Gustav Bihl: rozuměl uhlí i porcelánu

18. září 2009, 05:08 - Robert Šimek
18. září 2009, 05:08

Gustav Bihl patřil koncem 19. století k nejvýznamnějším báňským odborníkům v Čechách. Od roku 1883 vedl Mosteckou uhelnou společnost, kterou výrazně rozšířil, a později proslul i jako výrobce porcelánu.

Nákres Bihlovy vily.

Autor: Šestka

První zmínka o hnědém uhlí na Mostecku pochází již z roku 1403, průmyslová těžba ale začala teprve v 18. století a její největší rozmach nastal po dokončení Ústecko-teplické dráhy z Duchcova do Chomutova roku 1870. Drobné těžaře postupně nahradily velké podniky a počet dolů rychle rostl.

Největší podíl na těžbě měla Mostecká uhelná společnost (Brüxer-Kohlenbergbau AG), koncem 19. století se ovšem dostala do problémů a hrozil její zánik. Před úpadkem ji zachránil nový generální ředitel Gustav Bihl, který dokázal podnik roku 1883 stabilizovat a do několika let jej přeměnil v jeden z největších průmyslových gigantů Severních Čech.

Krizový manažer

Gustav Bihl se narodil roku 1847. O jeho mládí nejsou žádné zprávy, pravděpodobně ale pocházel z Německa. Vystudoval báňskou akademii a brzy získal pověst uznávaného montážního odborníka.

GUSTAV BIHL(1847-1917)
Narodil se roku 1847. Vystudoval báňskou akademii a roku 1883 se stal generálním ředitelem Mostecké uhelné společnosti. Těžbu výrazně zefektivnil a z podniku do několika let vybudoval prosperující průmyslový kolos. Roku 1896 získal od Roberta Hankeho porcelánku v Ledvicích u Duchcova a začal se věnovat také výrobě keramiky. Sortiment rozšířil o izolátory, vázy či majoliku a zboží vyvážel do mnoha zemí Evropy. Zemřel 19. února 1917 v sedmdesáti letech a vedení Ledvického podniku po něm převzal syn Alexander.

Roku 1883, v pouhých šestatřiceti letech, se stal generálním ředitelem Mostecké uhelné společnosti s cílem zachránit podnik před hrozícím krachem. Projevil se jako schopný manažer a v krátké době se mu podařilo většinu problémů vyřešit. Rapidně snížil náklady, zavřel nerentabilní doly a zbylé provozy vybavil moderními stroji, čímž zefektivnil práci a zvýšil těžbu. Pracovní dobu dělníků přitom zkrátil z původních jedenácti na deset hodin denně.

Mostecká uhelná pod jeho vedením vzkvétala a brzy se začala opět rozšiřovat. Získala nové doly a zařadila se k největším společnostem svého druhu v Rakousku-Uhersku.

Risk se ziskem

Velkou odvahu prokázal Bihl roku 1895. Mostecká uhelná tehdy provedla riskantní tah, když zakoupila u Oseka a Duchcova zatopené doly Nelson I až III, Victorin, Fortschritt I až III a Gisela za plných 3,5 milionu zlatých. Tyto doly těžily nejkvalitnější uhlí v revíru, trpěly ale kolísáním spodních vod a opakovanými záplavami. Bihl ovšem i tento problém vyřešil – navrhl systém hrází a čerpadel, který dalším průnikům vody zabránil. Všemi odepisované doly začaly opět vydělávat a v následujících letech přinesly Mostecké uhelné mnohamilionové zisky.

Bihl byl za zásluhy o rozvoj průmyslu v rakousko-uherské monarchii jmenován vládním radou, respekt ale neztratil ani mezi horníky. Nad havíře se nikdy nepovyšoval a nejednal s nimi přezíravě. Všeobecné uznání dokládá i fakt, že největší důl regionu dostal jméno Alexander podle jeho syna.

Rezidence v podhradí

Již po dvou letech ředitelování si nechal Bihl v Mostě postavit také luxusní rezidenci. Na pozemku pod hradem Hněvínem vznikla jednopatrová vila podle projektu teplického architekta Febera, která patřila k nejvýstavnějším budovám tehdejší Gorenzovy třídy (dnešní ulice Jana Žižky). Vybudována byla v alpském stylu s rohovým arkýřem a centrální jídelnou. Později se dočkala několika přestaveb, její celkový vzhled se ale příliš nezměnil ani po druhé světové válce, kdy byla rozdělena na osm bytových jednotek.

Roku 1951 se z objektu stal Dům dětí a mládeže, čímž došlo k nevhodným úpravám interiérů. Všechny nepraktické ozdoby byly odstraněny a původní obložení nahradil umakart. Teprve po roce 1989 začala postupná rekonstrukce cenné stavby, která jako jedna z mála přečkala i plošné bourání starého Mostu v letech 1967 až 1982. Současným majitelem vily je město, které do budoucna plánuje její kulturní využití.

Keramika z Ledvic

Gustav Bihl stál v čele Mostecké uhelné do roku 1903. Již o sedm let dřív se ale pustil do dalšího podnikání – výroby keramiky. Od Roberta Hankeho získal porcelánku v Ledvicích u Duchcova. Produkci výrazně zvýšil a sortiment, který původně tvořil hlavně takzvaný měkký porcelán, rozšířil o izolátory, kuchyňskou keramiku, vázy či majoliku.

Roku 1906 byla firma s názvem Porzellan- und Steingutfabrik G. Bihl & Co. přeměněna na společnost s ručením omezeným a počet zaměstnanců vzrostl na osm set. Podnik měl zastoupení v Berlíně, Vídni, Varšavě, Moskvě, Petrohradě, Londýně, Paříži, Bruselu, Amsterdamu, Curychu či Miláně a prosperoval i po Bihlově smrti roku 1917.

Teprve po vypuknutí druhé světové války začala výroba upadat a roku 1945 skončila. Rodina Bihlů byla odsunuta do Německa a její majetek v Čechách konfiskován.

Prameny: Historická encyklopedie podnikatelů, Deník Mostecka, Bihl Collectors Gallery

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít