Hašan versus Umberto Eco?

28. srpna 2008, 13:43 - Martin Rychlík
28. srpna 2008, 13:43

Jan Děkanovský: Sport, média a mýty

[perex]
Dominik Hašek vyhazuje hůl ke stropu naganské haly a trefuje jí Šmehlíka do brady. „Přepište dějiny,“ křičí komentátor. Češi vítězí na ZOH 1998. Zázrak. Bohové. Zachytal někdy někdo tak jako Hašan proti USA? Řval kapitán Růžička v šatně? Otázek a sdílených emocí bylo tolik, že vydaly na operu. A rovnou v Národním divadle.

Fotbalové EURO skončilo, máme za sebou i olympiádu. A obě akce opět obohatily sportovní mytologii. Na ME předvedl kapitální hrubku božský Čech jménem Petr, v Pekingu vykvetly příběhy zaláskované střelkyně Emmons (rozuměj Kůrkové) a finským televizním komentátorem povzbuzované oštěpařky Špotákové. Buďte si jisti, že tyto příhody dějiny – a zvláště pak paměť a folklor – vyšperkují k dokonalosti… Právě takovými momenty a jejich distribucí, percepcí a interpretací se zabývá kulturolog Jan Děkanovský (*1968) v nové knížce Sport, média a mýty: „Sport je natolik nepřehlédnutelným fenoménem, že se jeho zkoumání ujímají i akademické instituce, pro něž před nedávnem nepředstavoval dostatečně seriózní předmět bádání.“ Má pravdu; v postmoderní éře se vědci zabývají kdečím: od účesů po harlekýnky, takže: proč ne sport, když hýbe modrou planetou. Své mohou říci médiologové, filozofové, gender-studiologové (toť název!) a také teoretici kultury.

Kniha se skládá ze čtyř částí: možnostmi definování, zprostředkování, čtení a konsekvencemi sportu. Téma je to zajímavé. Propojit pohled intelektuálů, kteří louskají Foucaulta a přitom čekají, až Eto‘o rozhodne v 93. minutě zápas, se světem fotbalu je zábavné. I ošidné. Po definici sportu a vytýčení jeho podobností s hrou se Děkanovský pouští na pole jeho zprostředkování. Sport jako příběh pro druh homo narrans. Autor ukazuje na pouti Raye Bourqua za Stanley Cupem nebo na objetí Neumannové s dcerou Lucinkou v turínském cíli, jak se média snaží budovat témata, narativy; jak se sportu chápe televizní přenos, jak se píší reportáže, jak a zda se pojí s uměním (Ota Pavel), jak emociálně jsou laděny rozhlasové reportáže, jak vypovídá o sportu fotografie – onen „atomizovaný svět“ (viz Terebův snímek fotbalového brankáře Čtvrtníčka z roku 1959).
Děkanovský, u nějž musíme chtě nechtě obdivovat propojení obou jeho koníčků v novou akademickou disciplínu, se pokouší číst sport jako „kulturní text“. Bohužel to stále spíše připomíná, než aby to prokazoval. „Nabízí se otázka, zda a do jaké míry může sport, respektive kulturní text vzniklý mediální distribucí sportu, ovlivňovat většinovou společnost,“ píše. Ano, klade hodně otázek (proč je svět fascinován Sennovou smrtí více než vražděním ve Rwandě?), nicméně na mnoho neodpovídá. Spoléhá na zástupy autorit a jejich citace. Spoustu trefných postřehů (přetrvávání četby novin odzadu, analýza Stoneova filmu Vítězové a poražení včetně podobností s válečnými spektákly, klišé televizního střihu) střídají tuctová vyjádření. Aby ne! Ono je dosti těžké nesklouznout při psaní o věcech, jež každý zná, k banálním vývodům typu: server YouTube přinesl archiv dohledatelných akcí (ač to Peking s omezením vysílacích práv rázem změnil, že), televize sport zpopularizovala, paintball je agresivní a podobně. Vysoké se tu plete s nízkým; víc než sám autor chtěl. A když už jsme u toho sportu, proč si nepomoci vhodným příměrem? Sportovci prozatím vyhráli v přesvědčivosti – a hlavně zábavnosti – nad filozofy Barthesem, Fryem, McLuhanem i Bourdieuem poměrem 7 : 4. Kdyby však Děkanovský nešetřil příklady a přidal více vlastních myšlenek, i na remízu by to bylo. Těšme se proto na odvetu.

Jan Děkanovský: Sport, média a mýty, Praha – Dokořán 2008, 184 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít