Hašek: V případě zvýšení DPH zvážíme podání stížnosti k Ústavnímu soudu

23. května 2011, 22:35 - MediaFax
23. května 2011, 22:35

Uvažovaným zvýšením daně z přidané hodnoty se v pondělí v Brně zabývala jihomoravská rada spolu s poslanci a senátory Jihomoravského kraje. Zvýšením daně z přidané hodnoty budeme mít za dva roky 260 milionů korun dodatečných výdajů, řekl Mediafaxu jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Foto:  Otto Ballon Mierny/MF DNES/Profimedia.cz

Rada Jihomoravského kraje se s poslanci i senátory zabývala několika tématy, avšak za nejvážnější hejtman považuje uvažované zvýšení daně z přidané hodnoty. “Vláda nastolila kurs nekorektní komunikace s regiony. Kraje dostaly termín na připomínkování vládního návrhu zákona o dani z přidané hodnoty do 16. června, namísto toho po osobním zásahu premiéra Petra Nečase bude materiál projednávaný ve vládě ve středu, to znamená na konci května,“ sdělil Hašek.

Podle něj kraje nedostaly šanci danou legislativu připomínkovat. Jihomoravský hejtman a šéf Asociace hejtmanů Hašek požádal předsedu vlády Petra Nečase (ODS) o analýzu, jaké dopady bude mít zvýšení DPH na kraje. “Pan premiér mi dopisem odpověděl, že vláda ani ministerstva nedisponují přesnými údaji, ze kterých by bylo možné zpracovat a předložit analýzu. Podle něj navíc vyplývá, že by si analýzu měly vytvořit dané subjekty,“ tlumočil Hašek.

Co nám tedy pan premiér vzkazuje? Že zvedne DPH u řady citlivých položek. Rozpočet Jihomoravského kraje to v roce 2012 zatíží 80 miliony korun dodatečných výdajů a v roce 2012 celkem 180 milony korun dodatečných výdajů. A pan Nečas nám napíše, abychom si analýzu udělali sami,“ zlobil se Hašek.

Jihomoravský hejtman vládě vytýká nekorektní jednání. “U rozpočtového určení daní nenastala žádná dohoda mezi vládou, Asociací krajů a Svazem měst a obcí,“ mínil Hašek.

Výnosy z DPH byly podle Haška rozděleny mezi rozpočty měst a obcí asi ze 20 procent, do krajů z 10 procent a zbylých 70 procent šlo do státního rozpočtu. “Novela, kterou vláda rychle a bez avíza projedná ve středu, nepřinese podle našich informací do rozpočtů krajů a měst a obcí ani korunu. To nám přijde nekorektní a je to chybný postup vlády. Budeme zvažovat další postup jak v poslanecké sněmovně, tak v případě, že zákon bude proválcovaný vládní většinou. Zvážíme i případné podání stížnosti k Ústavnímu soudu,“ uzavřel Hašek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít