Gigantická fúze

25. ledna 2008, 13:32 - Ondřej Hergesell
25. ledna 2008, 13:32

Transformací telekomunikačních a IT aktivit skupina ušetří 1,3 miliardy ročně

My jsme všichni ČEZ, tak pojďme si připít na zdraví, zpívali topmanažeři elektrárenské skupiny ČEZ podřízeným na celofiremním setkání v Sazka Areně v létě 2005. Kromě jiného tehdy oslavovali miliardové úspory, které měla v rámci projektu Vize 2008 přinést restrukturalizace elektrárenského gigantu a transformace pěti regionálních distribučních firem. Nyní přichází kolos podle informací týdeníku EURO s dalším transformačním plánem. Během letošního roku se sloučí jeho dceřiné servisní organizace ČEZData a ČEZnet do jedné firmy, která bude zajišťovat komplexní servis v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) pro celou skupinu ČEZ.
Transformace by měla kromě vyšší efektivity služeb a spokojenějších zákazníků, kterými jsou v tomto případě zaměstnanci energetického holdingu, přinést i významný ekonomický efekt. Skupina ČEZ by měla v roce 2010 vynaložit na IT a moderní komunikace o 1,3 miliardy korun méně než loni. Projekt s oficiálním názvem Transformace ICT již před Vánoci schválilo představenstvo i dozorčí rada ČEZ a nic již nebrání tomu, aby nejpozději 1. ledna 2009 fungovaly ČEZData a ČEZnet jako jedna firma.

Opakování zlevňuje.

ČEZnet vznikl v roce 2001 a pro skupinu měl zajišťovat telekomunikační provoz a datové připojení, dnes poskytuje služby asi 45 tisícům pracovníků skupiny a jejich rodinným příslušníkům (EURO 51/2007). ČEZData byla založena v roce 2004 jako stoprocentní dceřiná společnost, do níž se převedly veškeré IT aktivity ČEZ a regionálních distributorů, načež se firma stala výhradním dodavatelem jakýchkoli IT služeb pro celou skupinu. Objem peněz, který přes obě firmy proteče ve formě tržeb, se blíží pětimiliardové hranici (poslední dostupné údaje se týkají roku 2006). Zajímavá je i úroveň investičních výdajů. Například ČEZData plánovala na rok 2007 investici do IT vybavení v hodnotě 1,58 miliardy korun, ČEZnet zase v roce 2006 do své telefonní sítě a napojování detašovaných pracovišť Skupiny ČEZ vynaložila téměř 444 milionů. „Prostor pro úspory nevznikne ani tak na straně lidských zdrojů jako spíše v oblasti investičních výdajů, protože odpadne spousta duplicit, zdvojování systémů či technologií. Opakování výslednou cenu zlevňuje,“ tvrdí šéf ČEZnetu Kamil Čermák, který zároveň řídí tým pro uskutečnění fúze. „Mnohem lépe také zjistíme skutečnou potřebu ICT vybavení pro zaměstnance skupiny a jednodušeji udržíme kázeň nad tím, jakým směrem ČEZ vydává peníze do IT a telekomunikací,“ uvažuje Čermák.

Úkol zněl jasně: efektivně!

Fúze ČEZData a ČEZnet je jedním ze sedmi klíčových transformačních projektů v programu Efektivita, který má na starosti Martina Matoušková, ředitelka sekce projektová kancelář. „Formální spojení těchto firem je jen jednou z částí celého procesu restrukturalizace a konsolidace IT a telekomunikačních aktivit tak, aby ICT celé skupiny fungovalo efektivněji – z hlediska ekonomiky i služeb,“ říká. „Konvergence v oborech komunikačních a informačních technologií jsou jasně viditelné, notebook se prostřednictvím mobilu může připojit k internetu prakticky kdekoliv, prostřednictvím mobilu je zase možné přistupovat do firemní e-mailové schránky. Celkově vyznívá trend směrem k integrovaným ICT službám a my tento směr následujeme,“ naznačuje Matoušková. A dodává: „Snažíme se, aby hodnota skupiny nerostla jen kvůli rostoucím cenám elektřiny.“

Zatím bez názvu.

Spojená firma se stane právním nástupcem ČEZnetu, zároveň na ni přejdou všechny licence a oprávnění. O názvu, který by měl vyjadřovat konvergenci ICT i příslušnost ke skupině, dosud nebylo rozhodnuto. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že generálním ředitelem „nové“ firmy by se měl stát Kamil Čermák, další manažerské posty by měly kopírovat současné rozložení funkcí v obou fúzovaných firmách.

Tab.: Miliardy před fúzí (vybrané finanční výsledky ČEZnet a ČEZData, v milionech Kč) ČEZData 2005 2006 2007*
Tržby 1666 3203 3054
Čistý zisk 18 -203 -1
Pozn: * plán pro rok 2007 Pramen: Obchodní rejstřík

ČEZnet 2005 2006
Tržby 1175 1615 Čistý zisk 217 413 Pramen: Obchodní rejstřík

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít