Harry Potter a Relikvie smrti

22. listopadu 2010, 02:35 - Barák Vláďa
22. listopadu 2010, 02:35

Harry Potter se v průběhu všech dílů posouval a vyvíjel se svými diváky, až téměř překročil hranici hororu. Vývoj nastal i u představitelů hlavních rolí. Lze tvrdit, že vyzráli nejen fyzicky, ale i herecky.

Foto: Warner Bros

Zatímco v předchozích dílech se z knižní předlohy ukrajovalo a čtenářští fanoušci šíleli, teď mohou být spokojeni. Otázkou zůstává, nakolik dokáží strávit mraky podrobností a informací diváci, kteří nečetli knihu. Díky rozdělení sedmé knihy s podtitulem Relikvie smrti do dvou filmových částí totiž vznikl prostor na obrovské množství detailů. Snímek nicméně neztrácí na spádu, i když první hodinu a půl vás děj pomalu noří do absolutní samoty jednotlivých hrdinů. Ponurá atmosféra strachu se stupňuje a podbarvená temně depresivní hudbou je přivádí až na pokraj beznaděje.

Divák si tak uvědomí, že jde opravdu do tuhého a že je nutné se k situaci okolo zbylých viteálů postavit čelem. Z hrdinů se stávají štvanci prchající před světem kouzelníků, kde ministerstvo ovládl Voldemort, aby zahájil boj za čistou krev.

Už při četbě knížky jsem byl nadšený z toho, že autorka Rowlingová se pokouší dětem vysvětlit rozdíl mezi dobrem a zlem. Stejně tak výborně je i ve filmu zpodobněna rasová nesnášenlivost mezi čistokrevnými a smíšenými kouzelníky. Uniformovaní důstojníci až nápadně připomínají vojáky SS a podrobují zaměstnance Ministerstva kouzel výslechům a mučení. V předchozích dílech jste sílu Voldemorta poznávali skrze pár skutků jeho prostředníků Smrtijedů, v tomto snímku už je vidět jeho celková moc a posedlost, která pohlcuje celý magický svět.

Se smrtí se tu potkáváme víc, než jsme u Harryho Pottera zvyklí, navíc je často vidět i krev. Beznaděj prostupuje celou délkou filmu a vyděšení uprchlíci se jí snaží čelit svým teď už ne dětským, ale téměř už dospělým humorem. Trojice hlavních hrdinů dospěla i po herecké stránce, o to víc ale dokáží dojmout k slzám, zahrát hádku, strach a zoufalství. Setkáte se tady také poprvé s originální kreslenou animací v bajce, která vysvětluje vznik Relikvií smrti a jejich moc.

Během dvou a půl hodiny uvidíte poměrně hodně nových tváří, naštěstí se ale setkáte i se starými známými z předchozích dílů, kteří však zmizí dřív, než vám stihnou vykouzlit úsměv na rtech. Často je totiž střídají ti, kdo jsou na straně Voldemorta. Pán zla je tady mnohem víc vidět, a taky dělá všemožné, aby opravdu zabil Harryho Pottera.

Když jsem byl osloven s dotazem, zdali by zvládlo vstřebat toto pokračování desetileté dítě, řekl jsem „ne“, aspoň ne do hloubky. Tenhle Harry je totiž dospělý a malé děti by na něj koukali chvílemi tak, jak často koukají s neporozuměním na dospěláky.

Celkové hodnocení: 80 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít