Hej, páni konšelé

24. července 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
24. července 2006, 00:00

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - STARÁ RADNICE V CHOTĚBOŘI Budova takzvané staré radnice je jednou z dominant malebného městečka Chotěboř. Na první pohled vypadá zachovale, vinou dlouholetého zanedbávání údržby se však její stav neustále zhoršuje. Generální oprava je nevyhnutelná, peníze ale zatím chybějí.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - STARÁ RADNICE V CHOTĚBOŘI | K záchraně radnice bude na podzim vypsána veřejná sbírka.| Budova takzvané staré radnice je jednou z dominant malebného městečka Chotěboř. Na první pohled vypadá zachovale, vinou dlouholetého zanedbávání údržby se však její stav neustále zhoršuje. Generální oprava je nevyhnutelná, peníze ale zatím chybějí.

Bývalá chotěbořská radnice stojí přímo v centru města na východní straně náměstí T. G. Masaryka. Je to nevelká jednopatrová stavba, její střechu však zdobí nepřehlédnutelná věž s hodinami, která výrazně převyšuje okolí. Žádné chátrání není zvenku viditelné a ani opravy nejsou proto zdánlivě zapotřebí, ve skutečnosti se ale objekt nachází v dosti zanedbaném stavu. Problémem jsou především krovy, napadené cizopasnými houbami a hmyzem, špatné vytápění a v neposlední řadě velká vlhkost, která napomáhá vzniku plísní.

Od šedesátých let minulého století sídlí v objektu základní umělecká škola, pro kterou začíná být současný stav nepřijatelný. Její ředitel Milan Moc napsal proto spolu se členy sdružení rodičů a přátel školy otevřený dopis městskému zastupitelstvu, kde žádá o urychlené zahájení rekonstrukce. Taková akce je ale finančně velmi náročná a město zatím potřebné peníze nemá. Budova navíc není kulturní památka, případné dotace z Evropské unie proto nelze čerpat.

OD ŠLECHTY K DĚTEM

První zmínka o Chotěboři pochází z roku 1265, kdy Smil z Lichtenburka věnoval zdejší kapli cisterciáckému klášteru ve Žďáru nad Sázavou, město je ale pravděpodobně ještě starší. Měšťanský dům na náměstí, předchůdce dnešní staré radnice, stál prokazatelně již v 16. století. Podle majitele Urbana se mu říkalo Urbanovský, byl ale menší a chyběla mu i dnes neodmyslitelná vysoká věž.

V průběhu 17. století získali budovu Trčkové z Lípy, nedrželi ji však dlouho. Jan Rudolf Trčka z Lípy se totiž roku 1633 rozhodl věnovat objekt městu, které sem umístilo sídlo správy. Dům se stal městskou radnicí a v jeho přízemí byl svého času i obecní hostinec, váha a pekařské stánky. Po požáru roku 1832 muselo být odstraněno podloubí a při následné celkové přestavbě dostala budova svůj dnešní vzhled s hodinovou věží.

Od poloviny předminulého století už nebyla radnicí a její prostory začal využívat okresní soud, který zde zasedal až do roku 1926. Základní umělecká škola, založená roku 1951 jako základní hudební škola, se do budovy přestěhovala roku 1960. Kromě toho začaly některé místnosti sloužit i ke slavnostním obřadům, jakými jsou svatby, předávání maturitních vysvědčení či vítání občánků.

DEJTE ALMUŽNIČKU

Využití bývalé radnice zůstalo beze změn i po roce 1989. Koncem devadesátých let se však začaly vyskytovat první problémy, ve střeše se objevila houba a na zdech plísně. Roku 2003 proto zástupci základní umělecké školy oslovili starostu města a upozornili ho na potřebu zahájení rekonstrukcí. V témže roce navštívil objekt i tehdejší předseda Senátu Petr Pithart, který tuto myšlenku rovněž podpořil.

Do roku 2004 proběhla odborná posouzení mykologa, statika, zástupce hasičského sboru i památkářů, a na městském úřadě začal vznikat projekt obnovy staré radnice. Kromě zachování umělecké školy se objevily i návrhy na vybudování infocentra či internetové kavárny, problémem se však staly peníze. Opravy si podle odhadů vyžádají až 20 milionů korun a tolik město Chotěboř v současnosti nemá.

Jedním z řešení bylo zřízení nadačního fondu. Zástupcům města se ale tento krok zdál administrativně příliš náročný a návrh zamítli. Jednodušší variantou se ukázala být veřejná sbírka, jejíž vyhlášení je plánováno na podzim tohoto roku. Má oslovit širokou veřejnost - zda ale přinese kýžený výsledek, není vůbec jisté. „Ze zkušenosti víme, že se peněz v rámci sbírek vybere většinou poměrně málo,“ říká místostarosta Chotěboře Milan Linhart. „Příkladem by však mohli jít někteří podnikatelé,“ naznačuje.

 Dobový snímek radnice z první poloviny 20.století.

POPIS OBJEKTU

Název: Stará radnice

Místo: Chotěboř

Kraj: Vysočina

Adresa: č. p. 322

Typ: měšťanský dům

Stav: chátrající

Využití: škola

Kult. památka: ne

Vlastník: město Chotěboř

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít