Giganti odkládají kvůli krizi placení pokut v ČR

14. září 2009, 03:50 - Tomáš Fránek, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
14. září 2009, 03:50

Největší stavitel jaderných reaktorů na světě, společnost Areva, zatím nemusí v Česku platit pokutu převyšující 138 milionů korun.

Autor: Profit

Důvodem, proč firma vlastněná francouzskou vládou jednu z nejvyšších pokut, která kdy byla v Česku udělena, platit nemusí, je světová hospodářská krize.

Dno krize není vidět

Podobně jako Areva zatím pokuty nezaplatí ani další dvě velké firmy, Fuji a Toshiba Corporation. Fuji dostala od Úřadu pro hospodářskou soutěž pokutu ve výši 88 milionů, Toshiba pak 70 milionů korun.

Podle antimonopolního úřadu celých 16 let od roku 1988 do roku 2004 a téměř po celém světě nezákonně 16 společností spolupracovalo v tendrech. V Česku jde jen v letech 2001 až 2004 o zakázky za 700 milionů korun. Podle antimonopolního úřadu ujednání vyloučilo hospodářskou soutěž a mohlo navyšovat cenu zařízení.

Firmy v Česku dostaly pokutu v celkové výši 941,881 milionu korun, celý spor nyní z podnětu firem posuzuje Krajský soud v Brně.

Areva na rozdíl od Japonců ale dostala pouze časově omezené rozhodnutí o odložení splatnosti pokuty. Úřadu totiž nedoložila konkrétní čísla o tom, jak je krize postihla, zástupci Arevy předložili pouze články z médií.

„Současná ekonomická krize nás výrazně zasáhla. Rovněž pokles kurzu amerického dolaru k euru vedl k podstatnému snížení příjmů společností Areva. V případě okamžitého zaplacení pokuty tak bude nutné sáhnout k dalším redukčním opatřením,“ uvedla firma v žádosti.

Doložte přesná čísla

Podle úřadu je jasné, že krize firmu poškodila. „Je obecně známo, že světová ekonomika prochází vážnou a vleklou recesí, když není zřejmé, kde je její dno a kdy lze očekávat obrat k lepšímu. Není pochyb o tom, že dopadem ekonomické krize jsou poznamenány i společnosti Areva,“ uvedl ve verdiktu úřadu jeho první místopředseda Robert Neruda.

Areva ale nedokázala zatím předložit konkrétní čísla o tom, jak moc ji krize poškodila, proto úřad rozhodl o odložení placení pokuty pouze do ledna 2010. Pokud bude chtít firma odložit placení sankcí i dál, musí předložit dostatek podkladů o své hospodářské situaci (jako jsou výkazy zisků a ztrát za poslední účetní období apod.).

Ne všechny firmy ale o odložení splatnosti pokut požádaly. Pokuty v celkové hodnotě 558 milionů korun naopak už zaplatily společnosti Siemens včetně firmy Nuova Magrini a dále Hitachi a Japan AE Power Systems.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít