Haiderovo dědictví

17. prosince 2009, 16:57 - Pavel Hanslíček
17. prosince 2009, 16:57

Korutany mají kvůli megalomanským plánům zesnulého hejtmana problémy

Je tomu jen něco málo přes rok, co zahynul korutanský hejtman Jörg Haider. Tato tragická událost zřejmě ještě dlouho nedopřeje obyvatelům nejjižnější rakouské spolkové země klid – letos u místa Haiderovy autonehody zapálila svíčku tisícovka lidí. A zdálo by se, že je rozhodně proč truchlit.
Známý populista hodlal udělat z chudých Korutan ráj na zemi. Korutanci tak dnes mají díky zemským čerpacím stanicím nejlevnější benzin v celém Rakousku, na břehu jezera Wörthersee stojí velkorysá divadelní scéna a ultramoderní fotbalová aréna pro 32 tisíc diváků. Devadesátitisícová korutanská metropole Klagenfurt disponuje leteckým spojením s Londýnem, Stockholmem, Mnichovem či Berlínem a zdejší občané mají také nárok na řadu různých štědrých dávek. Mezi ně patří tisíc eur pro mladé lidi mezi 16 a 18 lety, jež se začnou vyplácet příští rok.
Postupně však obyvatelé Korutan poznávají i odvrácenou stranu Haiderova modelu: divadelní scéna je investičním propadákem, stadion se ukázal být předimenzovaný a jeho kapacita se zřejmě sníží na dvanáct tisíc diváků, aerolinkám létajícím do Klagenfurtu musí zemská vláda vyrovnávat ztráty a peníze na slíbené dávky se hledají stále hůř. Proto dluhy Korutan raketově rostou a do roku 2014 se více než zdvojnásobí na 3,7 miliardy eur, což je pro zemi s méně než 600 tisíci obyvatel opravdu hodně.
Přitom ještě Korutanci mohou mluvit o štěstí – minulé pondělí se rakouská vláda rozhodla zachránit bankovní skupinu Hypo Alpe Adria, které Korutany ručily za závazky ve výši 18 miliard eur. A právě tento finanční dům, kde od předloňska držela většinový podíl německá BayernLB, patřil k základním kamenům „systému Haider“. Na hejtmanovo přání totiž financoval všechny prestižní korutanské projekty, a za to získával zemské záruky na svoje závazky. Nyní se musely Korutany vzdát svého podílu v Hypo Alpe Adria za pouhé jedno euro a ještě přisypat několik stovek milionů eur navíc, aby si rakouský stát banku vůbec vzal a zažehnal hrozící krach ústavu, a tím zřejmě i celé spolkové země.
„Korutany představují úspěšný model a vzor pro celé Rakousko,“ halasil krátce před svou smrtí Haider, který zakončil svou pozemskou pouť v silném alkoholovém opojení. Jeho korutanským pozůstalým však nyní nezbývá než vystřízlivět a dát zase svou zemi pomocí výrazného utažení opasků do pořádku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít