Füle v EU, Cibulka v ČT 24

03. února 2010, 18:18 - (red)
03. února 2010, 18:18

Kapitola 213

Všestranný kádr * Tester Cibulka

Všestranný kádr

Ptali se v Evropské unii Štefana Füleho, jak to bylo s jeho členstvím v komunistické straně, a na studia vysoké diplomacie v socialistické Moskvě, odkud se rekrutovali agenti KGB. „Pan Füle už svou prací velvyslance v NATO ukázal, na jaké straně je. Měli bychom posuzovat lidi především dle současné práce. Těší mě, že je kariérní diplomat. Pro jeho portfolio je to vynikající kvalifikace,“ rekapituloval britský konzervativní poslanec Charles Tannock. Nikdo se nesmál. Konzervativní poslanec s úžasně flexibilním hodnotovým žebříčkem, řečeno slušně.
Podobně jako po druhé světové válce. Dělal jsi, Japončíku, biologické pokusy na zajatých Američanech? Buď vítán se svými vědeckými zkušenostmi v USA! Dělal jsi, Němčoure, genetické výzkumy na vězněných Židech? Buď vítán v Argentině! A ty jsi zase, profesore, bombardoval raketami Londýn? Teď spolu poletíme na Měsíc! Svatý Bandero, oroduj za nás.
Je jistě mnoho způsobů, jak se vyrovnat s minulostí. Je možné za ní udělat tlustou čáru. Co jsme si, to jsme si. Gauner, nebo hrdina, všichni jedna rodina. Je však také možné činy minulosti bez promlčení stíhat a trestat. Alternativním postupem je učinit čestné soudy – podobně jako v Jihoafrické republice. Kdo veřejně přizná vlastní provinění, budou mu odpuštěna, ať jsou jakákoli. A může se zařadit do společnosti. Je možné také udělat pokus o administrativní očistu společnosti formou lustračních zákonů. Každá z těchto cest nesporně poskytuje důvody, proč by měla být zvážena její vhodnost pro konkrétní dobu a společnost. Každá z nich však má své úskalí a žádná není způsobem, který by poskytoval satisfakci všem. Ani zdaleka však nejsou takovým totálním průšvihem, jako když se v jednu dobu v jedné společnosti, nikoli de iure, ale de facto všechny používají současně. Totiž dle toho, jak na koho. Jako u nás. Viz Füle. Co by jiný nepřežil ani nerozchodil, je mu ozdobou, ctí a chloubou.
V této situaci lze rychle pochopit pravou hodnotu rozdílu mezi „mít iluze“ a „nemít iluze“. Rozdíl je víc než ztráta iluzí. Nejlépe jej ilustruje slavná anekdota v nezapomenutelném podání Miloše Kopeckého: „Mít sto korun a nemít sto korun je dvě stě korun rozdíl!“

Tester Cibulka

V pořadu ČT 24, neuspořádaně vzpomínajícím na zrušení Státní bezpečnosti (StB), padla přesto některá, poměrně nečekaná slova. Kromě omniprezentního tvůrce politicky historizujících mýtů, ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, který vrůstá do role novodobého Zdeňka Nejedlého, byli pozváni i Richard Sacher a Jan Ruml. Pozván však byl také omniprezentně zlobivý Petr Cibulka. Na moderátorovu žádost o ilustraci, jak naši přítomnost ovládá mafie KGB a StB, uvedl, že se stačí podívat na minulost současného ředitele ČT Jiřího Janečka, načež se bohatýrsky rozesmál. Uvidíme za čas. Byl-li pozván naposled, měl pravdu.
Budeme-li se s podobnými – nejen Cibulkovými – leckomu pod fousy nejdoucími názory setkávat častěji, nebude to zase s naší demokracií natolik špatné. Chybí ještě přestat vykládat historii z pozice vítězů. Diváky by možná po tolika letech mediálních masáží překvapilo, že StB vyšetřovala pachatele, kteří by i za dnešního režimu dopadli právem stejně. Bylo by totiž dobré slyšet i druhou stranu. Je to naše civilizační manko. V důsledku dlouhodobého lhaní je společnost v takovém blbém stavu. Díky proto ČT za pozvání Cibulky! Bylo nesmírně zajímavé slyšet, že Cibulka byl schopný změnit názor. Ne moc, ale přece. Pracoval na sobě a nechodil se zavřenýma očima. Škoda, mohl se zbavit více apriorních a těžko doložitelných předsudků. Každý však má své meze. Pokud však na sobě zapracoval Cibulka, bylo by po té době dobré slyšet i ostatní protagonisty! Mnoho mýtů by splasklo. Ostatně takto mýtoborně se choval Tomáš Garrigue Masaryk, na něhož skoro všichni přísahají. Co takhle namísto přísahání konat podobně?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít