GMO kukuřice letos přibude

27. března 2006, 00:00 - PETR HAVEL
27. března 2006, 00:00

GENETICKY MODIFIKOVANÉ PLODINY Tuzemští zemědělci se připravují na druhou sezonu, ve které budou moci pěstovat geneticky modifikované plodiny. Podle odhadů se výměra osetých ploch těmito plodinami letos až zdesetinásobí. Osetá plocha s geneticky modifikovanými plodinami se letos v Česku zvýší až desetkrát.

GENETICKY MODIFIKOVANÉ PLODINY Tuzemští zemědělci se připravují na druhou sezonu, ve které budou moci pěstovat geneticky modifikované plodiny. Podle odhadů se výměra osetých ploch těmito plodinami letos až zdesetinásobí.

Osetá plocha s geneticky modifikovanými plodinami se letos v Česku zvýší až desetkrát. V tuzemsku lze zatím komerčně pěstovat pouze jednu GMO plodinu -takzvanou Bt kukuřici, která je odolná vůči některým škůdcům. V loňském roce ji zaselo 52 zemědělců na celkem 270 hektarech. Vzhledem k této nepatrné výměře se jednalo spíše o testování plodiny. Podle Marie Čeřovské, vedoucí odboru speciálních plodin ministerstva zemědělství, prakticky veškerá produkce byla použita jako krmivo pro dobytek.

Osetá plocha by se podle prvních odhadů měla letos výrazně zvýšit. „Podle našich informací to bude téměř desetinásobek,“ říká konzultant poslanců sněmovny v oblasti zemědělství a bývalý poslanec Miroslav Tyl. Podobně výrazný nárůst očekává i Miluše Kusendová, ředitelka pro vnější vztahy společnosti Monsanto, která se pohybuje na trhu GMO plodin. „Bt kukuřice by měla být na ploše dvou až tří tisíc hektarů,“ tvrdí Kusendová.

Podle ministerstva zemědělství se ale zatím nedá přesně říct, na jaké ploše se upravená kukuřice objeví, neboť zemědělci dosud dělají plány na letošní rok. „V letošním roce nárůst bude, ale těžko odhadnout, jestli o 50 nebo 150 procent,“ shrnuje Ivan Branžovský z ministerstva zemědělství. Podle Čeřovské bude soupis ploch k dispozici až po 1. dubnu. Pro letošní rok byly také schváleny nové odrůdy Bt kukuřice, takže se mírně rozšíří i spektrum pěstebních možností.

KDO ZASEL, NELITOVAL

Zemědělcům se loni pěstování geneticky upravené kukuřice vyplatilo. „V současné době dokončujeme zpracování dotazníku, jehož cílem bylo zjistit zkušenosti z reálné praxe. Z dosavadních zjištění přitom vyplývá, že více než polovina pěstitelů dosáhla o 10 až 15 procent vyšších hektarových výnosů. Navíc ušetřila finanční prostředky za chemické ošetření rostlin proti škůdcům. Potvrdilo se také, že sklizená kukuřice obsahovala velmi malé množství toxinů plísní. Zemědělci tak ušetřili další náklady za prostředky, které by museli vynaložit při krmení, aby se plísně odstranily,“ konstatuje Čeřovská.

Dotčení farmáři však odmítají vystoupit z anonymity, neboť se obávají likvidace úrody ze strany ekologických aktivistů. Geneticky modifikované plodiny se loni v Česku pěstovaly zejména na jižní Moravě a ve Středočeském kraji.

GMO BOOM

Podle místopředsedy zemědělského výboru Jaroslava Pešána má využití modifikovaných plodin v Česku velký potenciál. „Máme velmi dobrou legislativu, i při začlenění všech unijních nařízení. Navíc laická veřejnost není vůči produktům z GMO tak nepřístupná, jako je tomu ve většině evropských zemí,“ shrnuje místopředseda výboru.

V Unii je zatím lídrem v produkci modifikovaných plodin Španělsko, ostatní státy výrazně zaostávají, což je podle Pešána strategická chyba celé Evropské unie. Nevyužití ekonomických výhod modifikované produkce spolu s vytvářením nových nadstandardních opatření totiž podle něj vede ke zdražování evropské zemědělské výroby a tedy ke ztrátě její konkurenceschopnosti. „Všichni bychom měli vycházet z vědeckých poznatků a nepodléhat kampaním lobbistických organizací,“ zdůrazňuje Pešán.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít