Fotbalová opera pro Masopusta

20. února 2011, 07:22 - Tomáš Nohejl
20. února 2011, 07:22

Hrabě Nostic by se asi divil… A což teprve geniální Mozart, v kulisách jehož Dona Giovanniho se ten večer odehrál. Na dveřích Stavovského divadla visel nápis „Dnes: Fotbalista roku“.

Foto: Michal Šula / Profimedia

Představení na počest osmdesátky fotbalového generála Masopusta si vysloužilo děkovačku vestoje. Ani potřetí v řadě a počtvrté celkově tradiční anketou potvrzený král českého fotbalu, gólman Čech, se neošíval v jeho stínu.

Troufám si napsat, že se jednalo o nejlepší společenskou událost českých sportovců, co tu kdy byla k vidění. „Nádherná oslava fotbalu, jsem spokojen,“ poděkoval Josef Masopust, první zdejší držitel Zlatého míče, český Fotbalista století.

SCÉNÁŘ

Půlroční přípravy vyšly z plánů bývalého televizního moderátora Svěceného, později mluvčího fotbalového klubu i svazu a nyní už producenta televizních pořadů. „Za mé představy se plně postavil předseda svazu Hašek, a proto jsme je mohli dotáhnout,“ říká. Oslava legendy, důstojné prolnutí historie (na pódiu v roli jakýchsi kmotrů usedli členové tří nejlepších týmů všech dob – vicemistrů světa 1962, mistrů Evropy 1976 a stříbrných z Eura 1996) s přítomností. Obratný, bystrý, přesto nepovyšující se průvodce Bosák, který udrží vyvážený balanc vtipu včetně směru k sobě samému. K tomu další významní členové tuzemské high-society (viz dále).

Až neuvěřitelně se s předstihem trefil termín. Dva dny před Masopustovými narozeninami. V den srazu fotbalových reprezentantů v oficiálním mezinárodním termínu. V den možného přímého přenosu na ČT1. A možnosti dvoudenního záboru divadla…

MÍSTO

Národní nevyšlo, Stavovské se však stalo důstojnou náhradou. Hlavně stojí na úplně jiné úrovni ve srovnání s místy, kde už podobné akce probíhaly – ke vší úctě k diskotéce v brněnském Boby centru, sálům v Top hotelu, Ambassadoru nebo Hiltonu. A hlášení divadelního rozhlasu: „Pojďte mi někdo na jeviště sundat tu sochu,“ bylo jen roztomilým echem, rušícím tiskovou konferenci Eusébia. „Museli jsme oživit původní kulisy k Donu Giovannimu. Ale k tomu jsme instalovali třeba nejmodernější velkoplošnou LED obrazovku, co je u nás k mání. A do poslední chvíle sháněli tlumočníka z portugalštiny a sluchátka,“ říká Jan Vopršal z agentury Ima, která zajistila produkci.

Fotbalista roku 2010

* 1. P. Čech 590 bodů

 • 2. T. Rosický 386 bodů
 • 3. T. Ujfaluši 254 bodů
 • 4. J. Plašil 198 bodů
 • 5. M. Baroš 100 bodů
 • 6. P. Horváth 86 bodů
 • 7. Z. Pospěch 67 bodů
 • 8. T. Necid 62 bodů
 • 9. R. Hubník 48 bodů
 • 10.–11. M. Kadlec a T. Hübschman po 36 bodech
 • Trenér roku: P. Vrba (Plzeň)
 • Osobnost ligy: P. Horváth (Plzeň)
 • Talent roku: V. Kadlec (Sparta)
 • Cena fanoušků: P. Čech (Chelsea/reprezentace)

HOSTÉ

Ve světle aktuálních hvězd se mi ani nechce rozpomínat na všechny postavičky nováckých freak-show principála Salavy z uplynulých let. Ano, v rámci spolupráce se stanicí to tehdy fotbal skoro nic nestálo… Takže jen výčet: v hledišti nejmocnější vládce světového fotbalu Blatter, jeden z nejuznávanějších hráčů všech dob Eusébio nebo i ministr obrany Vondra, který přinesl výjimečné vyznamenání Zlatou lípu, teprve 74. v dějinách země. A k tomu osobní videozdravice od Pelého, věčného krále světového fotbalu.

Na pódiu pak fenomén Goťák, Bílá anebo unikátní duo Simonová-Drobný. „Sama zpívat nebudu,“ omlouvala se pořadatelům nejprve už 82letá (dáma promine) zpěvačka postrádající partnera, nebožtíka Chladila. Jenže pak se řešení našlo a dojatý Masopust poslouchal milované Děti z Pirea.

Herecký matador Somr namluvil půvabně upoutávky v duchu filmových retro-dotáček. Brzobohatý, Bartoška nebo Polívka, který si přehodil představení, se klaněli fotbalovému umělci. „Hlavu vzhůru do dalších let. Ať vám vydrží to vaše pověstné periferní vidění,“ říkal Karel Gott.

ROZPOČET

Okolo tří milionů, stejně jako loni,“ odhadl Martin Draxler ze společnosti STES, marketingového partnera svazu. Jen pronájem divadla vyšel na 400 tisíc korun, naopak Blatter dostal jen ubytování, Eusébio ještě letenku. „Domlouvali jsme se velmi vstřícně,“ poznamenal Jiří Vopršal, šéf Imy. „Většina umělců slyšela na fotbal i Masopusta a šla na korektní ceny.“ Přesto večer nesl jméno titulárního sponzora, sázkové společnosti Tipsport. Strategický partner svazu si ale musel připlatit.

Jen pro představu: Takzvané malé sporty zvládnou vyhlášení Sportovce roku v řádech do 50 tisíc korun, s pohoštěním a obvykle jedním zpěvákem. První Sportovec roku v Ambassadoru stál ve sponzorsky rozevlátých 90. let údajně 10 milionů.

Společenský oděv českých fotbalistů se mění z veksláckých oblečků do důstojných fraků. Teď ještě ty výsledky na hřišti, prosím… Pak se možná naplní víra Petra Čecha: „V Anglii je fotbal náboženstvím, děděným po generace. Náš fanoušek si umí najít na fotbal cestu, jen musí umět překonat, když se nedaří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít