Havel už má cenu i letiště

31. května 2012, 14:07 - Petr Kolář
31. května 2012, 14:07

spory o exprezidenta

Už ve druhé polovině letošního roku by mělo být známo jméno historicky prvního držitele mezinárodní ceny Václava Havla v oblasti lidských práv. Chartisté a přátelé Václava Havla se totiž po několika týdnech hašteření dokázali shodnout na tom, kdo bude cenu dotovanou „v řádech milionů“ udělovat. Až do minulého týdne přitom o tuto roli soupeřila Knihovna Václava Havla dotovaná finančníkem Zdeňkem Bakalou s Nadací Charty 77 v čele s Františkem Janouchem. Janouch argumentoval tím, že k organizaci ceny dostal od Dagmar Havlové souhlas krátce po Havlově skonu, o záměru informoval na blogu a tím si „vykolíkoval prostor“. Stejně tak si ovšem nárok na pozici hlavního pořadatele ceny činili bakalovci.
Po několika neúspěšných schůzkách a v situaci, kdy se v médiích řada chartistů a Havlových přátel ostře stavěla na tu či onu stranu, dosáhly oba tábory předminulou sobotu kompromisu. „V této věci jsem ustoupil já i oni. Cenu Václava Havla budou udělovat dvě organizace: Knihovna Václava Havla a Nadace Charty 77. Vytvoříme za tímto účelem jeden společný orgán, radu, porotu, která to bude vybírat a organizovat. V radě budou zastoupeny ještě některé další organizace, které byly blízké Havlovi. Cena bude udělována jménem obou hlavních zakladatelů,“ popsal týdeníku Euro šéf Nadace Charty František Janouch.
Nyní by vše měla ještě „posvětit“ manželka zesnulého exprezidenta Dagmar Havlová. Ta podle informací týdeníku Euro zvažovala i to, že by na Cenu Václava Havla přejmenovala existující Cenu Vize 97. Podle Janoucha by ale měla dohodě požehnat. „S paní Dagmar Havlovou se má v těchto dnech mluvit. Ale nepředpokládám, že by tam měl být nějaký problém,“ řekl.
Jméno prvního laureáta vznikající Havlovy ceny by mohlo být známo už za několik měsíců. „Chtěli bychom to udělat již letos. Kdy přesně, to bych nyní nechtěl komentovat, protože se o tom ještě diskutuje,“ uvedl František Janouch. „Finanční ohodnocení bude v řádu milionů korun. Jestli to ale bude jeden, nebo dva miliony, to se ještě rozhoduje,“ dodal. Sponzory podle něj budou shánět nadace Charty 77 i Knihovna Václava Havla společnými silami.
Kromě dohody na organizaci mezinárodní ceny za lidská práva připomněla v uplynulém týdnu bývalého prezidenta Václava Havla také vláda. Ta minulou středu rozhodla, že se ke dni 76. výročí Havlova narození, tedy 5. října 2012, pojmenuje ruzyňské letiště jménem prvního prezidenta samostatného českého státu. Jako anglický překlad nového názvu kabinet zvolil diskutabilní sousloví Prague Airport – Vaclav Havel, tedy „Pražské letiště – Václav Havel“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít