Haj, penízky, do dvora!

21. května 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
21. května 2007, 00:00

PANSKÝ DVŮR V MIROVICÍCH Mirovice patří mezi nejmenší města jižních Čech. Leží v severozápadní části bývalého okresu Písek a pochlubit se mohou nejen cenným barokním kostelem, ale také bývalou tvrzí přestavěnou na panský dvůr. Mirovický dvůr leží severně od Masarykova náměstí.

PANSKÝ DVŮR V MIROVICÍCH Mirovice patří mezi nejmenší města jižních Čech. Leží v severozápadní části bývalého okresu Písek a pochlubit se mohou nejen cenným barokním kostelem, ale také bývalou tvrzí přestavěnou na panský dvůr.

Mirovický dvůr leží severně od Masarykova náměstí. Je to rozlehlá přízemní stavba téměř čtvercového půdorysu, ve které by dnes někdejší panské sídlo hledal už jen málokdo. Po několika přestavbách zůstal jediným zdobným prvkem renesanční štít v průčelí, který sousedí s hlavní branou. Na jižní straně budovy ho doplňuje již jen předsunutý vchod se stříškou.

Objekt, který je už téměř padesát let nemovitou kulturní památkou, je dnes v dosti zanedbaném stavu. Rekonstrukcí zatím prošla jen jeho menší část, zbytek na nutné opravy zatím čeká. Současní majitelé (tři fyzické osoby) však už dále dvůr spravovat nechtějí a nabízejí ho prostřednictvím plzeňské realitní kanceláře Reality Luna k prodeji za 1,99 milionu korun.

ZÁKLADY NA ZLATĚ

Mirovice vznikly nejpozději v polovině 13. století, o čemž svědčí stavební historie kostela sv. Klimenta. Není však vyloučeno ani starší datum. Zdá se, že při kostele existovalo původně i nějaké menší feudální sídlo. Hrad, v některých pramenech nazývaný Bozeň, však zřejmě již koncem 13. století zanikl a dnes po něm nejsou žádné stopy.

Samotná obec se poprvé připomíná roku 1323 a je velmi pravděpodobné, že její založení souviselo s rozvojem dolování zlata v této oblasti. Ležela navíc na důležité obchodní stezce, takže se její význam rychle zvyšoval.

Roku 1532 byly Mirovice povýšeny na město a začal jejich největší rozkvět. Ten ovšem trval jen do bitvy na Bílé hoře (1620), po níž nastalo naopak období úpadku. Z něj se město dostalo teprve za dalších sto let.

OD TVRZE KE DVORU

Někdy po zániku mirovického hradu vznikla v obci nevelká gotická tvrz, poprvé připomínaná roku 1410.

Tehdy ji vlastnil Pavel z Mirovic, za husitských válek byla ale zřejmě poničena. Obnovil ji teprve rod Radkovců, který zdejší panství získal koncem patnáctého století.

Dalšími majiteli byli Lubští z Lub, jejichž hrobka je umístěna v mirovickém kostele, a posledním šlechtickým vlastníkem se stal rod Švamberků. Ten získal město roku 1575 od císaře Maxmiliána II. a připojil ho ke hradu Zvíkovu.

Stará mirovická tvrz přestala plnit svou původní funkci a stala se jen sídlem správce. Ještě do konce 16. století byla přeměněna na panský dvůr a začala sloužit hospodářským účelům. Ve 20. století byla částečně upravena na byty.

|POPIS OBJEKTU název panský dvůr Mirovice místo Mirovice kraj Jihočeský lokace č. p. 191 typ panský dvůr/tvrz stav chátrající využití částečné kult. památka od roku 1958 nabízí Reality Luna cena 1,99 milionu Kč |

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít