Google není jen pro chlapy

01. prosince 2009, 10:57 - Klára Antošová, Hays Czech Republic s.r.o.
01. prosince 2009, 10:57

Petra Popluharová je první software inženýrkou, která přišla do společnosti Google z bývalého Československa.

Působí v centrále Google v Silicon Valley v Kalifornii již pátým rokem. Nyní pracuje v týmu Gmail Frontend Engineering. Před přesunem do týmu Gmail byla Petra součástí týmu Web Search, který se zabýval vývojem softwaru pro posuzování výsledků vyhledávání.

Do České republiky přijela Petra Popluhárová na pozvání Velvyslanectví USA v Praze. Cílem jejích přednášek je přiblížit českému publiku zkušenosti z americké IT společnosti, umožnit výměnu informací mezi českými IT profesionálkami a vytvoření jejich neformální sítě. Přednáška měla být také inspirací pro studentky středních a vysokých škol ke kariéře v oboru informačních technologií. Tento týden proběhly přednášky v Ostravě a Brně na univerzitě a pak přímo v prostorách Amerického centra.

Google vs.Googol Zakladateli společnosti Google jsou studenti Sergey Brin a Larry Page. Původní název firmy byl matematický pojem 10100 (Googol). Slovo Googol studenti však napsali chybně a tak vzniklo nové slovo Google, které zakrátko poznal celý svět. Posláním firmy je zorganizovat všechny informace na světe tak, aby byly lehko dostupné každému. Cílem Petřiny mise byly přednášky o společnosti Google, o její kultuře, o zaměstnancích, o tom jak se stát Googlerem. Dalším cílem bylo přiblížit IT svět ženám a studentkám, povzbudit je, že IT není výhradně mužský obor a že je tu šance i pro ně. Co jste možná nevěděli… Dle Petry Popluharové je s podivem, že 83% rozhodnutí o všech nákupech v USA učiní ženy. 66% nákupů IT potřeb taktéž učiní ženy. Tak proč nerozhodují také o IT? V České republice je pouze 8% žen - studentek, ze studentů IT oborů. Ve Spojených státech je to přibližně 20%. Jsou země, kde rozdíl není tak rapidní, například Filipíny, Malajsie, Bělorusko, Izrael. Google se toto snaží řešit prostřednictvím několika programů. Dostat se do Google není nemožné**

Jedním z nich je program pro mladé dívky do věku 15 let. Výzkumy ukazují, že pokud ženy nepochytí kladný vztah k IT do třinácti let svého věku, už si asi cestu k počítačovým technologiím nenajdou. Děvčata jsou pozvána do Googleplexu, kde stráví celý den na exkurzi, na workshopech. Cílem je, dát jim najevo, že pracovat v IT je normální a že tam pracují i ženy.

Další cestou je stipendium Anity Borg. O toto stipendium mohou zažádat studentky posledního ročníku vysoké školy technického zaměření ze zení Evropy, Afriky a Středního východu.Vybrané uchazečky získají stipendium. Google pro ně navíc organizuje společné setkání v Curychu.

Google se již 4 roky věnuje osvětě o rozmanitosti. Zaměstnává různé odborníky, různých náboženství, barev pleti, protože různí lidé mají jiný pohled na věc, jiný nápad. Každý přispěje svým kouskem. Zaměstnanci Google si tvoří jakési komunity, za které se nestydí. Existují tedy Black Googlers, Gay Googlers, Grey Googlers (podle barvy vlasů). Organizují různé společenské akce, události. (Love parade)

Pokud jsou zaměstnankyně Google na mateřské dovolené, i jim se dostává zvláštní péče a uznání. Prvních 6 týdnů mají novopečené matky Googlerky zdarma donášku jídla do domu.

Přednášky na ostravské a brněnské univerzitě byly hojně navštíveny jak studentkami, tak studenty. Bohatá byla i diskuze:

„Nejobvyklejší otázky jsou, jak se dostat do Google, jestli je to reálné, jak dlouho to trvá,“ říká druhá přednášející Lara Aharkava, absolventka studentské stáže v Curychu.

„Lidé tomu nevěří, myslí si, že musí odmala vyhrávat olympiády a pak se tam možná dostanou, ale není to pravda, myslím, že kdyby studenti chtěli, není to těžké,“ dodává Lara. „Myslím, že v Čechách a na Slovensku je trochu problém, že se lidé nechtějí stěhovat, nebo žít nějaký čas jinde, to Rusové a Bělorusové s tím nemají problém,“ pokračuje.

Studentská stáže je pro studenty alespoň druhých ročníků vysokých škol, nesmí být starší 35 let, a musí si podat přihlášku. Výběr probíhá dvakrát do roka, prostřednictvím telefonických pohovorů. Stáž je pro studenty placená a trvá 3-4 měsíce.

„Stáž je nejjednodušší cestou jak se dostat do Gogole,“ ukončuje přednášku Lara.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít