Godot dorazí příště

29. dubna 2008, 13:42 - Karel Zaoral
29. dubna 2008, 13:42

Výrazná změna v otevřeném kancelářském balíku nenastala

Poměrně dlouho po Microsoftu vypustili svou novou verzi kancelářského balíku i vývojáři otevřeného softwaru, respektive jejich větev sdružená kolem společnosti Sun a OpenOffice.org. Na první pohled by se chtělo říci, že nic nového pro uživatele se neděje. Ovšem pár drobných kosmetických úprav tu přeci jen je, navíc člověk musí srovnávat s ribbony Microsoftu, které do kanceláří přinesly poměrně dramatické změny.
O nové koncepci práce s dokumenty se už popsaly tisíce stran. Takže snad jen pro základní info. Microsoft změnil ovládání svého balíku MS Office na systém, který používaly už v minulosti zejména grafické editory, například kanadský Corel Draw. Funguje to tak, že software podle toho, co právě s dokumentem uživatel provádí, nabízí interaktivně nástroje, které by mohl použít. Ty, jejichž použití se nepředpokládá, viditelné nejsou. Například při práci s obrázkem není viditelný třeba nástroj sloužící k formátování textu. Ikony operací tak mohou být větší, aniž by zabíraly místo, tolik důležité pro zpracování dokumentu. Tento způsob práce je podstatně produktivnější, navíc i méně zdatné nutí naučit se pokročilejší práci s editorem. Z hlediska několikaleté zkušenosti s výše zmíněným grafickým editorem a běžným kancelářským balíkem kteréhokoliv z hlavních výrobců lze jednoznačně tvrdit, že jde o krok kupředu. Bohužel OpenOffice, který se dříve se základními funkcemi redmondského produktu prolínal, zůstává při starém. Tedy všechny nástroje jsou dostupné neustále, člověk je musí buď hledat přes menu, nebo mít na pracovní ploše několik pruhů ikon navíc, samozřejmě na úkor editace dokumentu.
Nová verze OpenOffice je k dispozici ke stažení v české verzi pro operační systémy Windows, Linux a Mac OS X. Instalační soubor pro 32bitové Windows zabírá 113 megabytů, ovšem kvůli problémům s licenční politikou není v české verzi zahrnut slovník pro kontrolu pravopisu a dělení slov. Přestože ho lze dodatečně doinstalovat, není to nic jednoduchého. Na českých stránkách OpenOffice ale naštěstí existuje makro ke stažení, které slovníky uživateli nainstalovat pomůže.
Mezi hlavní novinky verze 2.4 patří podpora standardu PDF verze A1, možnost používat vlastní ikony v nástrojové liště, připojení na WebDAV(Web-based Distributed Authoring and Versionin – soubor rozšíření protokolu http, které umožňují uživatelům společnou editaci a správu souborů na webových serverech) pomocí zašifrovaného spojení, nový tiskový dialog a změna výchozích fontů rodiny DejaVu. Z jednotlivých modulů nejpoužívanější Writer, tedy náhrada MS Wordu, přichází s vylepšením výběru jazyka pro kontrolu pravopisu, umí obdélníkové označení bloku textu, zpětné reference při nahrazování výrazů a pár dalších drobností.Významná změna nastala v databázovém modulu Base, který nyní dokáže korektně pracovat s databází Microsoftu Acces 2007. Pak už jde o drobnosti, například Calc, alias MS Excell, nyní umožňuje převod textu do sloupců, různý stupeň zvětšení jednotlivých listů, přesun sloupců a řádků pomocí drag&drop, a také úpravu funkce klávesy enter, která nyní přesune kurzor o řádek níž na počáteční sloupec. V grafech je možné zobrazit rovnici regresních přímek, zaměňovat osy, měnit formát čísel popisků a konečně použít několik různých os v jednom grafu. Otevřený konkurent Powerpointu, aplikace Impress, nyní startuje podporu trojrozměrných efektů v přechodech mezi snímky, vektorový kreslič Draw umí nově importovat do PDF.
Prostý výčet zlepšení je samozřejmě delší, ovšem význam jednotlivých zásahů do aplikace je pro běžného uživatele mnohdy nerelevantní. Samozřejmě každý ocení lepší stabilitu nebo kompatibilitu s Microsoftem, ale pouze jako fakt, ne rozbor technických detailů. Každopádně ale současná zlepšení nedohánějí konkurenci. Ta je podstatně vpředu a pomoci se jí přiblížit by měla až přelomová verze OpenOffice 3.0, jejíž vydání je plánované na podzim letošního roku. Měla by přinést ještě lepší kompatibilitu s Microsoftem, podporu jeho formátů 2007, standardizovaný formát ODF nové verze, vylepšené uživatelské rozhraní a mnohé další.
Microsoft je vpředu, a aby nebyl, když ve srovnání s OpenOffice pro něj pracuje armáda velmi dobře placených programátorů. Pro jeho nasazení hovoří stabilita, technická podpora a pár dalších, poměrně pádných argumentů. V domácnostech a malých firmách je ale OpenOffice vhodnější. Jednak omezuje míru pirátství, jednak snižuje náklady díky své dostupnosti zdarma. Jiný pohled na práci s dokumenty je také pozitivní z hlediska počítačové gramotnosti, neboť různým prostředím týraný uživatel si rychle zvykne místo tvaru a barvy ikony hledat systémově její funkci.

Klady
cena
dodržování standardů
podpora PDF

zápory
nižší kompatibilita s MS Office

tabulka:
OpenOffice.org 2.4
cena: 0,-
adresa: OpenOffice.org

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít