František Vaculík: Do konce roku založíme novou firmu PSJ Russia

11. prosince 2012, 12:35 - Denisa Holajová
11. prosince 2012, 12:35

Téměř polovinu zakázek jihlavské stavební společnosti PSJ tvoří stavby v zahraničí, a to převážně v Rusku a postsovětských zemích. Ještě před čtyřmi lety tento podíl dosahoval zhruba deseti procent. „V letošním roce by se skupina PSJ mohla objemově pohybovat kolem osmi miliard korun, z toho 3,5 miliardy dělá právě zahraničí,“ říká předseda představenstva PSJ František Vaculík.

E15: Hospodaření skupiny PSJ loni skončilo ziskem 157 milionů korun. Nakolik vám pomohlo množství zahraničních zakázek?

Pomáhá nám, že máme portfolio rozdělené do různých oblastí. Kromě klasické stavební výroby a především pozemního stavitelství jsme se trochu posunuli i do stavební infrastruktury, zároveň jsme dlouhodobě zaměřeni na zahraniční zakázky, které se momentálně staly důležitým segmentem firmy. To vše máme doplněné developmentem, takže vždy, když se jedné části portfolia daří míň, je šance, že jiná část to může vyvážit. Fakt je, že podíl našich staveb v zahraničí v posledních letech vzrostl téměř k 50 procentům.

E15: V ruské Rjazani jste přesně před rokem dokončili obchodní a zábavní centrum. Budete tam pokračovat?

Navazovat bude ještě jedna menší etapa za zhruba 12 milionů eur. Aktuálně finišujeme v Petrozavodsku další velkou zakázku, a to výstavbu závodu Kalevala na výrobu OSB desek.

E15: Dřív jste hodně směřovali do severní Afriky. Jak se na zakázkách odrazily nepokoje z nedávné doby?

Rádi bychom se tam dál pohybovali, ale to, co se událo, nás ovlivnilo. V Tunisku máme zatím pozastavený rezidenční projekt.

E15: Takže dnes cílíte hlavně na ruský trh a země někdejšího Sovětského svazu?

Začínali jsme tam už v roce 1994 a dnes se snažíme být v Rusku ve větší síle. Do konce roku tam budeme mít nejen organizační složku, ale založíme i vlastní firmu PSJ Russia. Chtěli bychom se na ruském trhu pohybovat jako místní firma. Kromě toho jednáme o jednotlivých příležitostech v dalších zemích – Ázerbájdžánu, Kazachstánu, na Ukrajině, v Bělorusku či Gruzii.

E15: V Soči jste měli stavět mnohamiliardový olympijský projekt Sochi City, který ale ztroskotal na nedostatku financí ruského investora. Nicméně stavíte tam, byť v menším rozsahu.

Máme tam dva projekty – obchodní centrum v Adleru, což je kousek od olympijské vesnice, a druhý komplex obchodů a restaurací vzniká na místě, kde mělo stát Sochi City.

E15: Roky hovoříte o projektech v Asii, hlavně ve Vietnamu. Pohnuly se?

Podnikli jsme tam hodně cest a utratili hodně peněz za přípravy. Bohužel zatím se nám nepodařilo žádný projekt dotáhnout. Nicméně nehodili jsme je za hlavu, stále se ve Vietnamu aktivně pohybujeme a věříme, že se nám podaří některou zakázku dovést do konce.

E15: Co je tam největším úskalím?

Je to jiná mentalita. Musíte být hodně trpěliví a počítat s tím, že to, co jeden den dohodnete, už druhý den neplatí, a začínáte vlastně znovu. Nezapomínejme, že náskok před námi tam mají Korejci a Číňané. Vedle toho musíte být opatrní, protože Vietnam má sice zajímavý růst HDP, ale na druhé straně tam strmě stoupá inflace.

E15: Narážíte často na konkurenci čínských firem i jinde?

Narážíme. Ale konkrétně třeba v Rusku jsou daleko před námi Turci. Ti představují obrovskou sílu jak z hlediska financování, tak pracovníků. Mají tam tisíce lidí s pracovním povolením.

E15: Jaký celkový objem zakázek teď v zahraničí máte?

V letošním roce by se skupina PSJ mohla objemově pohybovat kolem osmi miliard korun, z toho 3,5 miliardy dělá právě zahraničí.

E15: Jak vidíte z krátkodobého hlediska vyhlídky českého stavebního trhu?

Hodně o tom přemýšlím, zvlášť když jsme udělali největší akvizici v naší historii, kterou bylo odkoupení podílu firmy od PPF. Přece jenom to bylo vyjádřením důvěry v perspektivu stavebnictví a víru v sebe sama, v to, že si dokážeme poradit. Ale samozřejmě, že obor bude jiný, než jaký býval před čtyřmi nebo pěti lety.

Opravdu velkých miliardových projektů je méně a o to více je uchazečů o jednotlivé zakázky. Každý by si měl najít svůj segment. Mně by se líbilo, kdybychom stavěli pro opakovaný, prověřený okruh partnerů především z privátního sektoru a také sami pro sebe.

E15: Realita se ale dost liší. Na trhu to spíš vypadá, že firmy bojují o jakoukoli zakázku.

Firmy hledají cesty, jak přežít. A v řadě případů jdou do nesmyslných válek. Existují firmy, které mají rezervy a dostatek jiné činnosti a mohou si dovolit vzít i ztrátovou zakázku s tím, že alespoň udrží kapacitu. Druhá skupina jsou společnosti, které potřebují udržet alespoň cash flow a neřeší, co bude zítra, protože pro dnešek ještě přežily. V průběhu projektu nám běžně několik dodavatelů zakázku nedokončí a musíme hledat za pochodu náhradu.

E15: Zatím to nejhůř odnášejí malé a střední společnosti. Očekáváte, že odejdou z českého trhu nějaké velké firmy?

Některé už v průběhu uplynulých dvaceti let odešly. Pokud velké firmy nebudou postupovat rozumně a budou se chtít dostat k zakázkám za každou cenu s tím, že si řeknou: ono to nějak dopadne, my to potom uhádáme, tak to může dopadnout špatně. Vím o několika projektech, kde jsme byli v tendru, a když se zakázka vysoutěžila, tak bylo evidentní, že realizovat ji za vítěznou cenu bude problém.

E15: Jak se díváte na novelu zákona o veřejných zakázkách? Změní něco?

Těžko říct. Jestliže jsme se dřív veřejným zakázkám téměř cíleně vyhýbali, tak současná doba vede k tomu, že do nich musíme začít vstupovat. Otázka je, jak by se mělo postupovat. Jestliže je veřejná zakázka postavena zase jenom na ceně, tak je to nesmysl, který vede firmy k nereálným cenám. Na druhé straně pokud se udělají kvalifikační podklady takové, že je splní jedna nebo dvě firmy, tak je to také špatně. Najít něco mezi tím je těžké. Přitom v soukromém sektoru se ne každý developer rozhoduje pro nejnižší cenu.

E15: Budete v Česku pokračovat ve vlastních rezidenčních projektech?

Budeme. Je to sice náročné na sledování trhu, protože chyba v developmentu může přinést větší problémy než ve stavební výrobě. Ale development je cesta k vytvoření částečně vlastního trhu. Stavební výroba je sice o velkých objemech, ale s poměrně nízkou marží a s řadou rizik, z nichž ne všechna máte vždy plně pod kontrolou. V tom je development o malinko jednodušší. Ale zase je obtížnější v tom, že musíte předvídat, jak bude trh vypadat za tři nebo za pět let.

E15: Byty ale budete stavět nejen v tuzemsku.

V Rusku jsme založili s naším partnerem společnost, která nakoupila pozemky, a připravujeme na nich bytovou výstavbu. Založili jsme také firmu PSJ USA a vstoupili jsme s renomovaným partnerem ve Washingtonu do společného podniku. Chystáme tam malý rezidenční projekt, abychom si ozkoušeli trh. Potom uvidíme.


František Vaculík (55)

Vystudoval Pozemní stavitelství na VUT v Brně, absolvoval postgraduální studium oboru Ekonomika a řízení organizace. V Jihlavě spoluzakládal v roce 1990 stavební firmu PSJ. Předtím působil ve společnosti Průmyslové stavby Brno. Generálním ředitelem PSJ se stal v roce 1994, s výjimkou let 1999 až 2003 je jím dodnes. Zároveň je předsedou představenstva.


Čtěte také:

Jihlavská PSJ staví v Gruzii akvapark za půl miliardy korun

Obavy dolehly i na velké stavební firmy

Zlatá pro PSJ


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít