Gazprom přebírá Firtašův byznys v Maďarsku

28. května 2009, 12:00 - Martin Laryš
28. května 2009, 12:00

Ruský monopolní dodavatel plynu rozšiřuje svoji působnost

Na počátku května bylo v ruských médiích prostřednictvím anonymních zdrojů oznámeno, že maďarský Emfesz (zprostředkovatelská společnost obchodující s ruským zemním plynem) převzala společnost RosGas, zprostředkovatel spojený podle ruského deníku Vědomosti s Gazpromem. Převzetí Emfeszu je v souladu se strategií ruského monopolu šířit přítomnost na evropských trzích s plynem. Demonstruje novou tendenci v politice společnosti – eliminovat jisté prostředníky, aby jejich kontrakty převzaly osoby či struktury považované za loajálnější Gazpromu a jejich politickým patronům.

Záhadné čachrování Emfesz je společnost s obratem okolo 1,5 miliardy dolarů (29,1 miliardy korun) ročně a má asi dvacetiprocentní podíl na importu plynu do Maďarska a jeho následné distribuci. Společnost vlastnil kyperský Mabofi Holdings, kontrolovaný ukrajinským podnikatelem Dmytrem Firtašem (spoluvlastník RosUkrEnerga s podílem 45 procent). RosUkrEnergo (RUE) byla netransparentní zprostředkovatelská společnost z poloviny vlastněná Gazpromem, která měla stomilionové zisky z prodeje turkmenského plynu na Ukrajinu. Jako distributor elektřiny a plynu na maďarském trhu kupoval Emfesz zemní plyn od RUE (kolem tří miliard metrů krychlových ročně) podle smlouvy o dodávkách platné do roku 2015. Po rusko-ukrajinském plynovém konfliktu na počátku roku 2009 a eliminaci RUE ze schématu dodávek středoasijského plynu na Ukrajinu musel Emfesz najít jiného dodavatele. Tím byl RosGas, záhadná společnost založená v prosinci 2008 ve Švýcarsku. Nedávno tato dosud neznámá firma převzala akcie Emfeszu, aniž by o tom Firtaše informovala (akcie byly převedeny generálním ředitelem Emfeszu Istvánem Goczim). Firtaš záhy oznámil, že podnikne právní kroky ke zpochybnění legality transakce, která byla provedena bez jeho vědomí či souhlasu.
Gazprom se takto pokouší převzít evropské kontrakty RUE, aby přinejmenším částečně kompenzoval snížení přímých dodávek do Evropy a maximalizoval své zisky. Podle novin Vědomosti a dalších zdrojů Gazprom hodlal u Firtašova Emfeszu získat akciový podíl, ale jakmile Firtaš odmítl, zbývalo jediné východisko – najít loajálnějšího vlastníka, s nímž bude jednodušší domluva. Několik dnů před odebráním Emfeszu Firtašovi přestával Gazprom dodávat této společnosti plyn.

Evropská diverzifikace ohrožena RosGas je dle dostupných informací kontrolován bulharskou zprostředkovatelskou společností Overgas. Na počátku února bulharská vláda oznámila, že bude usilovat o zrušení dvou zprostředkovatelů dodávek ruského plynu do země; mělo se jednat právě o Overgas a Wintershall Erdgas Handelhaus Zug (WIEE). Bulharská vláda měla v úmyslu obchodovat pouze s Gazprom Exportem, dceřinou společností Gazpromu, vedenou Alexandrem Medveděvem. Bulharsko ovšem narazilo na odpor Gazpromu, Overgas zrušen nebyl a jeho obchodní aktivity dále vzkvétají. Overgas se jakožto krycí společnost Gazpromu nyní snaží proniknout na maďarský trh. Gazprom s Gazprom Exportem totiž vlastní polovinu Overgasu i WIEE a předsedou představenstva Overgasu není nikdo jiný než Alexandr Medveděv. Generální ředitel společnosti Sašo Dončev vlastní zbylých 50 procent akcií Overgasu. Studoval na Gubkinově moskevském institutu ropy a zemního plynu (spolu se synem bývalého ředitele Gazpromu Rema Vjachireva). Právě díky Dončevovi a jeho kontaktům se Overgas stal vedoucím bulharským domácím distributorem. WIEE spolupracuje s Gazpromem již řadu let a předseda představenstva této společnosti Reinier Zwitserloot byl dokonce Kremlem vyznamenán za své přispění k „rusko-německému přátelství“.
Celá tato záležitost může mít vážné následky pro energetickou politiku EU, protože Maďarsko a Bulharsko se stávají nejslabšími články, které mohou ohrozit evropské snahy o diverzifikaci dodávek zemního plynu. V mnoha způsobech připomíná Overgas podobné netransparentní prostředníky jako RosUkrEnergo, Centrex (od roku 2006 dodává ruský plyn Rakousku), Gazprom Germania či YugoRosGas (dodává plyn Srbsku), které byly vytvořeny Gazpromem a v nichž hrál či hraje klíčovou roli Alexandr Medveděv, údajně bývalý agent KGB, který má plnou podporu svého jmenovce, prezidenta Dmitrije Medveděva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít