Harry Potter a Relikvie smrti

22. listopadu 2010, 02:35 - Barák Vláďa
22. listopadu 2010, 02:35

Harry Potter se v průběhu všech dílů posouval a vyvíjel se svými diváky, až téměř překročil hranici hororu. Vývoj nastal i u představitelů hlavních rolí. Lze tvrdit, že vyzráli nejen fyzicky, ale i herecky.

Foto: Warner Bros

Zatímco v předchozích dílech se z knižní předlohy ukrajovalo a čtenářští fanoušci šíleli, teď mohou být spokojeni. Otázkou zůstává, nakolik dokáží strávit mraky podrobností a informací diváci, kteří nečetli knihu. Díky rozdělení sedmé knihy s podtitulem Relikvie smrti do dvou filmových částí totiž vznikl prostor na obrovské množství detailů. Snímek nicméně neztrácí na spádu, i když první hodinu a půl vás děj pomalu noří do absolutní samoty jednotlivých hrdinů. Ponurá atmosféra strachu se stupňuje a podbarvená temně depresivní hudbou je přivádí až na pokraj beznaděje.

Divák si tak uvědomí, že jde opravdu do tuhého a že je nutné se k situaci okolo zbylých viteálů postavit čelem. Z hrdinů se stávají štvanci prchající před světem kouzelníků, kde ministerstvo ovládl Voldemort, aby zahájil boj za čistou krev.

Už při četbě knížky jsem byl nadšený z toho, že autorka Rowlingová se pokouší dětem vysvětlit rozdíl mezi dobrem a zlem. Stejně tak výborně je i ve filmu zpodobněna rasová nesnášenlivost mezi čistokrevnými a smíšenými kouzelníky. Uniformovaní důstojníci až nápadně připomínají vojáky SS a podrobují zaměstnance Ministerstva kouzel výslechům a mučení. V předchozích dílech jste sílu Voldemorta poznávali skrze pár skutků jeho prostředníků Smrtijedů, v tomto snímku už je vidět jeho celková moc a posedlost, která pohlcuje celý magický svět.

Se smrtí se tu potkáváme víc, než jsme u Harryho Pottera zvyklí, navíc je často vidět i krev. Beznaděj prostupuje celou délkou filmu a vyděšení uprchlíci se jí snaží čelit svým teď už ne dětským, ale téměř už dospělým humorem. Trojice hlavních hrdinů dospěla i po herecké stránce, o to víc ale dokáží dojmout k slzám, zahrát hádku, strach a zoufalství. Setkáte se tady také poprvé s originální kreslenou animací v bajce, která vysvětluje vznik Relikvií smrti a jejich moc.

Během dvou a půl hodiny uvidíte poměrně hodně nových tváří, naštěstí se ale setkáte i se starými známými z předchozích dílů, kteří však zmizí dřív, než vám stihnou vykouzlit úsměv na rtech. Často je totiž střídají ti, kdo jsou na straně Voldemorta. Pán zla je tady mnohem víc vidět, a taky dělá všemožné, aby opravdu zabil Harryho Pottera.

Když jsem byl osloven s dotazem, zdali by zvládlo vstřebat toto pokračování desetileté dítě, řekl jsem „ne“, aspoň ne do hloubky. Tenhle Harry je totiž dospělý a malé děti by na něj koukali chvílemi tak, jak často koukají s neporozuměním na dospěláky.

Celkové hodnocení: 80 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít