Hlavně ne šetření do ztracena

30. října 2009, 17:10 - Kateřina Menzelová
30. října 2009, 17:10

Výstavba dálnic

Antimonopolní úřad (ÚOHS) se s největší pravděpodobností začne zabývat zadáváním veřejných zakázek na stavby dálnic v Česku. Úřad přijal podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi. Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV). A nevyřkla žádné tajemství. Výstavbu silnic v Česku kritizuje kdekdo.
Zadavatelem zakázek je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jeho mluvčí Martina Vápeníková na oznámení reagovala, že firma případné šetření ze strany antimonopolního úřadu jen vítá. „Zakázky zadáváme zcela v souladu se zákonem a transparentně a je jen dobře, pokud to ÚOHS prověří,“ uvedla. A v podstatě má pravdu. Hlavní problém je totiž v tom, že se silnice staví stylem „máme určitou částku v rozpočtu, tak ji utratíme“. Paradoxem je, že na „luxusní“ projektování dálnic poukazují i samy stavební firmy. Pokud je vypsáno výběrové řízení na výstavbu dálnic, je již předem jasné, kolik firem se takového tendru bude účastnit a o jaké půjde. Je pravdou, že náročné infrastrukturní úseky vyžadují nákladné technické vybavení, což samozřejmě mají jen ty největší firmy. Ale proč se identičtí uchazeči perou i o ty méně komplikované části dálnic? Hovoří se o tom, že společnosti uzavírají kartelové dohody, což zákon zakazuje. ÚOHS dokáže odhalit cenový kartel. Nikdo nikdy však dosud nevyšetřil kartel u veřejných zakázek.
ÚOHS se dálnicemi nebude zaobírat poprvé. Na jaře posvětil sporný tendr na výstavbu pražského obchvatu v úseku Lahovice–Slivenec za deset miliard korun. Zamítl též stížnost na výběrové řízení dostavby dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi na Ústecku za 11,7 miliardy korun. Nařídil ale ŘSD, aby znovu vybralo firmu pro opravu dvou mostů v Brně za zhruba 240 milionů korun. A teď má ÚOHS na stole podnět další. Můžeme si jen přát, aby výsledek šetření nevyzněl tak, že se na žádné pochybení nepřišlo, nebo kdyby už úřad nějakou tu pokutu uložil, aby se o ni státní instituce nesoudily několik let. Jenže dosavadní zkušenosti optimismus moc nevyvolávají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít