Hasta la Vista, XP!

13. listopadu 2006, 00:00 - (ph, čtk)
13. listopadu 2006, 00:00

OPERAČNÍ SYSTÉMYNový operační systém společnosti Microsoft, Windows Vista, bude pro firmy k dispozici již tento měsíc. Do běžného prodeje půjde na konci ledna. Českou verzi si počítačoví uživatelé mohou pořídit o dva měsíce později.

OPERAČNÍ SYSTÉMY Nový operační systém společnosti Microsoft, Windows Vista, bude pro firmy k dispozici již tento měsíc. Do běžného prodeje půjde na konci ledna. Českou verzi si počítačoví uživatelé mohou pořídit o dva měsíce později.

Operační systém Windows, který je „vlajkovou lodí“ americké firmy Microsoft, používá devět z deseti všech

Jeho poslední verze s označením XP pochází z roku 2001. Tomu je ale konec: po pěti letech přichází v příštích týdnech na trh nový produkt - Windows Vista.

Její takzvaná lokalizovaná verze půjde do výroby 19. ledna 2007. „Od března si budou moci zákazníci v České republice pořídit nové počítače a notebooky s českou verzí Windows Vista,“ uvedl Jiří Grund, mluvčí tuzemského zastoupení Microsoftu.

Microsoft současně oznámil, že dokončil i úpravy balíku nových programů Office 2007. Firemním zákazníkům tento software začne nabízet 30. listopadu. Oznámení podle agentury Reuters naznačuje, že je Office relativně bezchybný a připravený pro širokou distribuci. Jeho česká verze bude k dispozici na počátku příštího roku.

BEZPEČNÝ SYSTÉM? TO SE UVIDÍ Představitel amerického Microsoftu Jim Allchin minulý týden uvedl, že přijetí Visty zákazníky bude „rychlé a okamžité“. K tomu mají firmě přispět zejména zlepšené bezpečnostní prvky. „Podle mého názoru to je nejzabezpečenější systém, který je tu k dispozici. A je to určitě nejzabezpečenější systém, který jsme kdy prodávali,“ tvrdí Allchin. Windows a jejich slabiny jsou ovšem nejčastějším terčem počítačových virů. Každé druhé úterý v měsíci firma vydává pravidelné opravy, jimiž se snaží opravit „bezpečnostní díry“. DOBYL SVĚT, ALE NARAZIL V EVROPĚ Operační systém Windows, který je hýčkaným dítětem nejbohatšího člověka planety Billa Gatese, začal Microsoft komerčně nabízet v březnu 1986. Od 90. let se firma kvůli rychle rostoucímu tržnímu podílu musí potýkat se spory s antimonopolními úřady v USA, ale i v Evropské unii. Společnost nakonec vyhověla Evropské komisi a ve Vistě oddělila některé funkce od primárního operačního systému. Nová verze programu umožní uživateli odstranit softwarové doplňky od Microsoftu a vybrat si jejich alternativy. Microsoft uživatelům Visty také umožní použít konkurenční program na čtení dokumentů ve formátu PDF i dodatečný software zajišťující bezpečnost počítače a dat v něm uložených. Ke slovu se tak mohou dostat programy od rivalů Adobe, McAfee či Symantec. TUČNÉ POKUTY V roce 2004 Evropská komise dospěla k závěru, že Microsoft v případě mediálních přehrávačů a firemních serverů zneužil dominantní pozici na trhu. S pokutou 497 milionů eur Evropská komise přiměla firmu oddělit přehrávač Windows Media Player od operačního systému. Letos v červenci dala komise Microsoftu další pokutu 280,5 milionu eur za to, že v případě serverů nevyhověl jejím požadavkům. Podniku za to navíc hrozí další pokuta tří milionů eur za den, pokud požadavky nenaplní. NOVINKY VE VISTĚ**

Firma slibuje efektivnější práci s počítačem prostřednictvím vylepšených vizuálních prvků či informativnější a intuitivnější pracovní prostředí. Dále též nové nástroje - například správu uživatelského účtu, která má usnadnit prohlížení webů, odesílání e-mailů nebo použití běžných aplikací. Vista prý obsahuje i lepší ochranu proti škodlivému softwaru.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít