Gladiátoři na motorkách: Zábava za miliony

18. listopadu 2010, 12:30 - Tomáš Nohejl
18. listopadu 2010, 12:30

Bavíme se. A živíme se tím. A budeme se bavit dál. Věrozvěsti freestylových sportů v Česku, hoši z agentury GSMA, zvou na monstrózní show létajících motorek v gladiátorském střihu do O2 areny. Už po jedenácté.

Foto: David Blažek

Loni oslavili desáté narozeniny aspoň návštěvou, když ne skok Travise Pastrany, guru FMX – freestyle motokrosu. K tomu prvním saltem na světě na harleji. A double saltem, kdy jako pasažér na stroji seděl pražský primátor Bém. „Mělo rekordní čísla sledovanosti na všech webech a televizích, co jsem kdy viděl,“ odmítá politické kritiky Petr Manich, jeden ze dvou otců projektu.

Letos zvou po delší době Nata Adamse, aktuálně asi nejvytříbenějšího jezdce světa. Chystají jediné představení koncem listopadu, s exkluzivně vyladěnými synchro skoky. Čím překvapí ještě? „Obměňujeme scénář, zkvalitňujeme efekty, ohně, lasery, grafiku. Každý rok se skáče výš a dál, obtížnější triky,“ říká trochu neurčitě Manich. Pak přece jen prozradí: „Proto chceme jednou skákat i venku…

Minus jedna devět vs. vyprodaná Sazka Arena

Spolu s Markem Rejmanem pořádali světové poháry ve skikrosu i akrobatických skocích nebo hopsajících BMX kolečkách. Pracovali s Alešem Valentou, Tomášem Krausem nebo Nikolou Sudovou. A teď rozjíždějí freestyle park na břehu Vltavy. Rejman kamarádil s motokrosařem Petrem Kuchařem. Ten ho vzal do Itálie na divoký závod a úplně ho ohromil. To kouzlo trvá dodnes.

V roce 2000 Prahu okupovali byrokrati z MMF, takže premiéru vidělo Brno. Minus jedna devět. Milionu. Korun. Ztráta. „Přece nebudeme srabi,“ řekli si a jeli dál. Pražskou Sportovní halu už naplnili. Pak objevili Petra Piláta, který ve 14 letech jako nejmladší na světě dal back flip, salto vzad. Přivezli nejlepší světové jezdce, i Robbieho Maddisona. Ukázali tu i salto na čtyřkolce nebo sněžném skútru. Jako první vyprodali tehdejší Sazka Arenu, dvě show v roce 2007 (tehdy padlo 101 back flipů!) a pak i o dva roky později vidělo 30 000 lidí.

Jak se změnili lidé, kteří chodí do hlediště? „Dřív to byli motokrosaři, co se dívali na skoky. Teď přijdou lidi, co se chtějí bavit, všechny skupiny věkové, zájmové i příjmové,“ tvrdí Rejman.

Ven na vzduch, do světa!

Režie podniku se pohybuje přes 10 milionů korun. Každý rok pořadatelé vylepšují podmínky. „Od loňska máme nové širší dopady Peri, na nichž se dají dělat ještě zajímavější věci,“ vysvětluje Manich. K tomu investují do zahraničních magazínů a televizních přenosů, které pak běží po celém světě. Zato hlínu do haly vozí pořád stejnou, vždycky ji jen rok nechají uležet…

Už šestiletý gladiátorský koncept stojí na nejzábavnějším křídle FMX show. Někde uprostřed je už tradiční série Red Bull X-fighters. A na opačném sportovnějším pólu mistrovství světa Night of the Jumps, kde rostou hlavně mladší naděje. Na vrcholu nade všemi pak stojí americké X Games. A nejlepší světoví jezdci kočují střídavě po všech.

Pražští Gladiátoři už vyrazili do Švédska, Estonska, Rakouska nebo Německa. Uspěli, ale neudrželi se. „Nenašli jsme ideální spojení s místním promotérem,“ domnívá se Manich. Ale právě se vrátil ze Španělska, kde se rýsuje nadějná spolupráce. A v Karlových Varech a Liberci roztočili tuzemský seriál.

Už kolikrát jsem si myslel, že dál to už nepůjde. A najednou prásk a jsme zase úplně jinde,“ říká Petr Kuchař. Česká legenda létajících motorek, která hlásá jediné pravidlo: „Se strachem musíš bejt kámoš.“

Pro úplnost, Evel Knievel, filmový kaskadér se 40 zlomeninami v těle, považovaný za otce FMX, tvrdil: „S motorkou může skočit každý. Problém nastává, až když chcete přistát.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít