Golden West stahuje Wachovii na jih

11. června 2008, 14:08 - Dean Foust
11. června 2008, 14:08

Akvizice banky znamenala velký pád zisků...

Celý podtitul: Akvizice banky znamenala velký pád zisků a stála architekta obchodu jeho práci

Když výkonný šéf banky Wachovia Ken Thompson pečetil v květnu 2006 smlouvu za 24 miliard USD na nákup společnosti Golden West Financial, chlubil se, že jde o „královský klenot“ byznysu s hypotékami. O dva roky později je bohužel jasné, že Thompson koupil tuto druhou největší americkou společnost půjčující a ukládající peníze na vrcholu hypoteční bubliny. Chybný krok stál manažera místo, letos 2. června byl propuštěn.
Ať už šéfové Wachovie vyberou kohokoli, kdo Thompsona nahradí, je jisté, že nový manažer stráví mnoho času urovnáváním zmatků v Golden Westu. Podceňování situace se ukázalo jako nepřiměřené, když ceny bydlení začaly prudce klesat jak v Kalifornii, tak na Floridě, kde má tento věřitel rozsáhlé aktivity. Analytici odhadují, že Wachovia by mohla nakonec přiznat ztrátu asi jedenácti miliard dolarů ve 122miliardovém portfoliu hypoték Golden Westu. „Byli byste tlačeni k nalezení čehokoliv pozitivního mimo tuto akvizici,“ říká Terry Maltese, prezident firmy Sandler O’Neil Asset Management. Vyberte si splátku Investoři od samého počátku vyjadřovali obavy, že Thompson nakupoval na vrcholu. Avšak šéf Wachovie měl naprostou důvěru ve schopnosti Golden Westu. Banka si poradila i v roce 1991, kdy v Kalifornii poklesl trh bydlení, a zaznamenala v půjčkách ztrátu pouhých 0,18 procenta. Výkonní šéfové Golden Westu se chlubili tím, že jejich hypoteční odnož World Savings Bank vyžadovala relativně vysoké zálohy při uzavírání smluv a spoléhala se na ocenění nemovitostí vlastními analytiky, kteří byli hodnoceni podle dlouhodobé přesnosti svých odhadů, a nikoliv podle toho, kolik smluv aktuálně opatřili razítkem.
U většiny fúzí je přebírající firma tou, která vykonává svou vůli. Avšak když Wachovia koupila Golden West, kontrolu nad veškerými hypotékami převzali šéfové z hypoteční banky. A podle bývalých brokerů začali tlačit na prodejce Wachovie, aby nutili zájemce o půjčku k podpisu smluv typu „vyberte si svou splátku“. Tyto půjčky umožňují čtyři varianty, kolik měsíčně splácet – a mají o celý procentní bod vyšší úrok než už tak vysoká sazba fixovaná na 30 let. „(Management) věřil, že půjčky typu 'vyberte si svou splátku' byly řešením pro každého ze zákazníků,“ říká jeden z někdejších brokerů.
Bývalí obchodníci uvádějí, že jim byly určeny prodejní cíle pro tyto půjčky a bylo jim řečeno, aby bagatelizovali skutečnost, že díky minimální platbě vznikne situace, kdy stav hypotečního účtu poroste. Jde o jev známý jako „negativní amortizace.“ Na jednom tréninkovém videu, které týdeník BusinessWeek zhlédl, byli brokeři instruováni, aby se vyhnuli termínům, jako je „negativní amortizace“, ve prospěch eufemismů typu „odložený úrok“. (Wachovia uvedla, že nestanovuje kvóty na prodeje podle typu hypotéky.)
Navzdory Thompsonově neúnavné obraně dohody bylo již začátkem tohoto roku evidentní, že přístup Golden Westu fungoval dobře pouze na stoupajících trzích. Analytici poznamenávají, že Golden West se příliš zaměřil na ocenění nemovitostí a málo dala na ověřování příjmu a majetku žadatelů o půjčky. Tato taktika sice ve vzestupné fázi trhu pomáhala zajistit, aby Golden West získal plnou hodnotu domů, které by případně byly zabaveny při nesplácení úvěrů. Nepředvídala však, že by dlužníci prostě odešli, kdyby je pád cen domů nechal na dně.
Thompson v lednu vystrnadil nejvyššího šéfa Golden Westu. Hned nato začal vyžadovat po vedoucích hypotečních pracovnících Golden Westu, aby využívali úvěrové hodnocení a lépe ověřovali zaměstnání a majetek zájemců o půjčky. Tyto kroky však přišly příliš pozdě na to, aby mu zachránily křeslo.

Graf
NEPOVEDENÝ NÁKUP
Akvizice společnosti Golden West znamenala pro Wachovii pokles akcií
60
50 Akvizice Golden Westu 7. května 2006 40
30 Cena akcií Wachovie 20
0
6.leden 2006 4.červen 2008 Pramen: Bloomberg Financial Markets

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít