Google není jen pro chlapy

01. prosince 2009, 10:57 - Klára Antošová, Hays Czech Republic s.r.o.
01. prosince 2009, 10:57

Petra Popluharová je první software inženýrkou, která přišla do společnosti Google z bývalého Československa.

Působí v centrále Google v Silicon Valley v Kalifornii již pátým rokem. Nyní pracuje v týmu Gmail Frontend Engineering. Před přesunem do týmu Gmail byla Petra součástí týmu Web Search, který se zabýval vývojem softwaru pro posuzování výsledků vyhledávání.

Do České republiky přijela Petra Popluhárová na pozvání Velvyslanectví USA v Praze. Cílem jejích přednášek je přiblížit českému publiku zkušenosti z americké IT společnosti, umožnit výměnu informací mezi českými IT profesionálkami a vytvoření jejich neformální sítě. Přednáška měla být také inspirací pro studentky středních a vysokých škol ke kariéře v oboru informačních technologií. Tento týden proběhly přednášky v Ostravě a Brně na univerzitě a pak přímo v prostorách Amerického centra.

Google vs.Googol Zakladateli společnosti Google jsou studenti Sergey Brin a Larry Page. Původní název firmy byl matematický pojem 10100 (Googol). Slovo Googol studenti však napsali chybně a tak vzniklo nové slovo Google, které zakrátko poznal celý svět. Posláním firmy je zorganizovat všechny informace na světe tak, aby byly lehko dostupné každému. Cílem Petřiny mise byly přednášky o společnosti Google, o její kultuře, o zaměstnancích, o tom jak se stát Googlerem. Dalším cílem bylo přiblížit IT svět ženám a studentkám, povzbudit je, že IT není výhradně mužský obor a že je tu šance i pro ně. Co jste možná nevěděli… Dle Petry Popluharové je s podivem, že 83% rozhodnutí o všech nákupech v USA učiní ženy. 66% nákupů IT potřeb taktéž učiní ženy. Tak proč nerozhodují také o IT? V České republice je pouze 8% žen - studentek, ze studentů IT oborů. Ve Spojených státech je to přibližně 20%. Jsou země, kde rozdíl není tak rapidní, například Filipíny, Malajsie, Bělorusko, Izrael. Google se toto snaží řešit prostřednictvím několika programů. Dostat se do Google není nemožné**

Jedním z nich je program pro mladé dívky do věku 15 let. Výzkumy ukazují, že pokud ženy nepochytí kladný vztah k IT do třinácti let svého věku, už si asi cestu k počítačovým technologiím nenajdou. Děvčata jsou pozvána do Googleplexu, kde stráví celý den na exkurzi, na workshopech. Cílem je, dát jim najevo, že pracovat v IT je normální a že tam pracují i ženy.

Další cestou je stipendium Anity Borg. O toto stipendium mohou zažádat studentky posledního ročníku vysoké školy technického zaměření ze zení Evropy, Afriky a Středního východu.Vybrané uchazečky získají stipendium. Google pro ně navíc organizuje společné setkání v Curychu.

Google se již 4 roky věnuje osvětě o rozmanitosti. Zaměstnává různé odborníky, různých náboženství, barev pleti, protože různí lidé mají jiný pohled na věc, jiný nápad. Každý přispěje svým kouskem. Zaměstnanci Google si tvoří jakési komunity, za které se nestydí. Existují tedy Black Googlers, Gay Googlers, Grey Googlers (podle barvy vlasů). Organizují různé společenské akce, události. (Love parade)

Pokud jsou zaměstnankyně Google na mateřské dovolené, i jim se dostává zvláštní péče a uznání. Prvních 6 týdnů mají novopečené matky Googlerky zdarma donášku jídla do domu.

Přednášky na ostravské a brněnské univerzitě byly hojně navštíveny jak studentkami, tak studenty. Bohatá byla i diskuze:

„Nejobvyklejší otázky jsou, jak se dostat do Google, jestli je to reálné, jak dlouho to trvá,“ říká druhá přednášející Lara Aharkava, absolventka studentské stáže v Curychu.

„Lidé tomu nevěří, myslí si, že musí odmala vyhrávat olympiády a pak se tam možná dostanou, ale není to pravda, myslím, že kdyby studenti chtěli, není to těžké,“ dodává Lara. „Myslím, že v Čechách a na Slovensku je trochu problém, že se lidé nechtějí stěhovat, nebo žít nějaký čas jinde, to Rusové a Bělorusové s tím nemají problém,“ pokračuje.

Studentská stáže je pro studenty alespoň druhých ročníků vysokých škol, nesmí být starší 35 let, a musí si podat přihlášku. Výběr probíhá dvakrát do roka, prostřednictvím telefonických pohovorů. Stáž je pro studenty placená a trvá 3-4 měsíce.

„Stáž je nejjednodušší cestou jak se dostat do Gogole,“ ukončuje přednášku Lara.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start…
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Technologie
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít