G. M. Papucsek: Těžké rány pro forint

26. dubna 2013, 09:49 - G. M. Papucsek
26. dubna 2013, 09:49

Forint inkasuje v jednom kuse rány – zprava, zleva, shora, zdola. Od Evropské komise, od centrální banky, největší od samotných členů vlády, ale i od nezávislých aktérů v ekonomické sféře, jakým je například agentura Bloomberg. Ať už to byl jakýkoli omyl, překlep či jiná chyba, byl to průšvih.

Maďarská národní banka se chystala na oznámení pravidelné úpravy (snížení) úrokových sazeb. Tento týden to mělo být podle všeobecného očekávání z pěti procent na na 4,75 procenta, čili pohoda, trend pokračuje, každý si může spočítat další vývoj. A v tom bác! Renomovaná agentura Bloomberg šest minut před oficiálním termínem vypustila zprávu, podle níž snížení úrokových sazeb bude o 400 bazických bodů (tedy z pěti procent na procento). Kurz forintu vůči euru okamžitě spadl o deset procent, i když se za chvíli, když vyšla oficiální zpráva, vrátil na původní úroveň okolo tří set forintů za euro.

Bloomberg si sypal na hlavu popel, ale bankovní dozor i centrální banka okamžitě avizovaly vyšetřování, zda nešlo o záměrné zavádění, snahu přijít k nějakému zisku a podobně. Těžko říci, kolik škody vzniklo za těch šest minut. Podstatné je, že falešná zpráva zazněla pravděpodobně vzhledem k „neortodoxním“ krokům dřívějšího ministra hospodářství Györgye Matolcsyho, jenž si přesedl do křesla guvernéra centrální banky.

Projevily snad trhy panickou reakcí nedůvěru vůči novému vedení? Obavy bankovního dozoru se mi každopádně zdají farizejské. Vždyť dozorci by měli zkoumat „škůdce“, kteří z forintu dělají fackovacího panáka dennodenně, hlavně doma, mezi vládními činiteli. Domácí trhy jen trnou, když má někdo ze špičky promluvit. Zkoumat by bylo co, vždyť přece není jednoznačné, jestli jde o amatérismus a neznalost síly slov, nebo o záměrné ovlivňování trhu.


• Čtěte také:

Maďarský úvěrový program má svá úskalí

Německé chmury srazily euro i českou korunu

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít