v souladu se zákonem a transparentně a je jen dobře, pokud to ÚOHS prověří,“ uvedla. A v podstatě má pravdu. Hlavní problém je totiž v tom, že se silnice staví stylem „máme určitou částku v rozpočtu, tak ji utratíme“. Paradoxem je, že na „luxusní“ projektování dálnic poukazují i samy stavební firmy. Pokud je vypsáno výběrové řízení na výstavbu dálnic, je již předem jasné, kolik firem se takového tendru bude účastnit a o jaké půjde. Je pravdou, že náročné infrastrukturní úseky vyžadují nákladné technické vybavení, což samozřejmě mají jen ty největší firmy. Ale proč se identičtí uchazeči perou i o ty méně komplikované části dálnic? Hovoří se o tom, že společnosti uzavírají kartelové dohody, což zákon zakazuje. ÚOHS dokáže odhalit cenový kartel. Nikdo nikdy však dosud nevyšetřil kartel u veřejných zakázek.
ÚOHS se dálnicemi nebude zaobírat poprvé. Na jaře posvětil sporný tendr na výstavbu pražského obchvatu v úseku Lahovice–Slivenec za deset miliard korun. Zamítl též stížnost na výběrové řízení dostavby dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi na Ústecku za 11,7 miliardy korun. Nařídil ale ŘSD, aby znovu vybralo firmu pro opravu dvou mostů v Brně za zhruba 240 milionů korun. A teď má ÚOHS na stole podnět další. Můžeme si jen přát, aby výsledek šetření nevyzněl tak, že se na žádné pochybení nepřišlo, nebo kdyby už úřad nějakou tu pokutu uložil, aby se o ni státní instituce nesoudily několik let. Jenže dosavadní zkušenosti optimismus moc nevyvolávají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít