Grafitec se prosadil v Turecku

15. listopadu 2004, 00:00 - foto: Grafitec
15. listopadu 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ TRHY České firmy jsou na tureckém trhu velmi aktivní. Potvrzuje to i úspěch společnosti Grafitec z východočeské Dobrušky. Firma vyrábí ofsetové tiskové stroje. Sedmdesát milionů převážně mladých obyvatel, jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí OECD a strategická poloha mezi dvěma světadíly - takto lze stručně charakterizovat Turecko.

**ZAHRANIČNÍ TRHY

České firmy jsou na tureckém trhu velmi aktivní. Potvrzuje to i úspěch společnosti Grafitec z východočeské Dobrušky. Firma vyrábí ofsetové tiskové stroje.

Sedmdesát milionů převážně mladých obyvatel, jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí OECD a strategická poloha mezi dvěma světadíly - takto lze stručně charakterizovat Turecko. Už dlouhou dobu se snaží o členství v Evropské unii. Přestože Evropská komise nedávno doporučila zahájit s ním vstupní pohovory, podle informací britského deníku Financial Times je začlenění Turecka do EU reálné až za zhruba deset let. Už nyní jsou ale české firmy na tureckém trhu velmi aktivní. Dokládá to i čerstvý úspěch společnosti Grafitec. Firma s více než 400 zaměstnanci pochází z východočeské Dobrušky a vyrábí archové ofsetové tiskové stroje. V oboru se řadí mezi deset největších producentů na světě. Její nejsilnější konkurenti se rekrutují z Japonska a N ěmecka. Tradice společnosti Grafitec staví na více než čtyřicetileté historii výroby tiskových strojů v České republice. Hlavními teritorii zájmu byly pro Grafitec donedávna zejména Evropa a Severní Amerika. Turecko se mezi vývozní cíle dostalo až letos. „Rozhodující bylo nalézt zde dostatečně silného distributora polygrafických výrobků, což se nám i díky agentuře CzechTrade podařilo,“ říká generální ředitel společnosti Petr Skrla. Turci se prý při jednáních prokázali jako tvrdí vyjednavači a jak u nich bývá obvyklé, vyvinuli velký tlak na snížení ceny. „Na něco podobného jsme však byli předem připraveni,“ vzpomíná Petr Skrla. Připravenost firmy a efektivní spolupráci s CzechTrade ukazuje i hodnota vývozu do Turecka, která letos dosáhla šedesáti milionů korun. Perspektivu tamního trhu potvrzuje i generální ředitelka CzechTrade Jitka Hanzlíčková: „Turecko má z našeho pohledu velký a rychle se rozvíjející vnitřní trh. Jelikož leží relativně blízko, je dobře dostupný i pro naše středně velké exportéry,“ říká. Optimismus nad potenciálem sedmdesátimilonového státu neskrývá ani Michael Deppler, ředitel evropské sekce Mezinárodního měnového fondu: „Tato země zaznamenala od krize v roce 2001 úžasný vývoj. Nyní je na cestě stát se novým hospodářským tygrem,“ domnívá se. Prioritou ankarské vlády se nyní stává především rozvoj neevropské části země. „V případě investic do zaostalého jihovýchodu země mohou naše společnosti využít nižších sazeb daní či zvýhodněných cen státních pozemků,“ připomíná Jitka Hanzlíčková. „Turecko může být pro vývozce částečně krok do neznáma, ale o to větší přínos může přinést,“ říká Petr Skrla. Tato země má skutečně dnes tak velký potenciál, že se může stát pro české exportéry zajímavou alternativou k již zaplněným evropským či americkým trhům. Přestože byrokracie v Turecku klesá, velkým problémem stále zůstává „šedá“ ekonomika. Mezi negativa patří také často se měnící a naprosto nepřehledná turecká legislativa, ve které se zahraniční investoři orientují s velkými obtížemi. Ideální strategií při průniku na trh je nalezení vhodného místního partnera, podobně jako to učinil Grafitec. Možností je ispolehnutí se na pomoc státu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít