Golden West stahuje Wachovii na jih

11. června 2008, 14:08 - Dean Foust
11. června 2008, 14:08

Akvizice banky znamenala velký pád zisků...

Celý podtitul: Akvizice banky znamenala velký pád zisků a stála architekta obchodu jeho práci

Když výkonný šéf banky Wachovia Ken Thompson pečetil v květnu 2006 smlouvu za 24 miliard USD na nákup společnosti Golden West Financial, chlubil se, že jde o „královský klenot“ byznysu s hypotékami. O dva roky později je bohužel jasné, že Thompson koupil tuto druhou největší americkou společnost půjčující a ukládající peníze na vrcholu hypoteční bubliny. Chybný krok stál manažera místo, letos 2. června byl propuštěn.
Ať už šéfové Wachovie vyberou kohokoli, kdo Thompsona nahradí, je jisté, že nový manažer stráví mnoho času urovnáváním zmatků v Golden Westu. Podceňování situace se ukázalo jako nepřiměřené, když ceny bydlení začaly prudce klesat jak v Kalifornii, tak na Floridě, kde má tento věřitel rozsáhlé aktivity. Analytici odhadují, že Wachovia by mohla nakonec přiznat ztrátu asi jedenácti miliard dolarů ve 122miliardovém portfoliu hypoték Golden Westu. „Byli byste tlačeni k nalezení čehokoliv pozitivního mimo tuto akvizici,“ říká Terry Maltese, prezident firmy Sandler O’Neil Asset Management. Vyberte si splátku Investoři od samého počátku vyjadřovali obavy, že Thompson nakupoval na vrcholu. Avšak šéf Wachovie měl naprostou důvěru ve schopnosti Golden Westu. Banka si poradila i v roce 1991, kdy v Kalifornii poklesl trh bydlení, a zaznamenala v půjčkách ztrátu pouhých 0,18 procenta. Výkonní šéfové Golden Westu se chlubili tím, že jejich hypoteční odnož World Savings Bank vyžadovala relativně vysoké zálohy při uzavírání smluv a spoléhala se na ocenění nemovitostí vlastními analytiky, kteří byli hodnoceni podle dlouhodobé přesnosti svých odhadů, a nikoliv podle toho, kolik smluv aktuálně opatřili razítkem.
U většiny fúzí je přebírající firma tou, která vykonává svou vůli. Avšak když Wachovia koupila Golden West, kontrolu nad veškerými hypotékami převzali šéfové z hypoteční banky. A podle bývalých brokerů začali tlačit na prodejce Wachovie, aby nutili zájemce o půjčku k podpisu smluv typu „vyberte si svou splátku“. Tyto půjčky umožňují čtyři varianty, kolik měsíčně splácet – a mají o celý procentní bod vyšší úrok než už tak vysoká sazba fixovaná na 30 let. „(Management) věřil, že půjčky typu 'vyberte si svou splátku' byly řešením pro každého ze zákazníků,“ říká jeden z někdejších brokerů.
Bývalí obchodníci uvádějí, že jim byly určeny prodejní cíle pro tyto půjčky a bylo jim řečeno, aby bagatelizovali skutečnost, že díky minimální platbě vznikne situace, kdy stav hypotečního účtu poroste. Jde o jev známý jako „negativní amortizace.“ Na jednom tréninkovém videu, které týdeník BusinessWeek zhlédl, byli brokeři instruováni, aby se vyhnuli termínům, jako je „negativní amortizace“, ve prospěch eufemismů typu „odložený úrok“. (Wachovia uvedla, že nestanovuje kvóty na prodeje podle typu hypotéky.)
Navzdory Thompsonově neúnavné obraně dohody bylo již začátkem tohoto roku evidentní, že přístup Golden Westu fungoval dobře pouze na stoupajících trzích. Analytici poznamenávají, že Golden West se příliš zaměřil na ocenění nemovitostí a málo dala na ověřování příjmu a majetku žadatelů o půjčky. Tato taktika sice ve vzestupné fázi trhu pomáhala zajistit, aby Golden West získal plnou hodnotu domů, které by případně byly zabaveny při nesplácení úvěrů. Nepředvídala však, že by dlužníci prostě odešli, kdyby je pád cen domů nechal na dně.
Thompson v lednu vystrnadil nejvyššího šéfa Golden Westu. Hned nato začal vyžadovat po vedoucích hypotečních pracovnících Golden Westu, aby využívali úvěrové hodnocení a lépe ověřovali zaměstnání a majetek zájemců o půjčky. Tyto kroky však přišly příliš pozdě na to, aby mu zachránily křeslo.

Graf
NEPOVEDENÝ NÁKUP
Akvizice společnosti Golden West znamenala pro Wachovii pokles akcií
60
50 Akvizice Golden Westu 7. května 2006 40
30 Cena akcií Wachovie 20
0
6.leden 2006 4.červen 2008 Pramen: Bloomberg Financial Markets

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít