Hasta la Vista, XP!

13. listopadu 2006, 00:00 - (ph, čtk)
13. listopadu 2006, 00:00

OPERAČNÍ SYSTÉMYNový operační systém společnosti Microsoft, Windows Vista, bude pro firmy k dispozici již tento měsíc. Do běžného prodeje půjde na konci ledna. Českou verzi si počítačoví uživatelé mohou pořídit o dva měsíce později.

OPERAČNÍ SYSTÉMY Nový operační systém společnosti Microsoft, Windows Vista, bude pro firmy k dispozici již tento měsíc. Do běžného prodeje půjde na konci ledna. Českou verzi si počítačoví uživatelé mohou pořídit o dva měsíce později.

Operační systém Windows, který je „vlajkovou lodí“ americké firmy Microsoft, používá devět z deseti všech

Jeho poslední verze s označením XP pochází z roku 2001. Tomu je ale konec: po pěti letech přichází v příštích týdnech na trh nový produkt - Windows Vista.

Její takzvaná lokalizovaná verze půjde do výroby 19. ledna 2007. „Od března si budou moci zákazníci v České republice pořídit nové počítače a notebooky s českou verzí Windows Vista,“ uvedl Jiří Grund, mluvčí tuzemského zastoupení Microsoftu.

Microsoft současně oznámil, že dokončil i úpravy balíku nových programů Office 2007. Firemním zákazníkům tento software začne nabízet 30. listopadu. Oznámení podle agentury Reuters naznačuje, že je Office relativně bezchybný a připravený pro širokou distribuci. Jeho česká verze bude k dispozici na počátku příštího roku.

BEZPEČNÝ SYSTÉM? TO SE UVIDÍ Představitel amerického Microsoftu Jim Allchin minulý týden uvedl, že přijetí Visty zákazníky bude „rychlé a okamžité“. K tomu mají firmě přispět zejména zlepšené bezpečnostní prvky. „Podle mého názoru to je nejzabezpečenější systém, který je tu k dispozici. A je to určitě nejzabezpečenější systém, který jsme kdy prodávali,“ tvrdí Allchin. Windows a jejich slabiny jsou ovšem nejčastějším terčem počítačových virů. Každé druhé úterý v měsíci firma vydává pravidelné opravy, jimiž se snaží opravit „bezpečnostní díry“. DOBYL SVĚT, ALE NARAZIL V EVROPĚ Operační systém Windows, který je hýčkaným dítětem nejbohatšího člověka planety Billa Gatese, začal Microsoft komerčně nabízet v březnu 1986. Od 90. let se firma kvůli rychle rostoucímu tržnímu podílu musí potýkat se spory s antimonopolními úřady v USA, ale i v Evropské unii. Společnost nakonec vyhověla Evropské komisi a ve Vistě oddělila některé funkce od primárního operačního systému. Nová verze programu umožní uživateli odstranit softwarové doplňky od Microsoftu a vybrat si jejich alternativy. Microsoft uživatelům Visty také umožní použít konkurenční program na čtení dokumentů ve formátu PDF i dodatečný software zajišťující bezpečnost počítače a dat v něm uložených. Ke slovu se tak mohou dostat programy od rivalů Adobe, McAfee či Symantec. TUČNÉ POKUTY V roce 2004 Evropská komise dospěla k závěru, že Microsoft v případě mediálních přehrávačů a firemních serverů zneužil dominantní pozici na trhu. S pokutou 497 milionů eur Evropská komise přiměla firmu oddělit přehrávač Windows Media Player od operačního systému. Letos v červenci dala komise Microsoftu další pokutu 280,5 milionu eur za to, že v případě serverů nevyhověl jejím požadavkům. Podniku za to navíc hrozí další pokuta tří milionů eur za den, pokud požadavky nenaplní. NOVINKY VE VISTĚ**

Firma slibuje efektivnější práci s počítačem prostřednictvím vylepšených vizuálních prvků či informativnější a intuitivnější pracovní prostředí. Dále též nové nástroje - například správu uživatelského účtu, která má usnadnit prohlížení webů, odesílání e-mailů nebo použití běžných aplikací. Vista prý obsahuje i lepší ochranu proti škodlivému softwaru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít