Galavečer bez prezidenta

09. ledna 2009, 14:32 - Martin Shabu
09. ledna 2009, 14:32

Zahájení českého předsednictví

Česká republika uspořádala minulý týden při příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie slavnostní večer v Národním divadle. Jednalo se o první stěžejní kulturní akci v rámci šestiměsíčního období, kdy Češi povedou Evropu. Komponovaný večer připravený dvojicí divadelníků Matějem a Petrem Formanem nazvaný Sladíme Evropu shlédlo vedle sedmadvacítky evropských komisařů a české vlády také mnoho předních osobností společenského a politického života země včetně šéfky české mise v Bruselu Mileny Vicenové a bývalého prezidenta Václava Havla.
Chyběla pouze současná hlava státu Václav Klaus. Škoda, mohl do své prezidentské lóže v Národním divadle, kde nebyl už skoro pět let, pozvat kolegu Havla a spolu shlédnout představení. Hvězdou večera se tím pádem stal český premiér Mirek Topolánek, který byl díky absenci prezidenta nejvíce vidět.
Premiér na úvod vystoupil s dvacetiminutovým projevem – pro tuto příležitost až příliš dlouhým – popisujícím českou zkušenost a priority předsednictví, jež Evropě nabízíme. Tři principy, kterými bychom se měli během předsednictví řídit, jsou: efektivita, empatičnost a eklektičnost. Tři E charakterizují také obsahové priority českého předsednictví: ekonomiku, energetiku, Evropu a svět. Premiér Topolánek se ve svém projevu věnoval české identitě a smyslu národních dějin. Podle něj Češi mají Evropě co nabídnout, neboť o sobě přemýšlejí již 200 let. Na vrcholu jejich zájmu totiž jasně a neustále ční touha po svobodě a nezávislosti.
Předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že jen málokdo si v Evropě dokázal představit, že malý národ v srdci Evropy bude 20 let po pádu komunistického režimu předsedat unijní sedmadvacítce. Barroso označil přípravy českého předsednictví za prvotřídní. Program večera stavěl na výběru toho, co by nás Čechy mělo co nejlépe charakterizovat a reprezentovat. Kromě úvodní hudební koláže Marka Ivanoviče, zkomponované pro tuto zvláštní příležitost, byl do kompozice večera zařazen Smetana, Dvořák, Martinů, 60. léta divadla Semafor, současné divadlo bratří Formanů, balet slavných bratrů Bubeníčků, Marseillaisa přeložená do češtiny v podání Kühnova dětského sboru a filmové záběry z Václavského náměstí zachycující osudové okamžiky naší historie. (Český překlad francouzské státní hymny údajně muselo schválit francouzské velvyslanectví v Praze.)
Dramaturgie večera opravdu naplnila premiérova slova o eklektismu a bez hlubších znalostí české kultury mohla být pro zahraniční hosty jen těžko pochopitelná. Velkolepé prostředky, které měly dodat večeru na důstojnosti a působivosti (sbory, orchestr, mnoho účinkujících na scéně, díla českých hudebních velikánů), ale nevytvořily kýžený efekt. Notnou dávku empatie ze strany evropských komisařů a diváků neznalých naší divadelní historie si pak vyžádalo shlédnutí ukázky z Dobře placené procházky nebo poslech české hymny ve specifickém podání Jiřího Suchého. Když zazněly první tóny písně Kde domov můj, diváci nevěděli, zda se mají postavit, nebo zůstat sedět. Jakmile se ale postavil europoslanec za ODS Jan Zahradil a další lidé vedle něj, postupně se zvedl celý sál. Bratři Formanové takovou reakci pravděpodobně nepředpokládali. Z hudebních, hereckých a choreografických výkonů, které měly ambici být prvotřídními, ale dosáhly sotva průměrné kvality, si publikum muselo odnést přinejmenším rozpačitý dojem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít