Gól českého malopodnikatele

07. října 2010, 08:03 - Petra Sýkorová
07. října 2010, 08:03

Gufex byla miniaturní garážová firma, od které nikdo nečekal zázraky. Majitel Pavel Mráček se ale rozhodl spojit práci s koníčkem. Výsledkem jsou hokejové puky, s nimiž se hrají nejdůležitější světové zápasy na ledě.

Autor: ČTK

V lednu roku 1990 založil Pavel Mráček firmu Gufex. V garáži svého rodinného domku v Kateřinicích poblíž Vsetína začal s lisováním pryžových dorazů pro dopravníky. K těm pak postupně přibyly i další výrobky z gumy – například stěrky na těsto nebo zvony na čištění odpadů. Mráček nejdříve pracoval sám. Sám si obstarával směsi, sám své výrobky lisoval a sám je i prodával. Dařilo se mu a ke garáži časem přibyla dílna.

Zásadní zlom však přinesl rok 1994. Valašský hokejový klub postoupil do extraligy a hokejového fanouška Mráčka napadlo rozšířit portfolio svých pryžových výrobků o hokejové puky. Byl to úspěšný krok, který s sebou přinesl i nutnost přijmout prvního zaměstnance. Mráček pak pracoval na vývoji optimální receptury. Výsledkem byla speciální směr pro výrobu puků, jejíž kvality zanedlouho ocenil celý svět. O čtyři roky později byly Mráčkovy puky vybrány pro hokejový turnaj v Naganu. Hlavně proto, že ve srovnání s ostatními po sobě zanechávaly minimální stopy na mantinelech. V roce 1999 pak Mráčkovy puky znovu otestovala Mezinárodní hokejová federace, která jim následně udělila status oficiálních hracích puků. Toto rozhodnutí otevřelo valašským pukům cestu na světový trh.

Gufex ovládl svět

Jejich úspěch nepřekazila ani Mráčkova smrt. Když v roce 2004 zemřel, vedení Gufexu se ujaly jeho dvě dcery – Michaela Bravencová a Kateřina Zubíčková. Ani pod jejich vedením se ale z Gufexu nestala společnost, jež by se specializovala jen na puky. Rodinná firma, která má dnes šest zaměstnanců, stále vyrábí nejrůznější těsnění, membrány nebo třeba gumové rohožky. Tyto výrobky většinou skončí na českém trhu. Téměř 90 procent hokejových puků z Kateřinic ale míří do zahraničí. Nakupují je tam především hokejové kluby, organizátoři sportovních akcí a prodejci sportovních potřeb. K významným zákazníkům Gufexu přitom možná poněkud překvapivě patří i reklamní agentury. Puk s vhodným potiskem je totiž považován za dobrý marketingový produkt.

A kde všude můžeme na valašské puky narazit? Gufex dodává například do Ruska, Spojených států amerických, Finska, Švédska, ale i do Jihoafrické republiky, Mexika či Izraele.

Bezkonkureční kvalita

K oblíbenosti puků Gufex ale nepřispívá jen skutečnost, že se s nimi hrálo na olympiádě v Naganu a později i v Salt Lake City a v Turíně. Podle Bravencové je jejich hlavní předností kvalita. Kateřinické puky jsou možná o něco dražší než výrobky konkurence, přesto se ale prodávají dobře. Mají totiž dvě podstatné výhody. Ta první již byla zmíněna. Puky po sobě na rozdíl od těch konkurenčních nezanechávají výrazné šmouhy. V Kateřinicích jsou přitom schopni vyprodukovat i zcela nešpinicí puky, náklady na jejich výrobu jsou ale příliš vysoké. A proč je vlastně důležité, aby po sobě puk nezanechal šmouhy? Nejde jen o to, aby bylo na stadionech hezky čisto. Mnohem podstatnější jsou sponzoři a inzerenti. A ty rozhodně nepotěší, když puk poškodí čitelnost jejich log na pronajatých reklamních plochách. Druhou zásadní výhodou puků značky Gufex je pak jejich bezpečnost – nerozbíjejí totiž plexiskla v hokejových arénách. Prokázaly to výsledky testů, které s různými puky provedl jeden z výrobců těchto plexiskel. Puky z Kateřinic v těchto testech jednoznačně zvítězily.

Hokejoví ekologové

Kateřinické puky dnes tvoří asi polovinu produkce firmy a ročně se jich vyrobí a prodá bezmála milion. Cena jednoho kusu se přitom pohybuje okolo 11 korun. To znamená, že je lehce nadstandardní. Podle Bravencové není důvodem jejich nadstandardní kvalita, ale vyšší výrobní náklady. Gufex je totiž malá firma, která si své směsi nemíchá sama – místo toho si je podle svých receptur nechává míchat ve větších gumárnách. Cena materiálu přitom tvoří zhruba 70 procent ceny puku.

Za úspěchem puků z Gufexu stojí podle slov Michaely Bravencové především léta práce jejího otce Pavla Mráčka, který při hledání optimální receptury spolupracoval se sportovci i jejich trenéry. To však neznamená, že by se v Gufexu zastavil čas. Výrobu inovují stále. V současné době tam experimentují s přírodním kaučukem. Zkoušejí z něj vyrobit kvalitativně rovnocennou, avšak ekologičtější alternativu syntetických puků. Důvodem je podnět Mezinárodní hokejové federace, která s Gufexem letos opětovně prodloužila smlouvu. Výrobky Gufexu tak budou oficiálními hracími puky federace přinejmenším až do roku 2014.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít