Giganti odkládají kvůli krizi placení pokut v ČR

14. září 2009, 03:50 - Tomáš Fránek, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
14. září 2009, 03:50

Největší stavitel jaderných reaktorů na světě, společnost Areva, zatím nemusí v Česku platit pokutu převyšující 138 milionů korun.

Autor: Profit

Důvodem, proč firma vlastněná francouzskou vládou jednu z nejvyšších pokut, která kdy byla v Česku udělena, platit nemusí, je světová hospodářská krize.

Dno krize není vidět

Podobně jako Areva zatím pokuty nezaplatí ani další dvě velké firmy, Fuji a Toshiba Corporation. Fuji dostala od Úřadu pro hospodářskou soutěž pokutu ve výši 88 milionů, Toshiba pak 70 milionů korun.

Podle antimonopolního úřadu celých 16 let od roku 1988 do roku 2004 a téměř po celém světě nezákonně 16 společností spolupracovalo v tendrech. V Česku jde jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů korun. Podle antimonopolního úřadu ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.

Firmy v Česku dostaly pokutu v celkové výši 941,881 milionu korun, celý spor nyní z podnětu firem posuzuje Krajský soud v Brně.

Areva na rozdíl od Japonců ale dostala pouze časově omezené rozhodnutí o odložení splatnosti pokuty. Úřadu totiž nedoložila konkrétní čísla o tom, jak je krize postihla, zástupci Arevy předložili pouze články z médií.

„Současná ekonomická krize nás výrazně zasáhla. Rovněž pokles kurzu amerického dolaru k euru vedl k podstatnému snížení příjmů společností Areva. V případě okamžitého zaplacení pokuty tak bude nutné sáhnout k dalším redukčním opatřením,“ uvedla firma v žádosti.

Doložte přesná čísla

Podle úřadu je jasné, že krize firmu poškodila. „Je obecně známo, že světová ekonomika prochází vážnou a vleklou recesí, když není zřejmé, kde je její dno a kdy lze očekávat obrat k lepšímu. Není pochyb o tom, že dopadem ekonomické krize jsou poznamenány i společnosti Areva,“ uvedl ve verdiktu úřadu jeho první místopředseda Robert Neruda.

Areva ale nedokázala zatím předložit konkrétní čísla o tom, jak moc ji krize poškodila, proto úřad rozhodl o odložení placení pokuty pouze do ledna 2010. Pokud bude chtít firma odložit placení sankcí i dál, musí předložit dostatek podkladů o své hospodářské situaci (jako jsou výkazy zisků a ztrát za poslední účetní období apod.).

Ne všechny firmy ale o odložení splatnosti pokut požádaly. Pokuty v celkové hodnotě 558 milionů korun naopak už zaplatily společnosti Siemens včetně firmy Nuova Magrini a dále Hitachi a Japan AE Power Systems.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít