Grafolog pozná, když pisatel podvádí

09. června 2003, 00:00 - Připravila Nikoleta Alivojvodič, alivojvodic@profit.cz
09. června 2003, 00:00

říká v rozhovoru plzeňská grafoložka Marie Maškovározhovor* Co všechno nám může grafologický rozbor odhalit?V písmu se odráží celá osobnost člověka, tedy jeho způsob myšlení, vlohy, integrovanost osobnosti, volní stránka, reakce, hodnotový systém, přístup k práci a autoritám, citová oblast.

říká v rozhovoru plzeňská grafoložka Marie Mašková

rozhovor

* Co všechno nám může grafologický rozbor odhalit?

V písmu se odráží celá osobnost člověka, tedy jeho způsob myšlení, vlohy, integrovanost osobnosti, volní stránka, reakce, hodnotový systém, přístup k práci a autoritám, citová oblast. Zaměstnavateli můžeme podrobně odpovědět na otázky týkající se odpovědnosti, podnikavosti, nových nápadů, schopnosti rozhodovat, podřídit se apod.

* Na co se při rozboru hlavně soustřeďujete?

Grafolog musí pochopit a popsat člověka v celku. Pokud zadavatel má nějaké speciální otázky, např. u studentů na další profesní zaměření, soustředí se na tuto oblast. Ale grafologický rozbor je celek, neměl by nic opomenout.

* A pokud jde o samotný rozbor?

Jsem autorkou grafologického softwaru a ten obsahuje 450 jevů a jejich kombinací, které všechny je třeba v písmu vyhledat, abychom mohli udělat nějaké závěry. Grafologická škola, ve které učím, písmo měří do všech detailů - výšku, šířku, sklon, vše mezi sebou srovnává. Nevynechává ani rovinu vnímání, rovinu ikonickou. Nezabýváme se odděleně částí písmen nebo tvarem. Vše posuzujeme ve vzájemných souvislostech.

* Tajů grafologie využívají i mnozí personalisté. Může nám rozbor skutečně s jistotou říci, který uchazeč je pro danou práci nejvhodnější?

Grafolog může odpovědně říci, do jaké míry ten který uchazeč splňuje nároky a požadavky zaměstnavatele. Problém bývá i v tom, aby zaměstnavatel tyto požadavky dokázal přesně vymezit a formulovat. U více uchazečů o stejnou funkci jsme schopni vytvořit i pořadí, jak se budou na konkrétní práci hodit. Nikdo není dokonalý, a tak je třeba i zvažovat, které nedostatky je možno tolerovat, co je uchazeč schopen se ještě naučit a kde jsou hranice jeho možností.

* Je možné při psaní blufovat, například snažit se psát jinak?

Když je písmo přirozené, ukazuje to, že člověk nepotřebuje nic zastírat. Jestliže se snaží něco ve svém písemném projevu násilně měnit, grafolog to pozná a na tuto jeho vlastnost upozorní. Sledujeme v písmu např. 10 znaků nepoctivosti a násilné změny v písmu mezi ně patří. Co vás asi tak napadne, když budete chtít změnit písmo? Změníte sklon a budete předstírat větší podíl racionality nebo emocí. Nebo snad zvětšíte své písmo a předvedete větší ego, nebojácnost, nadhled? Tyto změny jednoho nebo dvou jevů pak nebudou korespondovat s ostatními a rozpor bude pro zkušeného grafologa jasný. Pisatel poškodí sám sebe.

* Kromě písma zkoumají grafologové často i kresby stromu a postavy. Co konkrétně můžete z těchto obrázků vyčíst?

Kresba stromu - baumtest a kresba postavy jsou standardizované psychologické testy, ze kterých se dá vytěžit mnoho informací. V kresbě stromu je na 60 prvků, které vypovídají o vývoji člověka, jeho dětství i dospělosti, kontaktech s druhými, zaměření na minulost nebo budoucnost, intro nebo extroverzi. Kresba postavy vypovídá hodně o představách o vlastní osobě a o vztazích k druhým lidem. Pro lepší pochopení dané osobnosti je vhodné všechny tyto metody kombinovat.

Marie Mašková je autorkou jediného grafologického softwaru u nás. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Plzni a poté pracovala převážně ve výchově. Věnuje se filozofii, pedagogické psychologii i grafologii a s tím související psychologii osobnosti. Přednáší po celé republice zejména pedagogům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít