Grafolog pozná, když pisatel podvádí

09. června 2003, 00:00 - Připravila Nikoleta Alivojvodič, alivojvodic@profit.cz
09. června 2003, 00:00

říká v rozhovoru plzeňská grafoložka Marie Maškovározhovor* Co všechno nám může grafologický rozbor odhalit?V písmu se odráží celá osobnost člověka, tedy jeho způsob myšlení, vlohy, integrovanost osobnosti, volní stránka, reakce, hodnotový systém, přístup k práci a autoritám, citová oblast.

říká v rozhovoru plzeňská grafoložka Marie Mašková

rozhovor

* Co všechno nám může grafologický rozbor odhalit?

V písmu se odráží celá osobnost člověka, tedy jeho způsob myšlení, vlohy, integrovanost osobnosti, volní stránka, reakce, hodnotový systém, přístup k práci a autoritám, citová oblast. Zaměstnavateli můžeme podrobně odpovědět na otázky týkající se odpovědnosti, podnikavosti, nových nápadů, schopnosti rozhodovat, podřídit se apod.

* Na co se při rozboru hlavně soustřeďujete?

Grafolog musí pochopit a popsat člověka v celku. Pokud zadavatel má nějaké speciální otázky, např. u studentů na další profesní zaměření, soustředí se na tuto oblast. Ale grafologický rozbor je celek, neměl by nic opomenout.

* A pokud jde o samotný rozbor?

Jsem autorkou grafologického softwaru a ten obsahuje 450 jevů a jejich kombinací, které všechny je třeba v písmu vyhledat, abychom mohli udělat nějaké závěry. Grafologická škola, ve které učím, písmo měří do všech detailů - výšku, šířku, sklon, vše mezi sebou srovnává. Nevynechává ani rovinu vnímání, rovinu ikonickou. Nezabýváme se odděleně částí písmen nebo tvarem. Vše posuzujeme ve vzájemných souvislostech.

* Tajů grafologie využívají i mnozí personalisté. Může nám rozbor skutečně s jistotou říci, který uchazeč je pro danou práci nejvhodnější?

Grafolog může odpovědně říci, do jaké míry ten který uchazeč splňuje nároky a požadavky zaměstnavatele. Problém bývá i v tom, aby zaměstnavatel tyto požadavky dokázal přesně vymezit a formulovat. U více uchazečů o stejnou funkci jsme schopni vytvořit i pořadí, jak se budou na konkrétní práci hodit. Nikdo není dokonalý, a tak je třeba i zvažovat, které nedostatky je možno tolerovat, co je uchazeč schopen se ještě naučit a kde jsou hranice jeho možností.

* Je možné při psaní blufovat, například snažit se psát jinak?

Když je písmo přirozené, ukazuje to, že člověk nepotřebuje nic zastírat. Jestliže se snaží něco ve svém písemném projevu násilně měnit, grafolog to pozná a na tuto jeho vlastnost upozorní. Sledujeme v písmu např. 10 znaků nepoctivosti a násilné změny v písmu mezi ně patří. Co vás asi tak napadne, když budete chtít změnit písmo? Změníte sklon a budete předstírat větší podíl racionality nebo emocí. Nebo snad zvětšíte své písmo a předvedete větší ego, nebojácnost, nadhled? Tyto změny jednoho nebo dvou jevů pak nebudou korespondovat s ostatními a rozpor bude pro zkušeného grafologa jasný. Pisatel poškodí sám sebe.

* Kromě písma zkoumají grafologové často i kresby stromu a postavy. Co konkrétně můžete z těchto obrázků vyčíst?

Kresba stromu - baumtest a kresba postavy jsou standardizované psychologické testy, ze kterých se dá vytěžit mnoho informací. V kresbě stromu je na 60 prvků, které vypovídají o vývoji člověka, jeho dětství i dospělosti, kontaktech s druhými, zaměření na minulost nebo budoucnost, intro nebo extroverzi. Kresba postavy vypovídá hodně o představách o vlastní osobě a o vztazích k druhým lidem. Pro lepší pochopení dané osobnosti je vhodné všechny tyto metody kombinovat.

Marie Mašková je autorkou jediného grafologického softwaru u nás. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Plzni a poté pracovala převážně ve výchově. Věnuje se filozofii, pedagogické psychologii i grafologii a s tím související psychologii osobnosti. Přednáší po celé republice zejména pedagogům.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít