Guatemala: Ve stínu velikánů

23. dubna 2011, 06:27 - Tomáš Hájek
23. dubna 2011, 06:27

Trojice sopek se odráží v blankytně modré hladině jednoho z nejkrásnějších jezer Guatemaly — Lago de Atitlan. Když se nad jezerem v podvečer zatáhnou mraky, jako „boží oko“ dopadá skrze ně pár slunečních paprsků na hladinu. Okolní sopečné svahy již po staletí obývají domorodé kmeny, které si za tu dobu vybudovaly schopnost nejen přežít v sousedství vulkánů, ale navíc se nerušeně rozvíjet.

Foto: Tomáš Hájek

Je to magické místo, které přitahuje lidi odpradávna. I jen krátký pobyt v některé z jezerních vesnic, kam se můžete dostat často jen lodí, se vám vryje do paměti natrvalo. Na guatemalské jezero Atitlan se prostě zapomenout nedá. Jako výchozí bod slouží turisticky známý Panajachel. Městečko, které se v posledních desetiletích stalo domovem mnoha cizinců z celého světa. Ti si sem jezdí po vzoru hippies odpočinout či načerpat trochu oné mystické atmosféry. Stačí ale v přístavišti za pár korun, tedy vlastně v Guatemale za pár ketzales, sednout na místní MHD a za několik minut jste v některé z jezerních vesnic. Asi nejimpozantněji působí Santiago Atitlan. To je hlavním střediskem tzutujilských Mayů, kteří se i přes přísun turistů snaží neustále dodržovat zvyky, tradice a hodnoty svých otců a dědů.

Hodí se vědět

V Guatemale není pro turisty příliš příznivá bezpečnostní situace, je proto rozhodně lepší cestovat pouze ve dne, vyhýbat se osamělým místům, nocovat pouze v hotelu, ne v přírodě či v odstaveném autě, a nenechávat osobní věci bez dozoru. S sebou si určitě vezměte protiprůjmové léky a eventuálně i antibiotika, krém s ochranným faktorem a repelent. Proti časovému posunu a horku se doporučuje užívat vitamíny a pít hodně tekutin. Vhodná je též vakcinace proti žloutence typu A, tyfu a tetanu.

Barevné tržiště

Myslím, že stačí chvilka a pochopíte, že tradice tu skutečně hraje hlavní roli. Přehlédnout dědečka v kraťasech lze jen stěží, a když má ještě navíc ony krátké kalhoty precizně vyzdobeny, pak vám nezbude, než jej doběhnout a chvilku ho sledovat. Nebojte se, neuteče vám. Spíše než kraťasy jsou ale typické dlouhé kalhoty s bílo-fialovými pruhy nebo s vyšívanými ptačími vzory. Takové kalhoty si můžete i koupit na místním tržišti a opravdu stojí za to. Vůbec trh v této vesnici je zážitkem nad jiné. Neuvidíte tu nikoho v teplákách ani vytahaných mikinách. Všichni do jednoho, ženy, muži i děti, jsou totiž oblečeni v tradičních nádherně barvených fialových halenách – huipiles, košilích a kalhotách či sukních. Když navíc dorazíte ve svátek nebo v neděli, zcela jistě narazíte na stařenky, které mají kolem hlavy neobvyklou čelenku, takzvaný xk’ap. Je to stuha bohatě vyšívaná a až 10 metrů dlouhá, kterou si žena omotá kolem hlavy.

Tkaní a vyšívání má v Santiagu Atitlan bohatou tradici. Můžete si to ověřit i v místním muzeu tkalcovského řemesla, kde je krásná sbírka. Kromě toho sem dvakrát denně docházejí i tkadleny, které řemeslo předvádějí. Není však vůbec na škodu se jen tak potloukat uličkami a vstřebávat atmosféru. Můžete narazit na místo, kde místní uctívají tajemného démona Maximóna. Říká se, že je to zlý duch, a i já mám ten pocit. Za tři minuty návštěvy jeho Casa de Maximon jsem byl asi o 50 ketzalů chudší, a to jsem si ho ani nevyfotografoval.

Guatemala

Stát ve Střední Americe, který leží mezi Karibským mořem a Tichým oceánem. Většinu území zaujímá pohoří Kordiller s řadou činných sopek a deštné pralesy. Podnebí je tu tropické a vlhké. V zemi, která byla do roku 1523 říší Mayů, žije téměř 10 milionů obyvatel. Hlavní město se nazývá Guatemala la Nueva. Úředním jazykem je tu španělština.

  • *Jak se sem dostanete Do Guatemaly se létá nejčastěji z Vídně nebo z Mnichova. Sem vás pohodlně a rychle dopraví nejrůznější charterové společnosti přímo z Ruzyně. Pokud cestujete s dětmi, čas jim můžete na pražském letišti ukrátit návštěvou dětských koutků. Jeden se nachází v Terminálu 1 vlevo za bezpečnostní kontrolou. Druhý dětský koutek naleznete v Terminálu 2 za pasovou kontrolou. Letenka do Guatemaly vás vyjde přibližně na 27 tisíc korun. Let trvá asi 18 hodin. Kde se můžete ubytovat Plejáda hotelů s různými počty hvězdiček nabízí ubytování v centru metropole přibližně za 1 500 korun na noc a osobu. Dál od centra už ceny ubytování samozřejmě klesají. Více najdete třeba na www.hotelscombined.cz. Dřímající vulkány**

Nerad bych ale zůstal jen v Santiagu Atitlan, i když tahle vesnice je jistě nejpozoruhodnější. Kupříkladu vesnice San Pedro la Laguna je skvělým výchozím bodem k cestě na vrchol vulkánu San Pedro, který se nad vesnicí tyčí do výše 3 020 metrů. Bez místního průvodce se pětihodinová výprava nedoporučuje. Nejenže domorodec zná cestu hustým porostem, ale také ví, jak se vyhnout případným nepříjemnostem v podobě přepadení.

San Antonio Palopó je další z malých vesnic, kam se dá z městečka Panajachel bez problémů dojít dokonce pěšky. Jsou to čtyři kilometry a cesta vede ve svahu nad jezerem, takže se vám opět otevřou nádherné pohledy na Lago de Atitlan. Je to typická zemědělská vesnice, která žije zejména z úrody na terasovitých polích. Muži chodí v rudých košilích a krátkých vlněných hnědých sukních.

Jezero Atitlan vzniklo údajně v obřím kráteru propadené sopky, v některých místech až 320 metrů hlubokém. Kolem jezera s rozlohou 130 km2 se tyčí tři sopky: Na jihu jsou to Tolimán (3 158 m n. m.) a Atitlán (3 537 m n. m.), na jihozápadě pak San Pedro (3 020 m n. m.).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít