Grafomani kontra nástěnkáři

16. dubna 2010, 17:13 - Karel Zaoral
16. dubna 2010, 17:13

Volební programy ČSSD ani ODS nereflektují realitu

Grafoman v případě ČSSD a nástěnkář z ODS byli zřejmě hlavními autory písemné podoby volebních programů těchto největších stran. Zatímco socialisté mají na webu doslova záplavu nejrůznějších opatření, kroků, řešení a zlepšení, u ODS je zase až příliš výrazná snaha o jednoduchost. Jako obvykle se oba programy v řešeních problému veřejných financí příliš neliší, co se cílů týče, nicméně prostředky k jejich dosažení jsou různé. První debata obou kandidátů na premiéra v České televizi (ČT) však ukázala, že Jiří Paroubek s Petrem Nečasem jsou si podstatně bližší, než tomu bylo v případě Paroubka a Mirka Topolánka. Tedy až do chvíle, kdy se oba diskutující snažili označit jeden druhého za hlavního viníka zadlužení. Dokonce se objevily i transparenty, v rukou Paroubka to byl nápis o zadlužení 286 miliardami v letech 2008–2009 (za Topolánkovy vlády), Nečas kontroval grafem s nárůstem státního dluhu během vlád sociální demokracie. Od té chvíle se jinak civilizovaná diskuse zvrhla v handrkování, které technici ČT vyřešili odpojením mikrofonů. Výsledek hádky na téma, čí program je ten lepší, už nebylo možné posoudit.

Raději někdo jiný Kvalita však chybí oběma. „V ekonomické části má nejkvalitněji zpracovaný program spíše TOP 09, která se jednoznačně přihlásila ke snižování schodku a kromě obecné proklamace, kterou se ohánějí všichni, předložila také konkrétní kroky, byť často bolestné a nepopulární,“ . ODS není schopna dodat konkrétní zdroje peněz a hodnotu úspor. ČSSD zase chrlí čísla se surrealistickým podtextem. „Strany se evidentně řídí poznatkem, že propracovaná ekonomická politika volby nevyhrává. Zbývá naděje, že detailní propočty a návrhy vznikají aspoň ve stranických sekretariátech a po volbách budou vytaženy ze šuplíku,“ říká Pavel Sobíšek z UniCreditu Bank. A jaké téma tedy zvítězí v těch nadcházejících?
„Modrá“ strana je přeplněná lidmi, o něž by si slušný člověk ani neopřel kolo, a logicky se permanentně topí v korupčních kauzách a vazbách na mafii. „Oranžová“ zase už předvedla, jak se dosahuje rekordních schodků v době historické konjunktury. A ani zde není do podsvětí daleko. Bohužel se zdá být čím dál tím jasnější, že vládní odpovědnost si nezaslouží ani modří ani oranžoví, protože už jen ze zkušenosti je zřejmé, že se jim nedá věřit ani dobrý den. Z obou dokumentů navíc pod čarou vyznívá, že obě strany by nejraději spoléhaly na příchod konjunktury a starosti s napnutými veřejnými financemi přenechaly do další krize.

*
Chuťovky nikoliv k pivu aneb několik opravdu „vypečených“ prvků volebních programů ČSSD
- Strana hodlá garantovat důchody ve výši 55 procent čisté mzdy. - Nápad je to bohulibý, nicméně z jiné planety, pravděpodobně rudé. Cena tohoto opatření za jediné volební období přesáhne padesát miliard korun. - Zrušení zdravotnických poplatků a vyplácení prvních tří dnů nemocenské. - ČSSD počítá „s rezervou“ a za volební období udává náklady ve výši 21 miliard korun, kompenzované růstem sociálního pojištění. Tento „blud“ je potřeba doplnit o následné efekty. Připočítáme-li opětovný návrat k předchozí úrovni nemocnosti, která vlivem poplatků prokazatelně klesla o čtyři desítky procent, dále pomalejší růst zaměstnanosti daný vyšší cenou práce, nižší inkaso pojistného a vyšší náklady na podporu v nezaměstnanosti, celkový minus bude nejméně čtyřicet miliard korun. - ČSSD hodlá uspořit šest miliard korun zrušením většiny zdravotních pojišťoven. - Úspora prostřednictvím likvidace konkurence, to je ta cesta! Navíc jakákoliv skutečná reforma zdravotnictví bude vyžadovat připojištění ke krytí spoluúčasti, což dnes „díky“ ČSSD není možné. Proto také platíme ze svého víc než bohatý západ EU. Až se jednou reforma uskuteční, zaniklé pojišťovny budou opět vznikat. - Okamžité řešení strukturálního deficitu mandatorních výdajů ve výši 100 miliard korun ročně. - Apríl, tyhle drobnosti socialisté neřeší. -Boj proti korupci. - Z detailního zveřejnění průběhu veřejných zakázek na internetu však zbyl jen výsměch. ČSSD z něj zachovala speciální režim pro zakázky nad půl miliardy korun. Závěrečné hodnocení: Oslovení analytici označili program ČSSD za „fantasmagorie“. ODS
- Strana plánuje „setnout“ výdaje ministerstev téměř o padesát miliard korun. - Už dnes si pěvci státní opery přivydělávají jako taxikáři. A co vlastně, tak přibudou i učitelé. Navíc jde o jediný konkrétní číselný údaj v celém volebním programu. - Dokončení důchodové reformy. - O tom mluví strana už od svého vzniku. Potíž je v tom, že nic jiného než řeči jsme už dvacet let neslyšeli. - Finanční ústava. - Dobrá ambicí, pro jistotu však do detailů nevyladěná. Chybí maličkost – nastavení nulového bodu. Když ODS představila zákon o rozpočtové kázni, bod nula tvořila zcela nepřijatelná hodnota – minus tři procenta HDP. O detailním nastavení prý musejí občanští demokraté jednat. Nebude-li zákon o vyrovnaném rozpočtu ústavní (což nebude), napáchá víc škody než užitku, neboť nulový bod bude dle aktuálního vládce sněmovny oscilovat od –3 až po bankrot. - Národní rozpočtová rada a rušení ministerstev. - Agenda přejde z politicky odpovědného ministra na anonymní úředníky, náklady zůstanou. Bývalí „papaláši“ mají v radě jistou trafiku. - Urychlené schválení zákona o obcích. - Ani omylem, kapři si svůj rybník plný korupce nevypustí. - Boj proti korupci.**
- ODS chce veřejný průběh zakázek zveřejňovat na internetu u ceny díla nad milion korun. Opět se tedy bude dělit jako o život, jde jen o barvu a výši jmenovatele.

Závěrečné hodnocení: Ve srovnání s TOP 09 je volební lákadlo ODS typicky evropským socialistickým programem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít