Hašek lobbistou

30. prosince 2009, 11:46 - Vadim Fojtík
30. prosince 2009, 11:46

Významné sportovní svazy chtějí od státu získat více peněz

Doby, kdy čeští sportovci pravidelně vozili medaile z olympiád a světových šampionátů, mohou být již brzy jen příjemnou vzpomínkou. Český sport se totiž dostává do velkých potíží, chybějí mu finance, a tudíž i podmínky k výchově perspektivní mládeže. Šéfové vlivných sportovních svazů jsou si této hrozby vědomi, a proto začali hledat možnosti, jak pro uvadající český sport sehnat dostatek peněz. I proto přišel nový šéf Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Ivan Hašek s vizí založit skupinu mocných šéfů vlivných sportovních svazů, kteří by si u státu, krajů, měst a obcí dokázali „vydupat“ více peněz z veřejných zdrojů. Dle informací z fotbalového svazu a médií by do vedení skupiny sportovních lobbistů měli patřit: šéf Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta, prezident České rugbyové unie Pavel Telička a prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. A samozřejmě i její zakladatel Ivan Hašek.

Výsledková mizérie „Český sport musí ukázat jednotu a získat peníze od státu, když doba nepřeje shánění peněz ze soukromých zdrojů,“ řekl týdeníku EURO místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl. Současně upozornil, že s nedostatkem peněz úzce souvisí i nynější výsledková mizérie dvou nejpopulárnějších sportů v zemi. Jde mimo jiné o neúčast fotbalové reprezentace na finálovém turnaji mistrovství světa či propadák hokejových juniorů na světovém šampionátu do 20 let.
Ještě donedávna byla hlavním finančním zdrojem českého sportu loterijní firma Sazka, ta ale kvůli splácení úvěru z výstavby sportovní O2 areny v poslední době omezila přísun peněz takřka na minimum. A subvence od státu českým sportovcům – logicky – nestačí. „Sport odvede státu ve formě přímých i nepřímých daní a poplatků více peněz, než do něj český stát dává. Z hlediska financování sportu ze strany státu na jednoho obyvatele jsme až na samém chvostu mezi zeměmi Evropské unie. Hůř jsou na tom jen Malta a Bulharsko,“ popsal aktuální stav Rajchl. Současně podotkl, že by vlivová skupina neměla být uzavřenou společností i pro „méně významné“ sportovní svazy. Šanci zúčastnit se shánění peněz z veřejných zdrojů tak budou mít třeba i kuželkáři, sportovní lukostřelci či hráči curlingu. „Není to žádný spolek vyvolených, jen je přirozené, že u zrodu stojí nejsilnější a nejmasovější sporty,“ dodal Rajchl.

Ivane, zavolej Jenže vlivná skupina ještě ani nezačala pracovat a již se objevují první náznaky štěpení. Někteří členové „Haškova pracovního týmu“ totiž tvrdí, že je šéf fotbalového svazu dosud ani neoslovil. „O tom, že mám být členem nějaké takové skupiny, jsem se prvně doslechl z médií. S Ivanem jsme sice kamarádi, ale s takovou nabídkou mě neoslovil,“ řekl týdeníku EURO šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Ten navíc tvrdí: „Finanční situace českého sportu je skutečně velmi vážná, ale co chceme nyní vymýšlet? Každý si v současné době musí pomoci sám a nelze očekávat nějakou pomoc od státu.“
Kaderka současně upozornil, že za dané situace, kdy Fischerova vláda hledá všelijaké možnosti, kde ušetřit, lze jen stěží počítat s tím, že by věnovala na podporu sportu jednu či dvě miliardy korun. „Současný kabinet navíc ani nemá potřebný politický mandát,“ je přesvědčen Kaderka. I proto navrhuje následující: Počkat na vládu, která vzejde z nových voleb, a s tou pak začít jednat o nové koncepci na podporu sportu, způsobu financování a návazných krocích. Ale je tu ještě jeden drobný problém – komunikační. Sportovní svazy – až na výjimky – s předchozími vládami příliš aktivně nejednaly, a to i přesto, že jim každoročně chodila ze Sazky takřka miliarda korun. „Jednání měla být kontinuální, a ne že se s nimi začne teprve v době, kdy je sport v problémech,“ tvrdí zdroj z vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), tedy největší tuzemské sportovní organizace a většinového vlastníka Sazky. Svá tvrzení dokládá následující událostí z valné hromady ČSTV: Jeden z jejich účastníků navrhl, aby orgán schválil poděkování tehdejšímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi za to, že se zasadil o mimořádnou vratku DPH pro sportovní svazy ve výši několika set milionů korun. „Hromada ale návrh zamítla s tím, že Kalousek je politik, a tudíž poděkování není na místě,“ dodal zdroj. Dnes by možná podobný návrh prošel bez problémů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít