Hazardní karty

 Weikert 13. října 2015, 12:01  -  Petr Weikert
13. října 2015, 12:01

Jedno pravidlo platí ve sněmovně vždycky. Zkuste sáhnout na zákony tabákovým nebo farmaceutickým firmám, dovolte si sáhnout na pravidla hazardu nebo hoďte špínu na myslivce a se zlou se potážete. Jeden takový náraz má za sebou aktuálně Sobotkův kabinet. Pustil se do boje s hazardem.

Scénář je vlastně vždycky stejný. Všichni zákonodárci jsou pro omezení pravidel vybraného byznysu, ale nepovede se schválit nikdy nic. A pokud ano, tak zákon stejně nefunguje, viz. zákaz kouření v hospodách.

Důvod? Všechny zmíněné obory mají velmi dobrý lobbing. Anatomie úspěšného lobbingu se pak skrývá v atakování detailů. Každý poslanec má najednou nějaký názor, čísla, tabulku, studii, mezinárodní srovnání. Když se sejde jejich návrhů padesát, je už jasné, že tenhle zamotaný vánoční řetěz už nikdo nikam nepověsí.

Odměnou může zákonodárcům být prakticky cokoliv od zaručení hlasů pro jejich jiný zákon přes dětské hřiště v rodné vesnici, které jim zaručí další zvolení, lístky na fotbal či cestu na “kongres“. Někteří jsou bohužel vděčni za to, že vůbec mají nějaké téma a tak do návrhu zákona buší úplně zadarmo.

Co se týče hazardu, bylo to minulý týden ve sněmovně naprosto vypovídající. Většina poslanců je sice pro regulaci, ale ani koalice se nedokázala shodnout, jak rozdělit daně mezi loterie a ostatní hry, kolik procent má daň vůbec mít a podobně. Zákon, sepsaný navíc koaličními poslanci, tak raději sněmovna pohřbila a nepomohlo ani uspořádání mimořádné schůze.

Druhý pokus

Vláda tento týden zákon opravila, shodla se, že se na něm shodne, a zkouší ho do sněmovny poslat znovu. Už od začátku příštího roku by tak loterie měly být zdaněny sazbou 23 procent, 28 procent mají dostat herní automaty. Denní poplatek za automat by měl být 80 korun. Že by se termín podařilo stihnout, je vzhledem k situaci ve sněmovně nereálné. A pokud se dolní komora parlamentu na něčem vůbec dohodne, není zdaleka vyhráno. Normu čeká ještě cesta senátem, kde vládne hazardní král Ivo Valenta.

A to jsme teprve u daní. Další dva velké zákony poslané vládou do sněmovny v červenci mají upravit fungování celého trhu. Zavádí třeba registr hráčů, protože do automatů se mají kromě peněz také vkládat občanky. Ti, kdo berou státní podporu, by tím měli hraní omezené. V platnost mají tyto předpisy vstoupit v lednu 2017. Pro hazardní trh je to dobrý termín. Zákony, jež se nepodaří do voleb projednat, padají automaticky pod stůl. A na rok 2017 zrovna volby vycházejí.


Čtěte další komentáře autora:

Trenky, spása pro prezidenta

Vězení pro běžence?

Stropnického alibi

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít