Frankfurter Allgemeine: Americká pýcha

03. července 2013, 10:01 - .
03. července 2013, 10:01

V aféře kolem amerických špionážních akcí je dobré vyhnout se jak přehnaným reakcím, tak bagatelizaci problému. Je nepřiměřené vyhrožovat koncem transatlantického partnerství či zastavením jednání o volném obchodu. Takové dohody jsou v zájmu Německa i EU, a to jak hospodářském, tak geopolitickém.

Člověk má málem pocit, že aféra přišla vhod některým lidem, kteří i bez ní horovali proti prohloubení transatlantického trhu. Politici od Berlína po Brusel se tváří nevinně a nevědomě, ale neměli bychom jim to věřit. Špionáž koneckonců patří mezi záležitosti států. Skutečnou senzací je v této aféře snad jen rozsah amerického špionážního programu. O pýše, která se za ním skrývá, není třeba diskutovat. Programy byly zaměřeny i proti spřáteleným státům a institucím. Těm se nelze divit, že se rozčilují. V takovém případě nehraje velkou roli, jestli se jedná o politickou nebo stále rozšířenější průmyslovou špionáž. O terorismus v případě špehování washingtonského zastoupení EU nešlo zcela určitě.

The Daily Telegraph: Egypťané musejí mluvit

Varování egyptské armády, že tamní politici mají 48 hodin na vyřešení svých sporů, naplňuje nejhorší proroctví těch, kteří se přede dvěma lety skepticky vyjadřovali o káhirském jaru. Náměstí Tahrír, středobod egyptského demokratického probuzení, je znovu zaplněno demonstranty. Protesty jsou ještě větší než ty, které nakonec svrhly Husního Mubaraka. Pocit zrady je hmatatelný. Jenže ulice se plní i zastánci prezidenta Muhammada Mursího, který chce Egypt odklonit z prozápadní cesty sekularismu. Protesty v Káhiře zůstávají převážně mírumilovné. Dosud nenastal úplný kolaps země, což otevírá politikům alespoň okénko příležitosti dosáhnout zklidnění. Mursí má legitimitu z vyhraných demokratických voleb, ale měl by více naslouchat přání těch, kteří nechtějí, aby se Egypt stal další blízkovýchodní teokracií. Islamisticky laděnou ústavu bude třeba pozměnit. Muslimské bratrstvo tvrdí, že chce jednat, a opozice by si měla alespoň vyslechnout nabídku. Ve stínu čeká armáda.

Pravda: Jídlo jako jed

Nemine měsíc, aby se neprovalil nový potravinový skandál. Masová výroba sice dokázala ceny potravin prudce srazit a nasytit narůstající počet lidí, ale jen na úkor kvality a zdraví. Mluvit dnes o čerstvých potravinách je proto téměř iluzí.
Spotřebitelé už pomalu vystřízlivěli z iluze, že kvalitní potraviny mohou být laciné. Za kvalitu se platí všude, ale ani laciné jídlo by rozhodně nemělo být zdraví škodlivé. Bohužel to, co předvádějí polští výrobci, přesahuje všechny meze. I producenti v jiných zemích se snaží ceny tlačit dolů, ale přece existují hranice, které nelze překročit. Potraviny s posypovou solí a antibiotiky nadopovaná kuřata nemají na pultech co dělat. Ziskuchtivost, lépe řečeno nenažranost výrobců a obchodníků jako by neměla hranic. Odpovědí by měl být bojkot nekvality, protože chce-li někdo rychle zbohatnout na úkor zákazníka, měl by dostat jasný signál, že tudy cesta nevede.


Čtěte také:

Egyťané mají dost Mursího vlády. Chtějí jiného prezidenta

Moralesovo letadlo neplánovaně přistálo ve Vídni. Kvůli Snowdenovi

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít