Grossgate: Premiér ustál další kolo

21. února 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
21. února 2005, 00:00

Stanislav Gross minulý týden opět čelil kritice kvůli nevyjasněnému původu svého majetku. Post předsedy vlády uhájil stejnou taktikou jako dřív: při interpelacích neodpovídal na položené otázky a pro vyjednávání s koaličními partnery zvolil schůzku beze svědků.

Podle průzkumu veřejného mínění však téměř šedesát procent občanů požaduje jeho odstoupení. Začátek týdne nebyl pro premiéra Stanislava Grosse zrovna šťastný. I když se zdálo, že kauza jeho bytu po spálení směnky vyšumí do ztracena, hned v pondělí se objevila hrozba rozpadu vládní koalice. Předseda lidovců Miroslav Kalousek prohlásil, že aféra kolem Grossova majetku ohrožuje akceschopnost vlády, a se špičkami ČSSD začal jednat o výměně premiéra. Vládní krize se přesto nekonala. Kalousek příliš neuspěl, takže velmi rychle ustoupil ze svých pozic. Postupně mírnil své nároky a nakonec se spokojil s tím, že Grossova manželka přestane podnikat a Gross vyjasní okolnosti nákupu svého bytu. Ustoupil i z požadavku společného jednání všech koaličních lídrů a s Grossem se nakonec, v pátek 18. února, sešel na separátní schůzce. Své pondělní vystoupení proti Grossovi později vysvětlil tím, že už toho bylo příliš. „Oním impulzem byly podnikatelské aktivity Šárky Grossové,“ odpověděl na otázku, proč změnil svůj dřívější názor, že jde o nepodstatnou aféru. VYHRANÁ PARTIE Premiér byl na dvoudenní návštěvě Francie a ČSSD si pro Kalouskův útok okamžitě našla paralelu: v sarajevském atentátu, po kterém v roce 1997 padla vláda Václava Klause. Gross ze zahraničí nejprve vzkázal, ať lidovci z vlády odejdou, když se jim tam nelíbí. Poté ale z Francie oznámil, že splní jeden z Kalouskových požadavků a jeho manželka ukončí podnikatelské aktivity (přesněji: svěří je renomované advokátní kanceláři). Po návratu se omluvil z jednání vlády a koaličním partnerům ohlásil, že se s každým z nich sejde odděleně. A místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach jim před koaličními schůzkami přes Český rozhlas řekl, že „se Kalousek bude ještě divit“. DALŠÍ KOLO GROSSGATE

Při čtvrtečních interpelacích v parlamentu se Gross opět vyhnul tomu, aby vysvětlil, k čemu sloužil speciální vyšetřovací tým Mlýn a zda nebyl ustaven pouze proto, aby pro něj sbíral informace o lidech z byznysu. Ke svému bytu a majetku své ženy opakoval stejné argumenty jako dřív. Na otázku, jak si vysvětluje, že firma Šárky Grossové získala úvěr za nadstandardních, u českých bank značně neobvyklých podmínek, odpověděl: „Nevím, jestli je to obvyklé, já jsem si úvěrů mnoho nebral. V každém případě bych přál českému podnikatelskému prostředí, aby to standardní bylo.“ Firma jeho manželky získala téměř šestimilionový úvěr na koupi domu na Proseku v rekordně krátkém čase tří týdnů po založení. Bance stačil jediný ručitel - podnikatelka Libuše Barková, která je mimo jiné majitelkou nevěstince a čelí obvinění z osmimilionového pojistného podvodu za škody nahlášené po povodních v roce 2002.

Veřejnost se během interpelací dočkala pouze dvou konkrétních odpovědí. Premiér potvrdil, že firma jeho manželky získala úvěr na nákup domu od e-banky. Nevyvrátil tak podezření, že za výhodné podmínky vděčí jeho žena tomu, že vláda rozhoduje o státních zakázkách a privatizaci. Zmíněná e-banka patří do skupiny PPF, která se nyní přihlásila do soutěže o Český Telecom.

Premiér transakci obhajoval i tím, že žena kupovala dům od pražského magistrátu. Česká televize však už večer uvedla, že jí ho prodala ryze soukromá firma Pražská správa nemovitostí. Potvrdil to i náměstek primátora Jan Bürgermeister. „Pražská správa nemovitostí nemá s městem vůbec nic společného a podle mých informací nebyly uvedené objekty nikdy obecní.“

**DĚKUJEME, ODEJDĚTE

Stanislav Gross před interpelacemi oznámil, že si vezme další hypotéku, aby mohl svému strýci Vikovi okamžitě splatit spornou devítiset tisícovou půjčku na barrandovský byt. Místopředsedkyně ODS Němcová ho upozornila, že splacení půjčky ani přerušené podnikání Šárky Grossové nepovažuje za dostatečné vysvětlení původu jeho majetku.

Gross se svým vysvětlením neobstál ani u veřejnosti. V bleskovém průzkumu, který pro Českou televizi vypracovala během minulé středy a čtvrtka agentura STEM, odpovědělo celkem 58 procent respondentů, že by Gross měl odstoupit. Jeho vysvětlení ohledně koupě bytu uspokojilo pouze sedmnáct procent občanů. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít