Generální ředitel společnosti Geosan Group Luděk Kostka: Nikoho jsme nezprivatizovali, přesto jsme uspěli

19. prosince 2005, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
19. prosince 2005, 00:00

Začínal na zelené louce. Dnes je generálním ředitelem společnosti zaměstnávající tři stovky lidí. Zaznamenává úspěchy v České republice a snaží se proniknout do zahraničí. Luděk Kostka se na podnikání vrhnul hned po roce 1989. "Předtím jsem působil v pražské pobočce firmy Geoindustria.

Začínal na zelené louce. Dnes je generálním ředitelem společnosti zaměstnávající tři stovky lidí. Zaznamenává úspěchy v České republice a snaží se proniknout do zahraničí. Luděk Kostka se na podnikání vrhnul hned po roce 1989. „Předtím jsem působil v pražské pobočce firmy Geoindustria. Získal jsem tam potřebnou praxi ve stavbařském oboru. Jako technik jsem pracoval na památkách. Úplně první byl hrad Kost, kde jsem i nějakou dobu bydlel. Rád na tu dobu vzpomínám. Následovaly Křivoklát a Okoř. Posléze jsem zajišťoval podzemí v městě Kouřim,“ říká. ZAČÁTEK NA ZELENÉ LOUCE

Po změně režimu založil se dvěma kolegy stavební společnost Geosan, louce. Nejprve jsme dělali práci, kterou jsme se naučili v Geoindustria -statické zajištění objektů. Naší první velkou zakázkou - za milion korun -bylo statické zpevnění Richterova domu,“ vzpomíná Kostka, který dnes firmu vede sám. Jeho kolegové se věnují jiným, ale obdobným, podnikatelským činnostem. Následovaly další úspěchy - realizace zakázky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (Pavilon interních oborů) byla kupříkladu oceněna jako stavba roku.

SEDMÁ NEJVĚTŠÍ STAVEBNÍ FIRMA

„Za úplně největší úspěch považuji, že jsme se dopracovali k dnešní velikosti, přičemž jsme nezprivatizovali žádnou společnost. Dnes jsme sedmou největší stavební firmou v České republice. Konkurenti, kteří jsou před námi, většinou fungovali již za minulého režimu, tudíž měli jednodušší pozici,“ říká Kostka.

K tomu dodává, že začít podnikat v devadesátých letech bylo určitě jednodušší než nyní. „Dnes se vyprofilovala konkurence a člověk začínající z nuly nemá v podstatě šanci dotáhnout to tam, kam my. Náš roční obrat je šest miliard korun a zaměstnáváme asi tři stovky lidí,“ vysvětluje.

SPOLEČNOST MÁ TŘI DCERY

Geosan Group nyní také vlastní tři dceřiné společnosti - mimo jiné i Kostkovu mateřskou Geoindustrii, kterou firma odkoupila i se zaměstnanci. Její výrobní kapacity jsou zaměřeny na práce spojené se speciálním zakládáním staveb. Realizace zahrnuje zemní práce, klasické základové konstrukce a technologie speciálního zakládání.

Firma Geosan Dopravní stavby zajišťuje komplexní výstavbu pozemních staveb včetně komunikací a inženýrských sítí, skládek a jejich rekultivace. Dále pak sanační práce včetně nakládání s nebezpečnými odpady, zemní práce včetně báňské činnosti, hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem. Třetí dcerou je Geosan Development, zabývající se developerskými projekty.

SNAHA PRONIKNOUT DO ZAHRANIČÍ

Geosan Group prostřednictvím své dcery Geosan Development SK realizuje též první projekt na Slovensku, Condominium Renaissance, skoro za miliardu slovenských korun. Společnost se chce zařadit mezi developery se zaměřením na výstavbu polyfunkčních objektů, bytových domů, objektů pro občanskou vybavenost a orientovat se na developerskou a stavební činnost v rámci dynamicky se rozvíjejícího trhového segmentu logistických a příměstských parků ve Slovenské republice.

Společnost se snaží proniknout i na vzdálenější zahraniční trhy. „Připravujeme smlouvu na výstavbu kulturního centra v Tunisu. Není to nic jednoduchého, ale věříme, že se nejedná o naši poslední zahraniční zakázku. V Česku sice zatím přežívá stavitelský boom, nemusí tomu však tak být napořád. Rádi bychom též konkurovali zahraničním stavebním firmám,“ vysvětluje Kostka.

Z významných českých zakázek, které společnost realizuje, jmenuje alespoň následující dvě: likvidace starých ekologických zátěží, revitalizace a výstavba nájemních hal ve Škodě Plzeň či výstavba bytů v Kolíně pro automobilku Toyota.

LUDĚK KOSTKA

Narozen 11. května 1965 Velimi u Kolína. Absolvent pražské stavební průmyslové školy. Před listopadem 1989 působil coby technik v pražské pobočce firmy Geoindustria. Po změně režimu založil stavební společnost Geosan, s. r. o., dnes Geosan Group, a. s., která nyní vlastní i tři dceřiné společnosti, zaměstnává přibližně tři stovky lidí a má roční obrat šest miliard korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít