Frankfurter Allgemeine: Čtvrtá hvězda

15. července 2014, 08:29 - zahraniční tisk
15. července 2014, 08:29

Nad Německem svítí čtvrtá hvězda. Šedesát let po „zázraku z Bernu“ slaví německý fotbal své velké vítězství, čtvrtý titul ze světového šampionátu. Jakkoli byla cesta k titulu těžká, zázrakem tento parádní úspěch není. Výsledek plyne z dlouhodobého a precizního úsilí. Základy byly položeny před deseti lety. Bez investic do rozvoje, techniky a tréninkových center by vítězství nebylo možné.

Titul z Maracana je tedy i oceněním tehdejší odvahy vydat se novou cestou, již prošlapal Joachim Löw nejprve po boku Jürgena Klinsmanna a pak během osmi let vedení národní jedenáctky. Enormní modernizační tlak vedl k tomu, že německý fotbal se stal vzorem pro celý svět – inovativním a inspirujícím.

Poslední krok, krok na samu špici, nelze exaktně naplánovat, lze pro něj jen vytvořit předpoklady. Štěstí pořád hraje v pětitýdenním turnaji velkou roli. A právě ono v posledních letech Německu trochu chybělo. Ale na posledním šampionátu všechno klaplo a vyústilo v zisk čtvrté hvězdy. Německý fotbal díky ní září tak jako nikdy v minulosti.

The Guardian: Konflikt v Gaze

Dokonce i ti, kteří jsou přesvědčeni, že Izrael má právo se bránit před raketami Hamasu, musejí být smutní při pohledu na dům srovnaný se zemí dvěma leteckými útoky, které za sebou zanechaly odhadem 22 mrtvých a 45 zraněných. Ti na zemi ostatně nepopírali, že místní policejní šéf blízký Hamasu se v domě ukrýval, jen se ptali, proč musela jeho početná rodina včetně dětí zemřít také. Tyto a podobné otázky začínají Izrael tlačit.

Spřátelené vlády uznávají, že Izrael nemá jinou volbu než odpovídat na agresi Hamasu silou a že výzbroj Hamasu dávno není amatérsky stloukaná na koleně. Ale přes všechno pochopení se základní pravda nemění: tento konflikt nemá vojenské řešení.

Skutečnost, že toto je čtvrtá operace proti raketám Hamasu za osm let a že intervaly mezi operacemi se zkracují, to jen podtrhuje. Tvrdě zasáhnout Hamas neznamená vyřešit problém. Konflikt musí být vyřešen politicky prostřednictvím jednání. Jiná cesta neexistuje.

SME: S agresory opatrně

Ukrajinská armáda dobře ví, že musí udělat všechno pro to, aby její palba nezasáhla ruské území a nezabíjela tamní občany. Nepotřebuje provokovat Kreml. Jenže se bojuje blízko hranic a je velmi pravděpodobné, že jednou se něco takového stane. Proto nelze v případě nedělního incidentu v ruském Doněcku vyloučit selhání člověka či techniky na straně ukrajinské armády.

Ani u proruských rebelů nelze předpokládat, že by jen tak chtěli zabíjet vlastní lidi. Viník je neznámý. Moskva však reagovala obratem vyhlášením, že jde o „akt agrese“ a varovala před „nevratnými následky“. Označovat celý incident za vědomý akt agrese je předčasné.

Kreml tím jasně naznačuje, že za viníka považuje Ukrajinu. Pokud by u toho zůstal, vmanévruje se do situace, kdy bude muset konflikt dále stupňovat. To by pak skutečně mělo „nevratné následky“. Viníka je třeba určovat velmi uvážlivě. Otázkou je, zda na to v Kremlu vůbec mají chuť.


Čtěte také:

Sázka na Brazílii finančníkům nevyšla, Němcům věřila jen PwC

Izrael sedmý den pokračuje v úderech na Pásmo Gazy

Porošenko: Rusko dodává povstalcům zbraně i důstojníky

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít