Gramofony za miliony atakují příznivce kvalitní hudby

31. května 2009, 00:00 - Jan Němec
31. května 2009, 00:00

Vinylové desky byly téměř vytlačeny kompaktními disky. Přesto ani dnes výroba gramofonů neupadá. Fanoušci dokonalého zvuku, kteří se nesmířili s nástupem nových technologií, mohou za luxusní gramofony zaplatit i miliony korun.

Autor: Continuum

Doby, kdy gramofon tvořil nedílnou součást audio vybavení každého obývacího pokoje, jsou nenávratně pryč. Neprakticky velké a přitom velmi zranitelné vinylové desky nahradila cédéčka, pro posluchače s nízkými nároky na kvalitu pak digitální hudba třeba ve formátu MP3. Přesto ale gramofony nezmizely úplně. Na trhu je stále velký výběr a ceny přitom začínají na několika tisícovkách a končí na statisících.

Současné majitele gramofonů bychom mohli rozdělit v podstatě do tří hlavních skupin. První a nejpočetnější skupina jsou lidé, kteří z nostalgie oprašují domácí sbírku „elpíček“ a pro jejich přehrávání si pořizují nový přístroj. Ti nejspíš sáhnou po některé z levnějších variant.

Druhou, daleko méně početnou skupinou, jsou DJové. Ti si pořizují speciální přístroje za řádově desítky tisíc a vyžadují po nich vedle zvukové kvality především odolnost. Gramofony musí vydržet nešetrné zacházení, přenášení, občasné nárazy i třeba scratchování, při němž DJ rukou zpomaluje či naopak zrychluje otáčky kotouče s deskou. Pokud byste něco podobného zkusili s běžným gramofonem za pár tisíc, můžete jej velmi rychle odepsat.

Třetí skupinu pak tvoří zvukoví fajnšmekři. Ti se nikdy nesmířili s tím, že kompaktní disky ořezávají některé kmitočty hudební nahrávky. Těmto nadšencům, kteří neváhají do audiosystému investovat skutečně horentní částky, jsou pak určeny luxusní přístroje, v podstatě šperky mezi elektronikou. V tomto případě prakticky neexistuje horní mez. Ceny nejdražších přístrojů jsou šesti i sedmimístné.

Tradice v Litovli pokračuje

Česká republika, respektive ještě socialistické Československo, mělo na trhu gramofonů i vinylových desek velmi slušnou pozici. Gramofony Tesla Litovel byly uznávané pro svou kvalitu i za hranicemi. Po roce 1989 však byl státní podnik Tesla Litovel včleněn pod dalšího výrobce elektrospotřebičů ETA Hlinsko. Novodobá historie výroby kvalitních gramofonů se tak začala psát až od roku 1999, kdy vznikla nástupnická firma Tesly s názvem SEV Litovel. Ta nyní patří mezi přední evropské výrobce gramofonů, vyrábí jich přes 30 tisíc ročně. Odběratelem gramofonů z Litovle je rakouská firma Audio Tuning Wien, která je pod značkou Pro-ject vyváží do několika desítek zemí po celém světě včetně Velké Británie, Spojených států i Německa.

V současnosti čítá portfolio firmy SEV Litovel dvě desítky modelů špičkové kvality i designu. Najdete v něm jak základní a levnější přístroje řady Pro-ject debut s cenou do deseti tisíc, tak gramofony pro náročnější posluchače. Hlavní chloubou SEV Litovel jsou modely Pro-ject RPM. Za ty zájemce zaplatíod 20 tisíc korun výše. „Top“ model Pro-ject RPM 10 vyjde dokonce na 35 tisíc. Podobně jako na jiných trzích, i v oblasti gramofonů představují největší konkurenci SEV Litovel i dalších seriózních výrobců čínští dodavatelé. Ti na trh chrlí levné přístroje, které však mohou konkurovat jen cenou, kvalita jenesrovnatelná.

Král mezi gramofonymá jméno Statement

Do vyšší cenové třídy patří i gramofony určené pro DJe. Mezi nejoblíbenější značky patří Kam, Numark, Vestax a populární Technics. I mezi těmito gramofony se najdou levnější modely, cena profesionálních přístrojů ale začíná na zhruba 20 tisících korun. Pro domácí využití však tyto přístroje nejsou ideální. Cena totiž do velké míry odráží vlastnosti přístroje, především odolnost, které v obývacím pokoji nejsou potřeba.

Daleko hlouběji do kapsy musí sáhnout audio nadšenci. Na ty se zaměřují firmy jako Continuum Audio Labs nebo Clearaudio. Pýchou společnosti Continuum Audio Labs je gramofon Caliburn. Je „poskládán“ z luxusních ušlechtilých materiálů, například talíř přístroje je vyroben z hořčíku a levituje na magnetickém polštáři, aby se tak minimalizovalo tření při otáčení kotouče. Kontrolní jednotka gramofonu je pak uložena ve vakuovém boxu, aby se k ní nedostalo ani zrnko prachu. Pokud byste však chtěli tento gramofon do svého obývacího pokoje, musíte si připravit více než milion korun.

Opravdovým králem mezi gramofony je přístroj Statement od německé firmy Clearaudio, specializující se na špičkovou a tomu cenově odpovídající elektroniku. Podle Michala Vošahlíka ze společnosti High-End Studio, která distribuuje produkty Clearaudio v Česku, je v současnosti německá firma jasnou jedničkou na trhu. Jenom samotný vývoj nejdražšího gramofonu na světě trval přes dvacet let a vývojáři přitom ve snaze dosáhnout dokonalosti nehleděli na cenu materiálů a technologií ani na výslednou velikost a hmotnost. I proto výrobce zveřejňuje o tomto modelu jen minimum technických informací.

Gramofony Statement se z pochopitelných důvodů neprodávají po desítkách a proto je běžně v obchodech nenajdete. „Pro movité zájemce z Česka ale samozřejmě není problém přístroj Clearaudio Statement objednat. Vyrábějí se sice na zakázku, ale čekací doba není nijak dlouhá, pohybuje se kolem jednoho měsíce,“ ujišťuje Michal Vošahlík. Přesto už fanoušci luxusní elektroniky mohli tento klenot vidět i v tuzemsku. Firma jej představovala před dvěma lety na veletrhu Invex, kde patřil mezi hlavní atrakce v pavilonu se spotřební elektronikou.

Gramofon Clearaudio Statement je fascinující už svými rozměry. Nejde o žádnou „krabici“, kterou byste mohli umístit do své audiosestavy. Na výšku má tento gigant více než metr a váží dokonce 350 kilogramů. Na hmotnosti se významnou měrou podílí téměř stokilové závaží, které využívá zemské gravitace k vyrovnávání jakýchkoliv výkyvů gramofonu. S obrovskou hmotností je proto třeba počítat při plánování, kam přístroj umístit. Parkety by asi v tomto případě neobstály…

Technickou lahůdkou je i motor, který pohání talíř s vinylovou deskou. Ten je totiž řízen vlastním procesorem a vedle Clearaudio Statement jej najdete také v Mars Roveru, tedy robotickém vozítku, jímž NASA prozkoumává povrch planety Mars. Důkazem luxusu jsou materiály použité při konstrukci gramofonu: například o přenos zvukové stopy se stará přenoska Goldfinger vyrobená ze čtyřiadvacetikarátového zlata s diamantem na hrotu. Jen tato součástka vyjde na více než 200 tisíc korun. Pokud byste si chtěli tento technický zázrak pořídit, musíte si však připravit mnohem více – dva miliony korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít