Frankfurter Allgemeine: Bažina násilí

18. července 2012, 11:17 - red
18. července 2012, 11:17

Syrské hlavní město Damašek bylo dosud ušetřeno přímých násilných bojů syrského režimu proti opozici. Už to ale neplatí. Boje překročily i hranice metropole. A budou eskalovat, protože Damašek je hlavní baštou Asadova režimu, již bude stávající prezident chtít a muset uhájit. Naopak povstalci vědí, že nenáviděný režim nepadne, dokud metropole nebude v jejich rukou.

Napřou proto všechno své vojenské úsilí tímto směrem. Násilné činy nyní přehlušují všechny diplomatické snahy, které probíhají na mnoha frontách. Kofi Annan jedná v Moskvě, Pan Ki-mun v Pekingu, Hillary Clintonová v Izraeli. Na síle však nabírá také sektářský charakter syrského konfliktu mezi sunnitskou většinou a alavity, k nimž náleží vládnoucí klan. Nelze proto vyloučit, že události v Sýrii naberou balkánský spád a zvrhnou se v masakry a zastrašování nechtěných skupin obyvatel. Sýrii reálně hrozí, že s konečnou platností zabředne do bezedné bažiny násilí.


Čtěte také:

Asad bez váhání použije chemické zbraně, tvrdí zběh Fáris

Červený kříž: Konflikt v Sýrii je občanskou válkou

Další člen syrského režimu dezertoval


The Washington Post: Romneyho problém

Mitt Romney má plné právo držet své soukromé a profesní finance v tajnosti. A voliči mají plné právo předpokládat, že pokud tak činí, chce skrýt něco znepokojivého. Pokud se to Romneymu zdá nefér, může dávat vinu jen sám sobě. Sérií přehmatů dokázal Romney udělat dost možná rozhodující moment voleb z něčeho, co mělo být jen zanedbatelným škytnutím v kampani.

V neděli dokonce i sami republikáni vyzvali Romneyho, aby zveřejnil svá daňová přiznání, a podivovali se, co se jejich kandidát snaží skrývat. Jeho poslední pokus vysvětlit, jak a kdy opustil společnost Bain Capital – prý z jejího čela „odstoupil se zpětnou platností“ – však dodal Obamovi jen další munici. Jestliže má Romney skutečně schopnost ohýbat čas a prostor, měl by retroaktivně uklidit ten nepořádek, který si v kampani nadělal. Otevírat dokořán dveře divokým spekulacím svých oponentů je mizerná koncepce vedení prezidentské kampaně.

The Daily Telegraph: Nechť hry začnou

Do zahájení olympiády zbývají jen dny a kritici si brousí nože. V silnicích jsou díry, autobusy jezdí podivně, zajištění bezpečnosti má trhliny. Ba co hůř, čeká se déšť, který zřejmě promění Olympijský stadion ve druhé centrum plaveckých soutěží a jednou provždy utopí reputaci Londýna.

Může to vypadat hrozivě, že by Británie po sedmi letech příprav upadla na první překážce. Je pravda, že selhání bezpečnostní agentury G4S a dopravců, kteří vezli americké a australské sportovce do olympijské vesnice, si žádné medaile nezaslouží. Ale jakkoli je to trapné, podobné chyby jsou součástí každých her. Letošní olympiáda v Londýně je jednou z nejsložitějších logistických výzev, jíž Británie kdy čelila. Nejenže hostíme největší sportovní událost světa, ale činíme tak v metropoli, jejíž stárnoucí infrastruktura je i bez toho pod velkým tlakem. Nevyhnutelně bude docházet ke zpožděním, nehodám a výčitkám. Přesto dosud běží mnohem více věcí správně než špatně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít