Havel už má cenu i letiště

31. května 2012, 14:07 - Petr Kolář
31. května 2012, 14:07

spory o exprezidenta

Už ve druhé polovině letošního roku by mělo být známo jméno historicky prvního držitele mezinárodní ceny Václava Havla v oblasti lidských práv. Chartisté a přátelé Václava Havla se totiž po několika týdnech hašteření dokázali shodnout na tom, kdo bude cenu dotovanou „v řádech milionů“ udělovat. Až do minulého týdne přitom o tuto roli soupeřila Knihovna Václava Havla dotovaná finančníkem Zdeňkem Bakalou s Nadací Charty 77 v čele s Františkem Janouchem. Janouch argumentoval tím, že k organizaci ceny dostal od Dagmar Havlové souhlas krátce po Havlově skonu, o záměru informoval na blogu a tím si „vykolíkoval prostor“. Stejně tak si ovšem nárok na pozici hlavního pořadatele ceny činili bakalovci.
Po několika neúspěšných schůzkách a v situaci, kdy se v médiích řada chartistů a Havlových přátel ostře stavěla na tu či onu stranu, dosáhly oba tábory předminulou sobotu kompromisu. „V této věci jsem ustoupil já i oni. Cenu Václava Havla budou udělovat dvě organizace: Knihovna Václava Havla a Nadace Charty 77. Vytvoříme za tímto účelem jeden společný orgán, radu, porotu, která to bude vybírat a organizovat. V radě budou zastoupeny ještě některé další organizace, které byly blízké Havlovi. Cena bude udělována jménem obou hlavních zakladatelů,“ popsal týdeníku Euro šéf Nadace Charty František Janouch.
Nyní by vše měla ještě „posvětit“ manželka zesnulého exprezidenta Dagmar Havlová. Ta podle informací týdeníku Euro zvažovala i to, že by na Cenu Václava Havla přejmenovala existující Cenu Vize 97. Podle Janoucha by ale měla dohodě požehnat. „S paní Dagmar Havlovou se má v těchto dnech mluvit. Ale nepředpokládám, že by tam měl být nějaký problém,“ řekl.
Jméno prvního laureáta vznikající Havlovy ceny by mohlo být známo už za několik měsíců. „Chtěli bychom to udělat již letos. Kdy přesně, to bych nyní nechtěl komentovat, protože se o tom ještě diskutuje,“ uvedl František Janouch. „Finanční ohodnocení bude v řádu milionů korun. Jestli to ale bude jeden, nebo dva miliony, to se ještě rozhoduje,“ dodal. Sponzory podle něj budou shánět nadace Charty 77 i Knihovna Václava Havla společnými silami.
Kromě dohody na organizaci mezinárodní ceny za lidská práva připomněla v uplynulém týdnu bývalého prezidenta Václava Havla také vláda. Ta minulou středu rozhodla, že se ke dni 76. výročí Havlova narození, tedy 5. října 2012, pojmenuje ruzyňské letiště jménem prvního prezidenta samostatného českého státu. Jako anglický překlad nového názvu kabinet zvolil diskutabilní sousloví Prague Airport – Vaclav Havel, tedy „Pražské letiště – Václav Havel“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít