Frankfurter Allgemeine: Bažina násilí

18. července 2012, 11:17 - red
18. července 2012, 11:17

Syrské hlavní město Damašek bylo dosud ušetřeno přímých násilných bojů syrského režimu proti opozici. Už to ale neplatí. Boje překročily i hranice metropole. A budou eskalovat, protože Damašek je hlavní baštou Asadova režimu, již bude stávající prezident chtít a muset uhájit. Naopak povstalci vědí, že nenáviděný režim nepadne, dokud metropole nebude v jejich rukou.

Napřou proto všechno své vojenské úsilí tímto směrem. Násilné činy nyní přehlušují všechny diplomatické snahy, které probíhají na mnoha frontách. Kofi Annan jedná v Moskvě, Pan Ki-mun v Pekingu, Hillary Clintonová v Izraeli. Na síle však nabírá také sektářský charakter syrského konfliktu mezi sunnitskou většinou a alavity, k nimž náleží vládnoucí klan. Nelze proto vyloučit, že události v Sýrii naberou balkánský spád a zvrhnou se v masakry a zastrašování nechtěných skupin obyvatel. Sýrii reálně hrozí, že s konečnou platností zabředne do bezedné bažiny násilí.


Čtěte také:

Asad bez váhání použije chemické zbraně, tvrdí zběh Fáris

Červený kříž: Konflikt v Sýrii je občanskou válkou

Další člen syrského režimu dezertoval


The Washington Post: Romneyho problém

Mitt Romney má plné právo držet své soukromé a profesní finance v tajnosti. A voliči mají plné právo předpokládat, že pokud tak činí, chce skrýt něco znepokojivého. Pokud se to Romneymu zdá nefér, může dávat vinu jen sám sobě. Sérií přehmatů dokázal Romney udělat dost možná rozhodující moment voleb z něčeho, co mělo být jen zanedbatelným škytnutím v kampani.

V neděli dokonce i sami republikáni vyzvali Romneyho, aby zveřejnil svá daňová přiznání, a podivovali se, co se jejich kandidát snaží skrývat. Jeho poslední pokus vysvětlit, jak a kdy opustil společnost Bain Capital – prý z jejího čela „odstoupil se zpětnou platností“ – však dodal Obamovi jen další munici. Jestliže má Romney skutečně schopnost ohýbat čas a prostor, měl by retroaktivně uklidit ten nepořádek, který si v kampani nadělal. Otevírat dokořán dveře divokým spekulacím svých oponentů je mizerná koncepce vedení prezidentské kampaně.

The Daily Telegraph: Nechť hry začnou

Do zahájení olympiády zbývají jen dny a kritici si brousí nože. V silnicích jsou díry, autobusy jezdí podivně, zajištění bezpečnosti má trhliny. Ba co hůř, čeká se déšť, který zřejmě promění Olympijský stadion ve druhé centrum plaveckých soutěží a jednou provždy utopí reputaci Londýna.

Může to vypadat hrozivě, že by Británie po sedmi letech příprav upadla na první překážce. Je pravda, že selhání bezpečnostní agentury G4S a dopravců, kteří vezli americké a australské sportovce do olympijské vesnice, si žádné medaile nezaslouží. Ale jakkoli je to trapné, podobné chyby jsou součástí každých her. Letošní olympiáda v Londýně je jednou z nejsložitějších logistických výzev, jíž Británie kdy čelila. Nejenže hostíme největší sportovní událost světa, ale činíme tak v metropoli, jejíž stárnoucí infrastruktura je i bez toho pod velkým tlakem. Nevyhnutelně bude docházet ke zpožděním, nehodám a výčitkám. Přesto dosud běží mnohem více věcí správně než špatně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít